O ženách, které dělají to, co milují
Oblečení by mělo dostat další šanci, tvrdí podnikatelka. Vymyslela aplikaci, která šetří přírodu i vaše peníze
vložila 13.6.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Oblečení by mělo dostat další šanci, tvrdí podnikatelka. Vymyslela aplikaci, která šetří přírodu i vaše peníze

Jana Moudrá vždycky ráda nakupovala v second handech a s kamarádkami se předháněla, která sežene větší poklad. Svou vášeň nyní posunula ještě na vyšší úroveň, vymyslela totiž second handovou aplikaci Thriftigo, kde můžeme všichni vzájemně sdílet své úlovky a také tipy, kde se nakupuje nejlépe. Právě o aplikaci, která má ambici ušetřit kupujícím peníze a zároveň šetřit i zdroje, jsme si povídaly.

"Chceme lidem ukazovat, že v sekáči se dají koupit skvělé kousky za pár kaček," vysvětluje Jana.

Jak Thriftigo funguje?

Uživatelům Thriftiga dáváme možnost mít všechny second hand obchody v okolí stále s nimi v jejich kapse. Kdekoliv, kde mají chuť, si mohou aplikaci otevřít a jednoduše se podívat, jestli je v okolí nějaký second hand obchod a zjistit si, zda má aktuálně otevřeno či si obchod přidat do oblíbených. Zároveň je podporujeme v tom, aby se pochlubili, co si tam pořídili a ukázali tak ostatním, co pěkného se v sekáči dá koupit.

Aplikace není omezena jen na Českou republiku. V tuto chvíli je v Thriftigu dostupno více jak 1300 second hand obchodů ve 12 zemích všude možně po světě, včetně USA a Kanady, a stále přidáváme další nebo nám je komunita v aplikaci sama navrhuje. Máme dokonce i jeden sekáč na Fidži. Takže když v létě vyrazíte někam na dovolenou, třeba budete moci s Thriftigem prozkoumat nějaké sekáče v okolí.

Takhle vypadá aplikace Thriftigo v telefonu 

Co pro vás bylo hlavním impulzem k vymyšlení Thriftigo?

Ráda nosím šaty a ty nakupuji právě v sekáčích, protože se mi líbí, že mají příběh a jsou často velmi unikátní a za dobrou cenu. Před několika lety jsem měla sen, že si vytvořím mobilní aplikaci (jsem programátorka), kde budu moci jednoduše najít všechny ty sekáče v okolí. Pak ten sen ale pár let kvůli nedostatku času spal. Mezitím jsem spoluzaložila firmu na vývoj šťavnatých mobilních a webových aplikací Juicymo, kde našim klientům vytváříme na zakázku právě takové aplikace. Minulý rok jsem cítila, že už uzrál čas. Že bychom se do té sekáčové aplikace měli pustit.

Co všechno práce na aplikaci obnášela?

Na začátku jsem si pro Thriftigo udělala podrobnou rešerši, jestli něco takového už na trhu v tomto kontextu neexistuje a zda o to má vlastně někdo zájem. Původně jsem si aplikaci chtěla sama po večerech naprogramovat, ale nakonec jsem ji vzala jako projekt do Juicyma. Což byl určitě správný krok. Poté už jsme se “jen” v Juicymu pustili do důkladné analýzy uživatelského rozhraní, designu, vývoje a testování. Do aplikace jsme také plnili první obchody, ke konci roku jsme ji spouštěli pro první betatestery a získávali od nich cennou zpětnou vazbu. Také jsme s Thriftigem úspěšně prošli startupovým akcelerátorem Impact Hub 100 Day Challenge, kde nám naši mentoři se směřováním aplikace hodně pomohli a určitě můžu účast v podobných programech hodně doporučit.

V aplikaci najdete nejen přehlednou mapu second handů

Zatím je aplikace počítám nezisková. Počítáte s tím, že by mohla někdy i vydělávat, nebo bude vždycky hlavně koníčkem?​

Thriftigo je aplikace dostupná zdarma. Stáhnout si ji může kdokoli, obchody za možnost být v aplikaci také nic neplatí. Máme do budoucna vymyšlený business model, protože vývoj a další udržování aplikace něco stojí. V tuto chvíli je však pro nás důležité kolem aplikace budovat komunitu, rozšiřovat se do dalších zemí a pomáhat světu tak, že dáváme oblečení další šanci.

Jaký byl zatím váš největší úspěch s aplikací Thriftigo?

Jsme nadšení, že si Thriftigo každý den stahují další uživatelé z nejrůznějších zemí a zároveň nám sami navrhují nové nebo upravují již stávající obchody. Aktuálně aplikaci používají vyšší desítky uživatelů denně a jejich počet roste. Uživatelé se také v Thriftigu začali chlubit svými nákupními úlovky a posílají nám nápady, co dalšího by v aplikaci mohlo být. Komunita kolem sekáčů je prostě skvělá.

Co pro vás bylo zatím nejtěžší?

Marketing. Když to shrnu, tak vývoj bylo vlastně to nejmenší. Ale pak jsme netušili, kde získat první uživatele (mimo rodiny a známých) a jak to celé pojmout. S tím nám hodně pomohla účast ve startupovém akcelerátoru.

Kde vidíte Thriftigo v budoucnu?

Naším cílem je být platformou kolem second handů, udržitelnosti a zero waste. Chceme, aby Thriftigo pomáhalo a ukazovalo cestu oblečení. Když mám doma něco, co nechci, ale někdo by tomu mohl dát další šanci, tak to přeci nevyhodím do odpadkového koše. Zároveň chceme ukazovat, kde si takovéto oblečení s příběhem pořídím a co je obecně v komunitě nového a kam zajít. Nechceme se omezovat jen na Českou republiku a již teď děláme na další větší funkci v aplikaci. Víme, že cesta k našemu cíli je ještě daleká, ale to je také to, co nás hodně baví.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také