Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Podnikání je nekonečný proces, říká Jana Pilmaierová, která vyrábí originální kapsabelky
vložila 7.5.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikání je nekonečný proces, říká Jana Pilmaierová, která vyrábí originální kapsabelky

Spolu s Janou Pilmaierovou, která momentálně s rodinou cestuje po Jižní Americe, stojí za značkou Springy, jež vyrábí  proslulé kapsabelky, její pravá ruka Marie Tilšarová. Kapsabelka - aneb kapsa na bok místo kabelky neboli kabelka na pásku s jednou či dvěma kapsami - je designový a praktický doplněk podtrhující krásu ženského těla, jenž uvolní ruce všem aktivním ženám, které jsou neustále v pohybu.

Co předcházelo vzniku první kapsabelky, s jakými výzvamy se obě ženy, díky nimž značka Springy funguje, musejí potýkat a co by vzkázaly ostatním, jež se vlastního podnikání obávají? Na to a mnoho dalšího jsme se zeptaly Marie Tilšarové.

První kapsabelka vznikla, když byla jejich "duchovní maminka" Jana Pilmaierová na mateřské. Byl tedy prvotní nápad ulehčit život právě maminkám s malými dětmi?

Ano, Jana si ušila svou první dvojkapsu, nádhernou ze lněné látky, do špičky, jako pro elfí princeznu, když byli oba dva její synové ještě malí. Často je tehdy nosila v nosítkách, jenže když v nich měla jen jednoho, za druhým musela pořád někam utíkat. Takže taška přes rameno nebo batoh na nejpotřebnější věci - to bylo velmi nepraktické. Prvotní nápad tak vlastně nebyl ulehčit života maminkám s malými dětmi, ale především sobě sama. Že z toho nakonec vznikne Springy, bylo tehdy ještě ve hvězdách.

Kdo je takovou typickou zákaznicí, jež si kapsabelku koupí?

Úplně typická zákaznice je žena, která si je vědoma sebe sama. Žena aktivní, odvážná a otevřená. Je to tvořivá bytost, která má ráda dobrodružství. Zároveň je plná lásky a laskavosti.

Kapsabelku často nosí maminky, poté také cestovatelky, jogínky či terapeutky. Občas si kapsabelku koupí i muž - většinou srdcem dobrodruh.

Velkou oblibu ale mají i mezi dětmi - speciálně pro ně jsou tu minibelky. Děti díky nim mají u sebe vše potřebné i při výletech či aktivitách venku. Hodně je také nosí do školy, kde jim jsou po ruce po celý den.

Kde získáváte materiály na výrobu? Je pro vás například důležité, odkud pocházejí?

Ano, určitě. Springy je malá česká dílna, která se snaží podporovat další malé české dílny a výrobce. Proto je naše švadlenka z blízkého města, pro látky jezdíme k výrobcům zde v ČR, komponenty se snažíme vyhledávat také lokální. Někdy je to hledání opravdu těžké, ale nějakou základnu českých výrobců už jsme si pohledaly, a tak můžeme s klidným srdcem říct, že opravdu podporujeme český trh. I za cenu toho, že designové látky nejsou třeba tak pestré a veselé jako ty, které se dají objednat z USA…

Šijete také na míru, tedy na přání zákaznice? A jaké motivy mají na kapsabelkách největší úspěch?

Přání zákaznic je pro nás vždy výzvou. Najít cestu k vytouženému výsledku, pochopit, jak to zákaznice myslí (nebo zákazník, abychom na ty naše milé mužské polovičky nezpomněly), jaká je jejich vize... Jsou to mnohdy dlouhé telefony, několik vyměněných mejlů s obrázky... Ale ano, stojí to za to. Silová zvířata, monogramy, oblíbené motivy, loga či značky jejich projektů - to často bývají speciální přání. Co se dalších motivů týče, k nejoblíbenějším patří překvapivě kolo. Ale také symbol tanečnice, spirály... A potom právě ty osobní motivy.

Co dalšího kromě kapsabelek Springy nabízí?

