Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Neexistuje nic dokonalejšího než mozek, říká trenérka paměti Hanka
vložila 9.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Neexistuje nic dokonalejšího než mozek, říká trenérka paměti Hanka

Hanku Habartovou vždycky bavilo naslouchat lidem. A to do značné míry ovlivnilo i volbu její profese. Než se však stala trenérkou paměti, věnovala se jiným aktivitám. O tom, že takové povolání skutečně existuje, se dozvěděla náhodou, a jakmile navštívila seminář pro trénování paměti, přesně věděla, že je to práce, kterou by chtěla sama vykonávat. Co přesně to obnáší a jak lidem pomáhá?

Pomáhá dětem i dospělým

Trenérkou paměti jsem se stala v roce 2013. Vedla k tomu však dlouhá cesta. Nejprve jsme s kamarádkou založily rodinné centrum, to bylo v roce 2009, a díky němu se můj profesní život začal odvíjet jinak, než jsem plánovala na škole. A také díky mým babičkám, které se jednou vypravily na počítačový kurz pro seniory. Vyprávěly mi o tom a já se tehdy rozhodla, že bych dokázala udělat podobný kurz lépe,“ vypráví svůj příběh Hanka Habartová.

Vydala se na seminář České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging s názvem Mnemotechniky, zapomenuté dědictví antiky, a jak sama říká, doslova ji to lapilo. Následně absolvovala kurz pro trenéry paměti I. stupně a na jaře otevřela svůj první kurz.

Od té doby se má práce rozšířila do mnoha směrů. Dnes pomáhám dětem s učením, dospělým s pamatováním si všeho, co po nich současná zrychlená doba vyžaduje, vedu kurzy pro veřejnost a pracuji také s lidmi po poškození mozku formou kognitivní rehabilitace. Na začátku roku 2019 jsem také vydala knihu Pamatujte si to, co potřebujete,“ vypočítává.

Každý se může spolehnout na svou paměť

Hanka také dochází do domova pro seniory a pracuje s jednotlivci i širokou veřejností formou kurzů. Práce ji baví a dodává, že náplň jejího podnikání stojí na myšlence, že člověk zatím nevymyslel nic dokonalejšího, než je jeho vlastní mozek. „Byla by škoda, abychom se spoléhali na techniku, když se můžeme spolehnout sami na sebe,“ říká.

Klienti se na ni obrací většinou proto, že jejich paměť se horší a není co bývala. „Pokud se nejedná o některou z poruch paměti, tak je vedu k tomu, aby pochopili, co se děje v mozku v té určité situaci, kdy to vypadá, že paměť selhala. Učím je, jak si zapamatovat informace, které si mysleli, že si zapamatovat nedokážou,“ vysvětluje Hana.

Trénink mozku je cesta, jak být déle soběstačným

Tento obor si Hana zvolila kvůli obrovské pestrosti. „Stále existuje něco, co se mohu naučit,“ vysvětluje. A dodává, že když se lidé naučí lépe pracovat se svým mozkem, mnohem lépe tak zvládají různé další činnosti, například studium nebo práci. „Trénování mozku a paměti je cesta, jak být déle soběstačnými, a tedy prožít i kvalitnější stáří,“ dodává.

A co je pro ni největší odměnou? Bez váhání odpovídá, že největší radost má z toho, když vidí, jak lidem pomohla. Ať už v běžném životě, nebo když se jedná o klienty po úrazu hlavy. „V tu chvíli vidím, že moje práce má smysl,“ uzavírá Hana, která se drží motta: „Kde je vůle, tam je cesta.“

Foto: archiv Hany Habartové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také