Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Po půl roce podnikání si řekly o peníze, po roce je začalo živit. Dvě kamarádky vyrábí šperky z dolétaných motýlů
vložila 18.3.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Po půl roce podnikání si řekly o peníze, po roce je začalo živit. Dvě kamarádky vyrábí šperky z dolétaných motýlů

Lenka s Janou se seznámily před dvěma lety při práci v nakladatelství. Staly se z nich kamarádky a posléze i podnikatelky. Přitom vlastně skoro náhodou, jen díky kolegovi, který si přivezl z dovolené přívěsek na krk z motýlího křídla. Ten je zaujal natolik, že se rozhodly do podobné tvorby pustit.

„Moje sestra shodou okolností pracuje v Motýlím domě, tak jsem se začala pídit po tom, jak motýli žijí, pozorovala jsem je a zjišťovala, co se děje s motýly, když dožijí. Zjistila jsem, že nic, prostě se vyhodí. To mi bylo líto, tak jsem si domluvila odběr pár zkušebních kousků a pustily jsme se do toho,“ popisuje Lenka počáteční nadšení.

Podnikatelky Lenka (vlevo) a Jana (vpravo)

Na tři měsíce pak věnovaly večery a volný čas jedinému – snažily se přijít na to, jak s tak citlivým materiálem, jakým motýlí křídla jsou, pracovat. Musely vymyslet celý způsob zpracování a postupovat metodou pokus omyl. „Trvalo tři měsíce, než jsme přišly na to, jak s pryskyřicí pracovat tak, aby se motýlí křídlo nepoškodilo. Každý má jiné výrobní tajemství, musely jsme zkoušet a zkoušet. Motýlí křídlo je absolutně specifické, má například nano vrstvy, které odpuzují vodu a po motýlích křídlech všechno steče,“ popisuje Jana obtížnost práce s tímto materiálem.

Tři měsíce zkoušely, jak to bude fungovat, a další tři měsíce pak vychytávaly mouchy, než si vůbec nechaly za svůj produkt zaplatit. A ač se to zdá neuvěřitelné, po dalším půl roce prodávaly tolik, že si mohly dovolit odejít z práce a soustředit se jen na motýly a svou značku ByButterfly. Zatímco Lenka se stará o marketing, dostává značku mezi lidi a do médií a posílá objednávky, Jana je offline a tvoří v dílně.  Část zisku investují, část schovají na daně a další věci a poslední díl si rozdělí fifty fifty. S penězi, které si vydělají, si sice vyskakovat nemůžou, ale podnikání je uživí a můžou pracovat na svém snu, což je pro ně rozhodující.

Ukázka šperků ByButterfly

Oběma se osvědčilo, že si ve firmě všechno dělají samy a učí se za pochodu. „První várku motýlích šperků jsme si nechaly nafotit od fotografky a pak jsme zjistily, že každý šperk je jiný, žádní dva motýli nejsou stejní. Kdybychom si nechaly každý šperk fotit, nedoplatily bychom se. Tak jsem se to naučila sama,“ vypráví Lenka. To samé i s prodejem na designérských akcích nebo konferencích. „Nikdo neprodá produkt tak, jako my, máme pro něj vášeň a lidé to poznají. Navíc k tomu potřebují slyšet i náš příběh a vědět, že motýl přirozeně dožil a pak se z něj teprve stal krásný šperk,“ upozorňuje Jana.

Do budoucna mají dámy v plánu firmu dál rozvíjet a vydělat si na pohodlný život. „Přejeme si, abychom na to nemusely tlačit, šlo to přirozeně a pořád nás to bavilo,“ vysvětluje Lenka a Jana ji doplňuje: „Dodnes jsem nadšená, když přijde nový motýl. Je to úžasné a přeju si, aby mi tohle nadšení vydrželo napořád.“

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také