O ženách, které dělají to, co milují
Podnikání není flek na úřadě. Musíme si pomoct hlavně sami, říká majitelka jazykové školy
vložila 12.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikání není flek na úřadě. Musíme si pomoct hlavně sami, říká majitelka jazykové školy

Jazykové studio, kde učí cizince češtinu, založila Marie Knapp společně se svým manželem Radimem před deseti lety. Ještě 10. března stihli otevřít novou pobočku na pražském Andělu, o dva dny později ji museli spolu s ostatními učebnami zase zavřít. Do podzimní vlny tak škola vstoupila připravená na online výuku. Frustrace z nejistoty je ale snad ještě větší než na jaře.

V jednom rozhovoru v létě jste řekla, že byste příští krizi chtěla projít s lehčí hlavou. Jak se vám to daří teď při další vlně zavírání?

Musím říci, že daří. Hlavně díky tomu, že už tak trochu víme, co nás čeká. A víme, že i tuhle krizi zvládneme. Sice budeme mít spoustu boulí, modřin a šrámů, ale přežijeme.

Je něco, co teď zvládáte lépe než na jaře?

Právě to, že po jarní zkušenosti je člověk trochu více otrkaný a může si říct, že když přežil jaro, přežije všechno. V létě jsme zažili enormní zájem o kurzy na naší škole, studenti byli úplně vyhladovělí po setkávání a po studiu. Doufáme, že situace se bude opakovat. Navíc víme, že - stejně jako na jaře - na konci každého tunelu čeká světlo. Jen teď ten tunel bude trochu delší. Jako rodina si hodně pomáháme. Moji rodiče, manželovi rodiče, my dva a naše čtyři děti - všechno funguje jako dobře namazaný stroj. Už víme, jak na to. Musím opravdu vyzdvihnout pomoc všech čtyř prarodičů našich dětí na obou stranách Prahy, bez nich by to nešlo. Na školky jsme rezignovali, byl by to při setkávání s rodinou příliš velký risk.

V čem je to naopak horší?

Už jsme unavení a máme pocit, jako by už to, že statisíce malých a středních podnikatelů musely zavřít, najednou nebylo zajímavé téma. Už je to “staré”. Ale každý den zavřeného podniku pro každého z nás znamená obří ztráty, které nakonec pocítíme všichni. A navíc je místo vlahého předjaří venku listopad a ve čtyři je tma, což situaci s malými dětmi doma moc nezlepšuje.

V jaké situaci je vaše podnikání teď?

Kurzy se podařilo přehodit do online prostředí a naše báječné lektorky sdílí báječnou databázi cvičení, prezentací, her a dalších skvělých online laskomin. Naše milované lektorky jsou opravdu statečné a tentokrát jsme při přechodu na online ani nepotřebovali týden volna, jako na jaře. Stávající studenti jsou spokojeni. Problém je, že stále platíme nájmy ve všech čtyřech pobočkách v Praze a Brně a že hodně nových studentů, kteří by se za normálních okolností již dávno zapsalo do nových podzimních kurzů, má pocit, že počká, až se všechno přežene. S vidinou blížících se vánoc to může být odloženo klidně až do února.

Co vás aktuálně nejvíc trápí?

Nejistota. Potřebovali bychom vědět, že při tom a tom počtu nově nakažených denně a R číslu tolik a tolik se bude moci v rouškách setkávat - třeba - pět lidí. Respektive, potřebovali jsme to vědět už před měsícem. Pro nás by to znamenalo, že individuální lekce nebo malé skupinky můžeme od jistého data opět nastartovat. Vždy je potřeba minimálně tři týdny dopředu kurz intenzivně promovat. Tahle šedá mlha je pro byznys to nejhorší.

Kdo nebo co vám pomáhá?

Pocit sounáležitosti s ostatními podnikately a zejména podnikatelkami. Vědomí, že do bot neteče jen nám, a že se s osudem našich malých byznysů pereme tak trochu všichni, s dětmi v zádech (a na zádech), je posilující. A rodina, která nás - jako tolikrát v minulosti - opět podržela. Jednou bych chtěla být jako naši rodiče, kteří nezištně, pokorně a nasazením vlastního zdraví prostě pomáhají, kde je potřeba.

A co by vám pomohlo třeba co se týká vládní pomoci? Je podle vás dostatečná?

Možná teď překvapím, ale nemyslím si, že stát má povinnost se o podnikatele starat. Od státu ani od města žádnou podporu neočekávám. A to říkám i přes to, že každoročně odvádíme na daních statisíce. Je to fér. Podnikání není bezpečný flek na úřadě, je to dobrodružná jízda na horské dráze. Myslím, že teď by úplně stačilo, kdyby nám stát těmi komunikačními obstrukcemi neházel klacky pod nohy. A nepřekážel. Vlastně nerozumím tomu, proč jsou například mateřské školy stále otevřené, ale showroomy designerů nebo masážní salony, kam denně přijdou tři zákazníci, musely zavřít. Sama mám opravdu malé čtyři děti a tak vím, že je náročné mít je všechny doma a snažit se u toho pracovat. Ale téhle logice opravdu nerozumím. Celou dobu si říkám, že bych preferovala velice přísný lockdown po dobu jednoho měsíce, než tohle pomalé skomírání s nejistými vyhlídkami. Na konci tohoto rozplizlého období budeme my podnikatelé vysátí a kola ekonomiky zaseklá více, než kdyby opatření byla přísnější, účinnější a kratší.

Chybí vám něco v současné diskuzi o situaci malých podnikatelů?

Ano. V mediálním diskurzu se problémy podnikatelů smrskly na “zavřené restaurace” a “průvodce”. Je to jen výsek segmentu, který utrpěl strašné rány. Nemluvím teď o nás - my díky online výuce přežijeme - ale kolem mě už vládní restrikce pokosily spoustu podniků nejrůznějšího zaměření. Měly by se prezentovat jednotlivé, konkrétní příběhy lidí, těch, jejichž byznys jako zázrakem přežil, ale i těch, kteří už znovu prostě neotevřou. Všem by nám to moc pomohlo. Zeď na facebooku mám plnou vtipů, bonmotů a banalit. Já teď ale nechci vtipy, chci vědět, jak se lidé kolem mě skutečně mají. Plánuju udělat nějakou platformu, kde si podnikatelé v podobné situaci budou sdílet své zkušenosti. Strašně mě zajímají osudy lidí, ostatně se v Czech Courses denně dozvídám nesmírně zajímavé životní příběhy našich studentů - cizinců, kteří se z nějakého důvodu rozhodli opustit svoji vlast a přijít k nám do Prahy nebo do Brna. A právě to mi vnuklo myšlenku, že bychom se zkrátka měli přestat bát sdílet své byznys zážitky z doby covidové i mezi sebou navzájem.

 

 

FOTO: Archiv Marie a Radim Knapp

Czech Courses založili před 10 lety Marie a Radim Knappovi.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také