O ženách, které dělají to, co milují
Zachraňuje životy i vlastní podnikání. První pomoc chce Lucie učit online
vložila 3.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Zachraňuje životy i vlastní podnikání. První pomoc chce Lucie učit online

Málokdo se asi těší, jak si první pomoc vyzkouší na živo. Poskytnout by ji ale měl umět každý. Bezradná se v roce 2005 cítila i Lucie Balarinová, v té době už studentka zdravotní školy, když před ní v autobuse zkolaboval člověk. Tento okamžik rozhodl, že se z první pomoci stalo její celoživotní téma. S novou aplikací Ve vteřině chce kurzy přenést i do online světa. Podpořit její vznik teď může každý pomocí veřejné sbírky.

 

Máte vystudovanou zdravotní školu, zaměřila jste se na učitelství, kde se ve vás vzala chuť podnikat na sebe?


Máme přes 15 000 proškolených lidí a přitom to vše začalo touhou inovovat vzdělávání v první pomoci. Absolvovala jsem několik školení, kde mi scházela praxe. Podnikatelkou jsem se tak trošku stala z donucení. Řadu let jsem měnila ducha první pomoci v rámci grantových projektů a jako dobrovolnice. Firmám se však školení začalo líbit natolik, že mě to vedlo až k přihlášení se v roce 2014 do start-up Rozjezdy roku a Podnikatelky v sukni. S nápadem První pomoci živě jsme uspěli, což byl dobrý impuls pro rozšíření týmu a ještě dokončení doktorátu Ph.D. se zaměřením na ošetřovatelství. Od roku 2017 se živnost změnila na společnost PPživě s.r.o. a s týmem, který čítá přes třicet lektorů, se věnujeme výuce zážitkové první pomoci po celé ČR — jak pro jednotlivce tak velké firmy např. innogy, Zentiva, ČEZ, PPL, Škoda auto.


Co je hlavní myšlenka kurzů?


Přinášet lidem jednoduché a srozumitelné informace, které mohou zachránit lidský život. První pomoc nejsou žádné složité čáry, kterým potřebujete speciální vybavení. Stačí lidská odvaha, dvě ruce a znalost základních postupů, které zvládne i šestileté dítě. Pomocí praktického nácviku a zážitku, spočívající v simulaci reálně vypadajících zranění, připravujeme účastníky kurzů na realitu. Postupy první pomoci si osahají pod vedením zkušeného lektora a jak sami po kurzu dodávají — konečně odchází s pocitem, že by jen tak nestáli a pomohli. Ukazujeme “lidskost” první pomoci včetně emocí, které k ní patří, a učíme tak lidi nebát se pomoci.


V čem jsou jiné než ostatní kurzy na trhu?


Zásadní je pro nás​ ​kvalita zážitku, informací a lektora​. ​Každý náš lektor musí mít dobré prezentační dovednosti a zkušenosti z praxe. Nabízíme vždy něco navíc – e-booky z kurzů, dárky (praktické klíčenky s rukavicemi, které chrání každého hrdinu poskytujícího první pomoc), akreditované kurzy. Chceme aby vše proběhlo „hladce” od začátku až do konce. Nepředvádíme se trousením latinských termínů, zavalováním účastníků složitým vysvětlováním. Na lektora znuděně odříkávajícího prezentaci u nás nenarazíte. Jsme tým lidí, kteří první pomocí, zdravotnictvím i vzděláváním žijí.


Jak vaše podnikání zasáhla současná pandemie?

Velmi, ze dne na den jsme se ocitli bez práce. Samozřejmě jsme mohli kurzy začít realizovat online, ale tím bychom popřeli celou naší filozofii založenou na předávání osobí zkušenosti. COVID nám vzal spoustu společných zážitků první pomoci s vámi. Od března do května jsem vůbec neškolili a tím, že na opatření hned navázala prázdninová sezóna, která pro nás každoročně znamená útlum práce, tak jsme byli nuceni i propouštět. Pandemie nám ale zároveň dala prostor rozběhnout nový projekt Ve vteřině.


Připravujete se nějak na druhou vlnu?


Dlouhodobě bojujeme proti studování první pomoci formou zdlouhavých textů, nesrozumitelných příruček a těžko představitelných postupů. Ještě před COVIDem jsme měli v šuplíku myšlenku, která by nabídla unikátní propojení online a offline vzdělávání v první pomoci. Díky COVIDu se teď snažíme projekt Ve vteřině přivést k životu. Přivedeme na svět mobilní aplikaci, která učí první pomoc formou interaktivních videopříběhů. Aplikace vtáhne uživatele do děje díky nejmodernějším technologiím, jako jsou haptický a gyroskopický sensor či akcelerometr. V binárním audiu získají pocit, že se vše děje okolo nich. Součástí aplikace budou také výukové texty, testy i novinky v první pomoci. Náš projekt navíc propojí online a offline svět, protože všichni absolventi aplikace získají slevu na absolvopvání našeho speciálního zážitkové kurzu. Ve vteřině je projekt, který nám tak pomůže přenést naši filozofii do online prostředí.


Je něco, co se vám v podnikatelském životě nepovedlo? A jaké jste si z toho vzala poučení pro příště?


Pokusili jsme se v době COVIDu o fundraisingovou kampaň na HIT HITu, abychom mohli mobilní aplikaci vyvinout. Bohužel jsme neuspěli a do jisté míry si myslím, že by šla kampaň z naší strany lépe odkomunikovat. Vývoj aplikace je finančně velmi náročný (1 až 2 miliony podle náročnosti) a do příště si jistě zaslouží více přípravy v oblasti PR a marketingu. Zda se nám podařilo poučit z chyb jistě brzy zjistíme, protože myšlenku Ve vteřině nevzdáváme. Právě jsme spustili web Ve vteřině a novou strategii, která umožní zapojit se firmám i jednotlivcům do podpory projektu.


Co je naopak váš největší úspěch, na co jste pyšná?


Největší odměnou jsou zachráněné životy. Přála bych všem zažít ten pocit, když čtete e-mail od svého absolventa, který vám líčí, jak poskytl první pomoc člověku vnouzi a teď je na sebe pravém pyšný a my zase na něj. Každý takový příběh je pro nás největší úspěch a skvělá motivace pro další práci. Zakládáme si na dlouhodobé spolupráci a tak nás těší, že nám klienti neodcházejí a jejich zaměstnanci jsou s námi 100 % spokojeni. Za celou dobu fungování PPživě se nám daří udržet kvalitu výuky a s tím souvisí i další úspěch,kterým je tým lektorů. Nadšení pro první pomoci maji “v žilách” a dokáží ho přenést na účastníky kurzů — ať už jsou jimi děti, manažeři nebo zaměstnanci pracující v provozu.

 

 

FOTO: archiv Lucie Balarinové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také