Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Podnikatelka Jana tvoří obklopená sklem a přírodou
vložila 7.3.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikatelka Jana tvoří obklopená sklem a přírodou

Zachytit věrně krásu přírody je takřka nemožné. Mnohaletá zkušenost a technologie to však Janě E. Ruské dovolila. Inspirovaná vodou a rostlinami začala navrhovat stoly a interiérové desky Chimaera, které působí jako vytržené z divokých zákoutí luk a lesů. „Mou životní inspirací je příroda a její dokonalost, ale ta se jen těžko napodobí. A protože vím, že se nikdy nemůžu dostat na její autenticitu, tak jsem s pokorou přešla k využití jí samé.“

Jana Eichlerová Ruská pochází z Plzně, ale po studiu sklářské školy zůstala na severu Čech. V kraji, kde je sklo všudypřítomné. „Čiré sklo mne okouzlilo už při prvním setkání na střední škole. Všechno tady na severu pro mne bylo nové, jiné, příroda, lidi, hory, skály, všudypřítomné sklo.“ Právě čiré sklo je jedním z hlavních pilířů její tvorby – spolu s přírodou. Žije v Novém Boru, malém městě, s mužem, třemi dětmi, koněm, psem a kocourem. 

Jana nikdy nevyužila pohodlí zaměstnaneckého poměru a podnikala i při mateřské. Po jejím skončení se jí najednou uvolnily ruce. Ve stejný okamžik přišla příležitost navrhnout interiéry hotelu a restaurace Panská zahrada v Dobřichovicích. „Pro tento hotel vznikl první obklad a stolky, které měly propojit vnitřní a vnější prostor. Mou inspirací tenkrát byla vodní hladina.“ A to byl začátek Janina podnikání, které je zároveň její vášní a koníčkem.

Sušení rostlin je alchymie

Jana tvoří ze skel, pryskyřic a hlavně ručně sbíraných a sušených rostlin. Práce s nimi je prý trochu alchymie. Už jen proto, že v každém ročním období rostou jiné květiny a každá se chová jinak. „Některé nelze ani použít, protože se sušením jakoby ztratí, zprůhlední, vyblednou nebo nevydrží vyšší teploty. Některé, aby zůstaly stále barevné, musí být třeba polosuché nebo úplně čerstvé.“

Vznikají tak stolky, ale třeba i obklady do koupelen. „Bavila mne skladba bylin pro českolipský krámek U Lipového květu. Jednotlivé rostliny mají svou symboliku a mohou fungovat jako talisman. Například lípa chrání a střeží mír a pokoj. Dříve se vysazovala na hranici znepřátelených sousedů. Je symbolem Slovanů a společně s dubem tvoří symbol mužského a ženského principu. U tohoto stolku byla použita společně se svízelem, který je zasvěcený ženám a letní rovnodennosti.“

Pro radu a pomoc

Před rokem Jana zabodovala v T-Mobile Rozjezdech, soutěži začínajících podnikatelů. Dnes všem účast v soutěži doporučuje, protože ji setkání s ostatními začínajícími podnikateli a porotou donutilo jít do hloubky, zvážnět, utříbit si vize a cíle. A tak si teď hledá větší prostory pro svou firmu, láká ji větší spolupráce s architekty a interiérovými designéry, klientů jí přibývá.

A plánuje. I když největší zájem je stále o malé příruční stolky, něco mohou změnit chystané novinky. Zatím jsou na světě jen vzory, ale „už nějakou dobu pracujeme na možnosti použít tuto techniku do svítidel a jiného nábytku než stolů“. A v plánu je také cesta do džungle, což doma vyvolává obavu, že si ji doveze i domů.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také