Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Nebojte se splnit si svůj sen, nabádá Šárka Ježková, která vlastní originální dětský e-shop
vložila 24.6.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Nebojte se splnit si svůj sen, nabádá Šárka Ježková, která vlastní originální dětský e-shop

Šárka Ježková stojí za e-shopem Veselé Nožky, který nabízí kvalitní dětské výrobky. Co jí přineslo vlastní podnikání, jak se jí daří skloubit provoz e-shopu s péčí o rodinu a co by vzkázala všem ženám, které sice mají skvělý podnikatelský nápad, ale nedokáží se rozhodnout, zda jej proměnit ve skutečnost?

Jak jste se dostala k vlastnímu podnikání? Co pro vás bylo motivací začít pracovat „sama na sebe“?

Mít svůj vlastní e-shop byl dlouho můj sen, který jsem začala realizovat počátkem roku 2019. Z počátku jsem vybírala e-shopové řešení, dodavatele, dopravce a všechny další organizační věci, samotný e-shop spustila v létě.

Plánovala jsem, že se budu e-shopu věnovat zatím jako koníčku a nadále budu mít své zaměstnání, takže motivaci pracovat „sama na sebe“ jsem zatím viděla až delším časovém horizontu 1 až 2 let. Předpokládala jsem, že bude nějakou dobu trvat, než se podnikáním začnu naplno živit.

Co vám vlastní podnikání přineslo do života pozitivního?

V první řadě jsem potkala spoustu úžasných lidí, se kterými jsem navázala spolupráci. A velmi jsem se posunula ve znalostech v oblasti IT. Dnes již zvládám veškerou péči o e-shop sama.

Oblast e-commerce je pro podnikání poměrně specifická. Co vás na ní osobně nejvíce překvapilo?

Nemohu úplně říci, že mě něco výrazně překvapilo, protože jsem se snažila předem sbírat informace o e-commerce, ale největší obavy jsem měla z toho, abych ustála první rok fungování e-shopu. Protože je všeobecně známé, že velké množství e-shopů skončí do 1 roku od svého vzniku.

Stojíte za internetovým obchodem Veselé Nožky, který prodává výrobky pro zdravý a šťastný život dětí. Proč jste zvolila právě tuto oblast? A co konkrétně váš e-shop nabízí?

Vybrat si pro svůj e-shop dětský sortiment byla jednoduchá a jasná volba. Původním povoláním jsem dětská sestra s dlouholetou praxí v jeslích, proto je mi vše okolo dětí blízké a při výběru sortimentu do e-shopu tak mohu vycházet ze zkušeností s dětmi nejen jako maminka.

Můj e-shop nabízí sortiment pro miminka z organické bavlny, hnízdečka, spací pytle, zavinovačky a hrací podložky, dále dětskou obuv, kvalitní školní batohy a aktovky. Nejnovějším zbožím, které jsem zařadila do nabídky, jsou multifunkční učící věže Craffox, které jsou navrženy podle principů Montessori pedagogiky, vyrobené z ekologických materiálů a stávají se velice oblíbeným doplňkem v rodinách s batolaty.

Když už jsme zmínili děti – jak se podnikání „slaďuje“ s rodinou? Podporují vás doma? Zapojují se?

Podnikání s rodinou v mém případě sladit lze, protože si mohu sama naplánovat čas, kdy se budu podnikání věnovat. Zpočátku bylo vše časově náročnější a věnovala jsem přípravám mnoho dlouhých večerů. Moje rodina mi však fandí a snaží se mi pomáhat hlavně s organizací chodu domácnosti, také s expedicí balíčků a starší syn mi velmi pomohl při samotném spouštění e-shopu.

V rámci svého e-shopu kladete důraz nejen na kvalitu materiálů, ale také na udržitelnost, tedy recyklaci obalů apod. Co vás k tomu vede?

Kvalita materiálů je pro mě velmi důležitá a nechci prodávat nic, co bych sama nechtěla koupit svým dětem. A o recyklaci materiálů se v rámci možností snažím, využívám použité krabice z firmy svého otce. Část obalového materiálu musím také nakupovat, ale snažím se, aby jich bylo minimum. Chtěla jsem používat i papírové samolepicí pásky, ale neosvědčila se mi jejich kvalita. Dlouhé roky doma třídíme odpad a je pro mě již zcela automatické se nad obaly zamýšlet a zbytečně neplýtvat takovými, které budou ihned vyhozené a možná i netříděné.

Projevila se na vašem podnikání současná „koronavirová krize“?

Koronavirová krize moje podnikání ovlivnila, hlavně obavami z nejistoty v letošním roce a rozhodnutím i nadále pracovat a zatím mít e-shop jako vedlejší činnost.

V prvních dnech nouzového stavu jsem navíc řešila, jak budu vlastně odesílat balíčky, když všechny výdejny zůstaly v prvních dnech uzavřené a do té dobu jsem balíčky k odeslání podávala ve výdejnách parcelshopů. Začala jsem tedy využívat službu e-balík od GLS a řidič začal denně jezdit k nám domů vyzvedávat balíčky.

Řada žen má sice skvělý podnikatelský nápad, ale chybí jim odvaha jej realizovat. Co byste jim vzkázala?

Určitě se pokuste svůj nápad realizovat, každé začátky jsou těžké, může dlouho trvat, než se podnikání rozběhne. Pokud máte možnost s podnikáním postupně začít při práci nebo mateřské dovolené, tak vám tuto možnost určitě doporučuji, aby vás nestresovalo, pokud příjmy z podnikání nebudete mít hned.

Jste účastnicí soutěže eŽena. V čem vidíte její smysl a proč by se do ní ženy měly se svým podnikatelským záměrem přihlásit?

Podpora žen podnikatelek je velice důležitá, protože ženy většinou musí zvládnout kromě svého podnikání i péči o děti a domácnost a není jednoduché vše skloubit. Nebojte se splnit si svůj sen, sdílejte svůj příběh a získejte finanční podporu, která vám pomůže v počátcích vašeho podnikání.

Foto: archiv Šárky Ježkové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také