O ženách, které dělají to, co milují
Pravou magii dodala jejím šatům až polární záře. Tereza s látkami ale kouzlí od malička
vložila 23.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Pravou magii dodala jejím šatům až polární záře. Tereza s látkami ale kouzlí od malička

Tereza Turková s látkami kouzlí úplně od malička. Tu pravou magii do její tvorby přidal obdiv ke světelným jevům na polárním kruhu, které obdivovala na studijním pobytu v Laponsku. Ve středočeské Vlašimi buduje společně se sestřenicí fotografkou Petrou ateliér, kde tvoří nejen ony. Je to taky místo pro setkávání a nejrůznější kulturní akce. 

Kdy jste ušila svůj první model? 

Napadá mě hned několik momentů! Úplně první oblečky jsem tvořila v předškolním věku, no občas byly velmi kreativní. Na základce jsem si v rámci kroužku šití ušila první opravdu padnoucí oblečení, na gymplu jsem nepřestávala experimentovat. V roce 2016 jsem poprvé dostala možnost navrhnout a ušít svatební šaty budoucí nevěstě, což mě nesmírně oslovilo a určilo to mé směřování až do dnešních dnů. Tvořit podle (a porozumět) charakteru a přání ženy připravující se na obřad svatby, a být na chvíli součástí jejího příběhu příprav a události samotné, se stalo mou velkou radostí. 

Studovala jste mimo jiné v Laponsku, jak vás inspiroval pobyt na severu ve vaší tvorbě? 

Vždycky jsem měla blízko k přírodě a ráda jsem tvořila věci, které ji reflektují. Nicméně, laponská příroda má mnohem extrémnější a syrovější ráz a má krásy, které u nás nenajdeme: polární záře, halo jevy okolo slunce na horizontu, světelné sloupce stoupající vzhůru k nebi v mrazivém nočním vzduchu, dny bez slunce, noci bez tmy, půlnoční slunce. Po návratu domů jsem vášnivě prožívala symboliku slunce v mém životě, v různých kulturách a v umění. Laponsko mě propojilo se smyslem pro čarovno a od té doby nepřestávám hledat způsoby, jak do své tvorby vnášet trochu kouzel.

Chybí podle vás něco v šatníku Češek? 

Možná právě nějaká ta kouzla! Oblečení, které je ženské a pomáhá vyzařovat vnitřní sílu. Kousky, které jsou variabilní a hodící se při více příležitostech – do práce, na procházku, do divadla nebo i na domácí pohodu. Myslím si, že v dnešní době je čím dál tím víc důležitější respekt k přírodě a jejím zdrojům. Nošení oblečení z recyklovaných nebo biologicky rozložitelných materiálů mi přijde klíčové a přála bych si, aby takové věci v šatníku Češek nechyběly. Mimojiné mě též moc baví hledání (a navrhování) univerzálních šatů, které můžeme nosit bez ohledu na měnící se postavu nebo i s těhotenským bříškem. A někdy není jednoduché takové oblečení najít.

Jak se daří vašemu podnikání za časů korony? 

Daří a nedaří, záleží na úhlu pohledu! Počet zakázek mi znatelně klesl, nicméně mi to přineslo spoustu času, který jsem dříve stěží nalézala pro navrhování a volnou tvorbu. Věnuji se převážně svatebním šatům šitým na míru, některé zakázky jsme s budoucími nevěstami přeložily na další rok a čekáme, co bude. Kvůli (a vlastně též díky) koroně jsem se více zaměřila na online prezenci na instagramu a facebooku, uspořádala hodnoty své značky THERA WOMEN a začala pracovat na vlastním webu, www.therawomen.com. Více teď nabízím poukazy a plánuji workshopy šití a kreativní tvorby na dobu, kdy se znovu budeme moct potkávat. Korona mi přináší nutnost hledání nových přístupů k práci.

Jaké byly vaše začátky, co pro vás bylo/je na podnikání nejtěžší? 

Začátky byly zajímavé. Skočila jsem do toho rovnýma nohama, protože se mi líbil datum v kalendáři 1. 11. (smích). Potřebovala jsem začít pracovat, podnikání a kreativní činnost se mi jevily jako nejpřitažlivější a vlastně i jediná možná varianta. Mí přátelé mi velmi pomohli šířením dobrého slova o mé tvorbě, díky čemuž jsem velmi brzy získala krásné zakázky. 

Ohledně těžkostí – nejtěžší pro mě bylo a někdy stále je najít si vhodný systém práce, vést pracovní režim v udržitelném tempu a nezapomínat na osobní volno a klid duše. Porozumět tomu, jak se já sama a má práce vyvíjíme a jakou cestou chceme jít. Pořád je co se učit! A pořád mě to baví!

Se sestřenicí fotografkou Petrou máte společný ateliér, jaké to má výhody sdílet prostor s jinou tvůrčí osobností?

Velkou výhodou je procházení podobnými situacemi společně i zvlášť a sdílení zkušeností, i když máme rozdílná povolání (Petra je fotografka, já návrhářka). Skvělá je též možnost spolupráce v rámci propojení fotografie a módy. Přijde mi důležité zmínit, že společně tvoříme víc než kreativní zázemí pro nás dvě – vytváříme prostor pro umění, kulturu a přátelství, pořádáme v našem Ateliéru TheraPietra různé události. Na začátku jsme měly sen o vlastním ateliéru a vlastní kreativní práci. Myslím, že největší výhodou pro nás dvě tehdy byla a stále je vzájemná podpora a porozumění, inspirace. A také přátelství, sesterství, sdílení smyslu pro humor a bláznovství v náročných časech! Chceme na sobě pracovat a chceme inspirovat nejen ženy v našem okolí, aby snily a našly způsob, jak své sny realizovat. 

Stříhání látek vám nestačilo, stříháte i vlasy. Jak jste se k tomu dostala a je to součást vašeho podnikání?

Stříhání vlasů je jedním z mých koníčků, stejně jako třeba tanec, hudba, poezie, fotografie, kresba… Začalo to v Laponsku, během mého pobytu se několik studentů zmínilo, že potřebují ostříhat. S minimální zkušeností a velkou zvědavostí jsem začala stříhat vlasy a postupně se sama učila. Rukama mi procházely vlasy přátel z celého světa a já zjišťovala, že spolu zažíváme moc hezké momenty, dozvídám se víc o lidech a jejich životech a stávám se součástí shazování starého a vítání něčeho nového, svěžího. 

 

Fotografie: Tereza Turková

Bílá nevěsta ve slunci: Michal Buchta Photography

Podzimní nevěsta s tmavě žlutou sukní: Andrej Kostin

 

 

 

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také