Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Maminka čtyř dětí si splnila sen. Dnes vede dvě cukrárny, ve kterých peče jen z poctivých surovin
vložila 20.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Maminka čtyř dětí si splnila sen. Dnes vede dvě cukrárny, ve kterých peče jen z poctivých surovin

Podnikat toužila Jana Novotná odjakživa. S bývalým manželem vlastnili restauraci, ale péče o 4 malé děti jí neumožňovala aktivně pracovat. Později, když už byla s dětmi sama, musela řešit finanční situaci i zázemí, které by k podnikání potřebovala. K podnikání se odhodlala až tehdy, když už byly děti velké a mohla si tak konečně splnit svůj sen.

Toužila jsem dělat si věci po svém

Šestnáct let jsem vychovávala děti jako samoživitelka. Byla to těžká doba, pracovala jsem i 400 hodin měsíčně, abych děti uživila. Ony mi ale hodně pomáhaly a měli jsme zorganizované všechno tak, abychom strávili i hodně času společně,“ vzpomíná Jana. V době, kdy děti dospěly, se rozhodla podnikat. Už jí nic nestálo v cestě za uskutečněním svého snu. Práce, kterou měla, ji sice bavila. Pracovala jako šéfkuchařka v pražském čtyřhvězdičkovém hotelu, ale pořád pociťovala určitou nespokojenost, že nemůže dělat věci úplně po svém.

V roce 2016 jsem poprvé otevřela okenice stánku v malé obci Zaječice u Chrudimi. Rozhodla jsem se točit zmrzlinu, která ale bude poctivá, kvalitní z opravdového ovoce. Počítala jsem s tím, že tu budu mít jen výrobnu dortů na zakázku a občas něco upeču. Ale zájem byl takový, že jsem ani nestíhala,“ popisuje Jana začátky svého podnikání. První sezóna trvala tři měsíce, ale to stačilo, aby se o Janině podnikání lidé dozvěděli. Nepotřebovala reklamu ani poutače, lidé k ní jezdili na doporučení. 

Na podzim ji oslovil majitel Automatických mlýnů v Pardubicích Lukáš Smetana a požádal ji, aby si otevřela druhý podnik v jeho areálu. „Protože mě zaujal jako člověk, ze kterého jsem cítila čestnost a lásku k tomu, co dělá, kývla jsem, přestože jsem neměla žádnou finanční rezervu. Věděla jsem, že to bude skvělá příležitost,“ pokračuje.

Dnes Jana vlastní dvě pobočky, které už nejsou pouhými stánky, ale jedná se o takzvanou patisserii. Jedna se nachází v Zaječicích a druhá v Pardubicích. „V současné době vyrábíme zákusky pro obě naše provozovny, svatební dorty a sweet bary, makronky, pralinky, a to vše bez chemických konzervantů a barviv. Nechybí ani točená i kopečková zmrzlina a káva, kterou připravujeme také na alternativní způsoby,“ říká Jana. U všech surovin klade důraz na kvalitu a poctivost. Dodává, že žádné směsi ze sáčků ani polotovary v jejích podnicích nenajdete. Při výrobě cukrovinek používá kvalitní čokoládu, vanilkové lusky, živočišnou smetanu, české máslo. Dodává, že v cukrárnách si mohou zákazníci dopřát také snídani, kávu s dortíkem nebo ochutnat výborné pralinky. 

   

Tento obor jsem si vybrala, protože ho prostě a jednoduše miluju. Je to moje láska i závislost. Baví mě tvořit recepty, které si ladím podle sebe. Všechny recepty na cheescake, se kterými jsem vyhrála Pražský cheescake festival v roce 2016, jsem si vytvářela sama,“ dodává Jana s nadšením.

Přiznává, že ačkoliv nebylo uplatnění se v tomto oboru nijak složité, zažila pár podpásovek, které jí nedaly spát. „Přesně po roce se mi stalo, že jsem musela vrátit dva zmrzlinové stroje, na které jsem si vzala půl milionu úvěr. Peníze mi firma dodnes nevrátila, a ještě jsem jim musela zaplatit 70 tisíc za uskladnění. Tehdy jsem zažila asi dva dny, kdy mi bylo smutno. Pak jsem si ale řekla, že si nenechám ukrást svůj sen, a vyplatilo se,“ říká Jana, která by si ráda v budoucnu otevřela ještě podnik v zahraničí.

Moje práce je moje všechno. Děti jsou už dospělé a všechny mě v podnikání podporují. Dvě dcery dokonce pracují se mnou,“ uzavírá Jana. A dodává, že největší relaxací je pro ni pohyb, kterým dobíjí baterky.

Foto: archiv Jany Novotné

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také