Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Přemýšlela jsem nad tím, jak to dělat jinak, říká zakladatelka Účetnictví online
vložila 2.4.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Přemýšlela jsem nad tím, jak to dělat jinak, říká zakladatelka Účetnictví online

Jana Jáčová bývala klasickým zaměstnancem, dokud ji jeden z klientů, pro které účtovala, nepřivedl na nápad vést účetnictví online. V roce 2004, kdy se s podnikáním rozhodla začít, byl její podnikatelský záměr zcela unikátní – vymyslela, jak by se dalo účtovat jinak, na dálku a online.

„Všechno začalo tím, že jsem hledala pro klienta systém, který by fungoval alespoň částečně online. Dali jsme mu počítač a už tenkrát pracoval se zásobami a účetnictvím v reálném čase, což bylo zcela přelomové a inovativní. V té době mi ani nedocházelo, jak je to unikátní, jen jsem chtěla vyjít vstříc jeho potřebám a dělat to jinak než ostatní,“ popisuje dnes svůj úspěšný start Jáčová.

Firmu rozjela s jedním vývojářem a jednou paní účetní, která pro ni pracuje dodnes. V roce 2005 firmu pojmenovala UOL, definitivně skončila v zaměstnaneckém poměru a všechno vsadila na jednu kartu. „V té době jsem měla jen šest klientů, ale rozkřiklo se to mezi známými, takže stačilo udělat web a přicházeli další. Dnes máme klientů asi dva tisíce,“ vypráví Jana Jáčová.

Prostředí pražské základny UOL

Když se rozhodla pro podnikání, prý vůbec neměla strach, že by to snad nevyšlo. Dělala maximum, z práce chodila domů ve dvě ráno a neúspěch si nepřipouštěla. „Jednou mi kamarád řekl, že jsem takový kamikaze manažer. Když před sebou vidím cíl, neumím dělat věci napůl a jdu do toho naplno. Hrozně mě ta myšlenka nadchla a na strach nebyl čas,“ vysvětluje dnes.

Jedna z největších výzev, se kterou se musela poprat, bylo rozšíření firmy do krajů. Těžké to bylo osobně i finančně. „Jsem nemocná tím, abych měla všechno pod kontrolou, takže když se firma začala rozrůstat do krajů a velkého množství poboček, bylo pro mě ohromně těžké, že to nemám pod dohledem. Ale věděla jsem, že je to správná cesta,“ popisuje. Na pobočkovou síť si chtěla vzít úvěr v bance, nakonec ale pobočky profinancovala z dluhopisů.

Svého rozhodnutí jít do regionů nelituje, i když pobočky u firmy, která dělá účetnictví online, mohou znít na první poslech absurdně. „V našem oboru to dává dokonalý smysl. Za naší prací jsou pořád lidé z masa a kostí a podnikatelé si dnes pečlivě vybírají, s kým spolupracovat. Chtějí seriózní společnost s dobrým jménem, na kterou se mohou spolehnout, protože účetnictví není věc, kterou měníte každý rok. Což souvisí s tím, že čas od času každý potřebuje poradit nebo optimalizovat svoje daňové náklady a takové potřeby je stále nejlepší řešit osobně.”

Jana a její pes Bertík

I přes náročnou práci se Jana naučila odpočívat a třikrát týdně chodí plavat. Taky se snaží držet striktně nepracovní neděle a trávit čas s partnerem, který jí zároveň pomáhá ve firmě. Jak vypadá její podnikatelský den? „Jsem sova, vstávám až na sedmou nebo půl osmou, v osm sedám k počítači a úřaduju z domova, po deváté naložím psa a jedu do kanceláře. Můj pes Bertík je tu od malička se mnou. Pořídila jsem si ho, když jsem s podnikáním teprve začínala. Přes den mě pak čekají schůzky s klienty nebo jedu na pobočku mimo Prahu. V pět nebo v šest se snažím skončit v práci a jít si zaplavat nebo domů,“ popisuje Jana rytmus, který jí nejvíce vyhovuje.

Jejím snem do blízké budoucnosti je dosáhnout stabilizace poboček, které vloni vybudovala. V delším horizontu by pak chtěla dokončit pobočkovou síť na Slovensku a případně se vrhnout na další evropské státy.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také