Obaly na bubny - darbuky, djembe, ale hlavně šamanské... Tam je to úplně o osobním výběru - látek, aplikací... Je to vždy krásný proces. Obaly nešije švadlenka, ale přímo Janička, která do nich vkládá kus své osobní instance.

Pak také šijeme lněné košile, které si kupují převážně muži na různé rituály. Je krásné vidět muže v naší košili, s kapsabelkou po boku, jak kráčí po cestě a přes rameno má od nás obal na šamanský buben.

Ke kapsabelkám si zákazníci můžou také přikoupit obal na vodu, který se nasune na její pásek a nebo kapsičku/peněženku ve stejném designu.

Chystáte do budoucna další rozšíření sortimentu?

Spíš než rozšíření sortimentu chystáme vychytávky ke kapsabelkám, které ještě nechceme úplně zveřejňovat... Pak také rozkládací peněženky, pánské lněné kalhoty a podobně…

Co jste dělaly předtím, než jste založily značku Springy?

Janička pracovala v neziskových organizacích. Při mateřské dostudovala vysokou školu, obor speciální pedagogika, ale to už fungovaly i Springy. Paralerně s nimi, po ukončení mateřské, jsme spolu měly ještě druhý projekt - Palačinky na přání... Ale časově se to nedalo utáhnout. Janička začala učit ve ve svobodné škole a já jsem rozjela s mužem svůj vlastní projekt barefoot bot Uhuru.

Jaké byly začátky podnikání? Máte s Janou oporu v rodině?

Janin muž je úžasný manažer, má dobré vhledy a velké zkušenosti. Springy podporoval v začátcích a podporuje dodnes. Umí se na podnikání podívat očima businessmana - a ty nemá ani Jana, ani já. Je tedy pro Springy obrovskou podporou.

Začátky byly zajímavé. Ladily se detaily prodeje i spolupráce, ladil se produkt, komunikační strategie... Trvalo to několik let, než si vše sedlo... Ale i teď hledáme nové a další cesty. Podnikání vnímáme jako nekonečný proces.

S jakými překážkami jste musela na počátku bojovat? A se kterými bojujete dodnes?

Překážky... Spíš bychom to mohli nazvat výzvami. Zpočátku šila kapsabelky jen Jana. Není ale profi švadlenkou, a tak vše trvalo déle. Do toho učení ve škole, obstarávání domácnosti... Chvíli to vypadalo, že Springy půjdou úplně stranou. Vstoupil do toho ovšem Radek a přesvědčil Janu, aby si našla švadlenku. Třeba toto byla velká výzva. Vzít to “naše dítě” a nechat ho někoho krmit a přebalovat. Nicméně se to ukázalo jako skvělý krok (i když až napodruhé). Naše druhá švadlenka je úžasná, precizní, rychlá a práce ji baví. Šije opravdu poctivě a s radostí. Téměř každý, kdo kapsabelku drží v ruce, tak oceňuje kvalitu zpracování. A to nás velmi těší.

A co nám dává nejvíc zabrat teď? Uspořádat si čas…

Kde byste ráda viděla Springy třeba za pět nebo deset let?

Vidím krásnou komunitu kolem Springy. Kapsabelky potkáváte na každém kroku a na neznámých lidech. Už se “prodávají samy”... A Springy má svůj vlastní festival plný úžasných lidí, vědomých přednášek, krásných písní... No prostě ráj.

Máte nějaké motto, které vás doprovází v soukromém nebo pracovním životě?

Jediná jistota, kterou v životě máš, je, že nemáš žádnou jistotu.

Co byste poradila ženám, které mají třeba originální, zajímavý nápad, ale mají strach z podnikání?

Ať začnou a na nic nečekají. Ať začnou pomalu, přes přátele a známé, nebojí se říct si o pomoc a jsou trpělivé... A ono to buď přijde, nebo nepřijde. Ale alespoň si nebudou vyčítat, že to nezkusily!

Foto: archiv Marie Tilšarové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také