Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Pro tvůrce není snadné se uživit. Bohdana založila projekt, který je učí, jak svou práci zhodnotit
vložila 4.2.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Pro tvůrce není snadné se uživit. Bohdana založila projekt, který je učí, jak svou práci zhodnotit

Narodila se do rodiny domácích kutilů. Bohdana Goliášová o sobě říká, že od malička pořád něco vyráběla, a to ovlivnilo i její pracovní život v budoucnu. Podnikala v různých oborech, nakonec však zakotvila u své srdcovky, kterou je rukodělná tvorba. Založila vzdělávací platformu Tvůrci v praxi, na které učí tvůrce, jak se svým řemeslem uživit.

Od koníčků k živobytí

Zjistila jsem, že to, co dělám jako normální práci, není pro ostatní vůbec jednoduché. Rukodělní tvůrci u nás často živoří a mají problém své výrobky prodat za ceny, které si jejich čas zaslouží,“ vypráví Bohdana. A pro koho jsou tedy kurzy určené a jak se jich zúčastnit? „Každý, kdo chce svoje krásné výrobky vytáhnout ze šuplíku a začít konečně prodávat, může přijet na kurz a já mu krok po kroku vysvětlím, jak to dělají profíci, aby se rukodělnou prací uživili“ upřesňuje.

Bohdana myslí také na ženy, které mají malé děti a nemohou se zúčastnit víkendových kurzů. „Natočila jsem pro ně video kurz Od koníčku k živobytí, který si mohou procházet svým vlastním tempem,“ pokračuje. Bohdana přiznává, že pro tvořivé lidi je často těžké se v podnikání zorientovat. Aby jim mohla co nejlépe pomoci, kromě kurzů založila také facebookovou poradnu, ve které se lidé mohou zeptat zdarma na cokoliv. V současné době je ve skupině kolem 2,5 tisíce tvůrců ze všech možných oborů, kteří si mezi sebou radí a pomáhají si.

Čeští tvůrci mnohdy neumí ocenit svou práci

Tento směr podnikání si zvolila hned z několika důvodů. Sama může skloubit práci, která ji baví a zároveň své zkušenosti předávat dál. „Hlavně ženy na mateřské touží po tom, dělat práci, která by je bavila, ale zároveň uživila. Nechtějí trávit deset hodin denně pryč od svých dětí. A instinktivně se vrací k tomu, co je vždycky bavilo a pro co se narodily. Mnohdy však nevědí, jak svůj produkt nebo službu prodat tak, aby se tím skutečně uživily,“ upřesňuje Bohdana hlavní záměr toho, co dělá.

Díky podnikání může být sama sebou a dělat práci, kterou má ráda. Přiznává, že to je pro ni ta největší svoboda. Navíc se naučila si dobře zorganizovat pracovní čas a chvíle, které věnuje rodině. Do budoucna plánuje rozšířit okruh témat, která učí a točit další online kurzy.

Ve volném čase ji baví jednoduše tvořit. To je její velká láska a drží se hesla „Dělej to, co miluješ, jedině pak jsi sama sebou“.

Foto: archiv Bohdany Goliášové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také