O ženách, které dělají to, co milují
Škola nás nenaučila “se prodávat”, v dnešní době je to ale nutnost, říkají hudebnice
vložila 20.12.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Škola nás nenaučila “se prodávat”, v dnešní době je to ale nutnost, říkají hudebnice

Houslistka Monika Urbanová a harfistka Hedvika Mousa Bacha tvoří Duo Beautiful Strings již deset let. Vystupují na prestižních českých pódiích a festivalech. Na svém kontě mají již dvě CD, kde kromě originálních kompozic zahrnují i vlastní aranžmá. V časech jarní korony natočily své první tři videoklipy, nové CD, vytvořily program pro dětské publikum.

Znáte se již od studií, proč jste se rozhodly vytvořit duo?

Během studií jsme spolupracovaly každá s různými kolegy. Zjistily jsme, že nás to spolu baví a ověřily jsme si, že harfa s houslemi tvoří unikátní spojení obou nástrojů, které není moc běžné.. Postupem času jsme pořád rozšiřovaly náš repertoár a dostávaly jsme více koncertních příležitostí.

Jaká je teď situace pro hudebnice na volné noze?

V České republice je dnes velmi málo muzikantů na volné noze, kteří se slušně uživí. Většina z nás je ještě zaměstána jako pedagogové, či členové různých profesionálních těles, tak jako my. (Hedvika učí na Hudební škole MusicArt a na Mezinárodní konzervatoři Praha a Monika je členkou Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK).

Co Vám nejvíc chybí?

Samozřejmě kontakt s živým publikem, který se nedá nahradit žádným streamovaným koncertem.

Je Vám podnikání alespoň trochu blízké, nebo je to nutnost „umět se prodat“?

V dnešní době je to nutnost. Když se nebudeme umět dobře prezentovat a prodat, tak nebudeme ani hrát. Bohužel naše hudební školy nenabízejí studentům „know how“, jak se dobře prodat...Sice existuje studium hudebního managementu, ale absolventi se raději nechají zaměstnat v různých agenturách, než aby se vrhly do mravenčí práce spojené se sháněním jednotlivých vystoupení.


Vydaly jste teď nové CD, co na něm najdeme?

Natočily jsme skladby, které nás baví, moc rády je hrajeme na našich koncertech a posluchači si je vlastně vyžádali. Jsou to díla současných skladatelů (A. Part, J. Williams, D. Henson-Conant, O. Urban), skladba Pohádka Josefa Suka, kde uplatňujeme naše unikátní aranžmá a Historie tanga A. Piazolly. Tady zase můžeme prezentovat speciální nástrojové techniky – jako hraní za kobylkou, rytmické klepání apod.

Kde si Vaše CD mohou posluchači pořídit?

Přímo u nás, kontakt a veškeré informace najdete na beautifulstrings, nebo na našem facebooku Duo Beautiful Strings.


Pouštíte se do neobvyklých projektů, hrály jste pro děti i v představení se vzdušnou akrobacií. Co Vás na takových počinech láká?

Dnešní doba si o takovéto cross-over projekty říká. Programy pro děti jsme vytvořily, protože samy vlastní děti máme a uvědomujeme si, jak je důležité, aby měly kontakt s živou hudbou, zvláště když jsou koncertní sály a divadla zavřené. Máme velkou výhodu, že můžeme přijet hrát přímo k nim do školy a do školky. Přináší nám radost, když vidíme, jak se děti při koncertě zapojují, jejich živý zájem a nadšení nás moc těší.


Kde si Vás budou moci lidé snad už brzy poslechnout?

Pokud to pandemická situace dovolí, měly bychom hrát v únoru v krásném sálu Maiselovy synagogy, nebo třeba v dubnu v žižkovském Atriu a v divadle Viola při pořadu s herečkou Andreou Černou.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také