Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Šperkařka Klára věřila svému talentu a vkusu, první šperky vyráběla doma v kuchyni
vložila 19.12.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Šperkařka Klára věřila svému talentu a vkusu, první šperky vyráběla doma v kuchyni

Šperkařka Klára Bíla původně vystudovala filozofickou fakultu a věnovala se filmu, po letech ale pochopila, že skutečně šťastnou ji učiní jen tvorba šperků. Pustila se tedy do jejich tvorby, učila se ze svých chyb a po čtyřech letech učení se odvážila svým koníčkem živit.

„Prvním impulzem pro mou tvorbu byl fakt, že jsem hledala produkt, který jsem na trhu nenašla. Zároveň jsem věřila svému talentu a vkusu, věděla jsem, že mě tvorba bude naplňovat a taky jsem podvědomě cítila, že by se mé šperky mohly líbit,“ popisuje Klára Bílá, proč začala s vlastní tvorbou. Dnes vyrábí šperky ze stříbra i zlata, tvoří celé kolekce i šperky a snubní prsteny na zakázku.

První šperky přitom vytvářela doma doslova na koleni. Řemeslo si musela osvojit, což trvalo roky. Nejdříve tvořila z bižuterních kovů, pak se teprve odvážila pracovat s těmi drahými. „Cesta to byla zapeklitá a jako samouk jsem to měla maličko těžší. Musela jsem se naučit celé řemeslo sama, všechno jsem se učila metodou pokus omyl. Naštěstí jsem vždy byla obklopena zkušenými lidmi, kteří mi byli ochotni poradit,“popisuje Bílá.

Když se zdokonalila v technice a rozhodla se své produkty nabízet zákazníkům, musela se zaměřit na PR, marketing a koncept značky. Zkušenosti z bývalé práce tedy krásně zúročila. „Časem jsem si najala i velmi schopnou PR manažerku, díky které jsem vidět a dopomohla mi dostat se do povědomí zákazníků. Nejlepší ale stejně ve finále je osobní doporučení. Radost mi dělají klienti, kteří na mně vidí mé šperky a rozhodnou se si je objednat,“ vypráví Klára.

V podnikání by nepřežila bez vytrvalosti a víry v sebe sama. I když má práce na sebe spoustu výhod, je taky plná nejistoty. „Je to velká svoboda a můžu si řídit svůj život sama, což je skvělé, protože mám malé děti. Vždycky mě ale trochu vystresuje ta finanční nejistota, které se v podnikání nevyhnete,“ upozorňuje podnikatelka a dodává: „Na začátku jsem taky musela zariskovat a investovat čas i peníze do něčeho, čemu nikdo z mého okolí příliš nevěřil.“

Klára je kromě šperkařky především mámou na plný úvazek. V péči má dva malé syny, takže dny jsou především v jejich režii. Když je ale vypraví do školy a školky, může se vrhnout na práci a vyráží do dílny. „Dopoledne se většinou věnuji administrativě, nákupu materiálů či puncování, odpoledne a večer pak věnuji samotné výrobě,“ vysvětluje Klára Bílá, která by v blízké budoucnosti ráda otevřela vlastní showroom, kde se bude moci lépe věnovat zákazníkům. Chce taky více prorazit do galerií v Čechách a expandovat do zahraničí, kde vidí velký potenciál.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také