Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Rozhodla se vyrábět vlastní hračky, které jsou nejen chytré, ale i ekologické. Míša podniká se třemi dětmi
vložila 29.4.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Rozhodla se vyrábět vlastní hračky, které jsou nejen chytré, ale i ekologické. Míša podniká se třemi dětmi

Děti jsou její hlavní životní náplň a podnikatelský směr, který zvolila, vyplynul zcela přirozeně. Míša toužila pracovat v mateřské školce. To se jí nesplnilo, ale objevila zcela nové možnosti. Přestože je již 8 let na rodičovské, rozhodně nezahálí. Vždy ji velmi bavilo psaní. Přivydělávala si jako korektorka a učila cizince češtinu. To jí ovšem nestačilo. Potřebovala něco, co by uspokojilo její kreativní potřeby. A tak vznikl blog s názvem Hrajeme si jinak. A vyjma toho Michaela založila vlastní značku Bonkido. V čem spočívá její podnikání a jak to zvládá s dětmi?

Nejprve blog, poté e-shop

Psaní blogu je nekomerční záležitost, ale mohu tak budovat komunitu lidí, kteří vnímají svět podobně jako já,“ vysvětluje Míša. Blog je spíše koníček nežli práce, tak se rozhodla vymyslet vlastní produkt nebo službu, která ji zajistí i finančně. „Koncem loňského roku jsem založila vlastní značku Bonkido, pod kterou chci prodávat smysluplné autorské hračky, kterou budou nejen krásné, chytré, ale také pokud možno ekologicky vyrobené v Čechách,“ vysvětluje svůj podnikatelský záměr Míša.

Prvním produktem jsou puzzle s ptáčky, které namalovala její kamarádka Markéta Jinochová alias By Myyna. „Vymyslela jsem si látkový pytlíček, na kterém je natištěná předloha obrázku, který se má složit. Takže žádné papíry, krabice, jednoduše dáte do sáčku a můžete vzít puzzle v kabelce třeba do restaurace nebo do fronty na úřad. Byl to první produkt, takže jsem dlouho sháněla firmu, která látku potiskne, švadlenky, které pytlíčky ušijí, výrobu samotných puzzlíků,“ říká a dodává, že v této fázi jí velmi pomohla její blogovací komunita, díky které získala kontakty na další výrobce hraček.

Většina lidí, se kterými spolupracuje, jsou také maminky na mateřské. „Řešíme stejné věci, od těch legislativních až po praktické. Líbí se mi vzájemná podpora v malém ženském podnikání,“ vypráví s nadšením. Její práce není tak rychlá, vše chce svůj čas. Hotový produkt se jí povedlo prodat až po půl roce příprav. „Pak jsem na začátku prosince uviděla na internetu magnetky ve tvaru betlémských postav a chtěla si je vyrobit jen pro své děti. Slovo dalo slovo a během deseti dnů vznikl můj druhý výrobek, ze kterého jsem měla ohromnou radost a vzbudil velký ohlas u zákazníků,“ pokračuje Michaela. Díky špatnému načasování nestihla adventní sezónu, ale sama říká, že má alespoň představu na příští rok.

Podnikání, komunita a tři děti

Míša přiznává, že ji čeká ještě dlouhá cesta a vlastně je stále na začátku. Pracuje sama, ale do budoucna se nebrání spolupráci s někým, kdo jí pomůže s ekonomickou stránkou podnikání.

Na své práci ji nejvíce baví budování komunity okolo, což jí sice nepřináší zisk, ale považuje to za jednu z nejdůležitějších věcí v malém podnikání. „Baví mě psát texty, hledat témata, komunikovat s ostatními rodiči na sociálních sítích,“ vysvětluje.

A jak skloubí podnikání s péčí o tři děti? „Zvládám to, jak jen to jde. Ani jedno nefunguje 100%. Na obou stranách musím slevit z požadavků na dokonalost. Je to o prioritách,“ říká. Nejvíce pracuje po osmé hodině večerní, kdy jsou děti už uložené v postýlkách a svůj pracovní čas tak přizpůsobuje jejich potřebám.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také