O ženách, které dělají to, co milují
Návrhářka umí ubrat pět let a pět kilo. Za jejími modely jsou tisíce hodin práce
vložila 11.7.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Návrhářka umí ubrat pět let a pět kilo. Za jejími modely jsou tisíce hodin práce

Značku Anna Anna založila Anna Tejklová před sedmi lety. Na začátku byla na mateřské se dvěma dětmi, neměla příliš financí na počáteční investice ani potřebné zkušenosti. Jak se jí tedy podařilo prorazit? Kromě vášnivého pracovního nasazení prý i díky šíleným nápadům a cílům, které vypadaly skoro nereálně, ale v jejichž splnění zarytě věřila.

Jak byste zhodnotila svou dosavadní podnikatelskou cestu? Kolik let je to přesně od začátku?
 
Značku jsem založila před sedmi lety, které hodnotím jako šťastné i dramatické zároveň, hodně snů se splnilo a hodně jich mám ještě před sebou. 
 
Přehlídka na Žofíně 2019, ukázka z kolekce Růže a Art brut
 
 
Kdy vám začalo podnikání přinášet více radostí než starostí? 
 
Moje podnikání je založeno na umění a tvorbě, což je nekonečný zdroj radosti a naplnění. Ovšem fakt, že u mě víc než “podnikatelská” stránka pracuje více právě ta umělecká, intuitivní a riskující část mozku, přináší někdy starosti. Ale zase díky šíleným nápadům a cílům, které vypadaly nereálně, ale kterým jsem zarytě věřila, se jejich splnění povedlo asi líp, než kdybych si vše střízlivě předem propočítala, naplánovala a nikdy bych se pak k velkým krokům neodvážila... Jinak si nedovedu představit, že bych se při těch startovních podmínkách - dvě malé děti na plný úvazek doma, nula financí na počáteční investice, nula zkušeností a minimum času - "dohrabala" k současnému stavu.
 
Jak se posunula móda, kterou vymýšlíte, od začátku vašeho podnikání dodnes?
 
Na začátku bylo malování na látky a šaty s jednoduššími střihy určenými na běžné nošení. V současnosti nabízím širokou škálu druhů oblečení - plesové róby s malbou na sametu i šifonu, byznys oblečení včetně sak a kalhot, extravagantní oblečení na vystoupení, malované čepice na zimu a kšiltovky teď na léto, které se u zákaznic těší velké oblibě. Navrhuji autorské tištěné látky, ze kterých se kromě oblečení šijí i polštáře. Velkou radostí je spolupráce s renomovanou italskou značkou kabelek Save my bag. Jejich kabelky různých typů maluju a jsou k dostání v OC Kotva. Další krásnou a srdečnou spoluprácí je Czech Fashion Week, v rámci kterého jsem měla v uplynulých letech tři přehlídky včetně Karlových Varů a i v roce 2020 se na Czech Fashion Week chystám s novou kolekcí. 
 
Malované čepice Anna Anna
 
 
Máte nějaký unikatní produkt, který nikdo jiný nemá? Jak se vaše móda liší od konkurence? 
 
Všechny mé produkty jsou unikátní a nikdo jiný je nemá. Odpovídá tomu ale i doba výroby ručně malovaných a vykládaných šatů. Za mým stylem jsou tisíce hodin práce a drilu, takže není lehké ho okopírovat, i když se o to různí lidé snaží. Oproti konkurenci mám výhodu, že jsem malířka. Umím pracovat s barvami a optickým klamem ve prospěch postavy a obličeje mých zákaznic. Dobře zvolené barvy a střihy totiž umějí ubrat pět let a pět kilogramů. 
 
Kolik vás bylo ve firmě na začátku? A kolik vás je dnes? 
 
Kromě šití šatů, což dělají dvě paní krejčové, dělám a vždy jsem dělala všechno sama: malbu oděvů, návrhy tištěných látek, nákupy látek, samozřejmě samotné návrhy oděvů, shánění zakázek, komunikaci a schůzky se zákaznicemi, reklamu, propagaci, sociální sítě, veškeré finanční záležitosti a plánování, prodej na veletrzích, příprava přehlídek... Je toho se značkou dost. Hodně mi v exponovaných obdobích, například o Vánocích nebo při přípravě přehlídkových kolekcí, pomáhá moje sestra Michaela, která se mnou prodávala na veletrzích, mnoho šatů nakamínkovala a jako modelka sklízí na mole velký aplaus. 
 
Anna s naší Evou a operní divou Editou Randovou po přehlídce. Obě mají modely od Anny Tejklové 
 
 
Co byla největší lekce, kterou jste v podnikání za ty roky dostala? A jakou radu byste dala sama sobě, kdybyste dnes znovu začínala?
 
To je výborná a dobře načasovaná otázka (smích), asi největší a dost brutální lekci jsem dostala poměrně nedávno. Poučení, které jsem si z té události vzala, je nebýt už tak důvěřivá a nápomocná idealistka, nevěřit automaticky, že lidé mluví pravdu ať zní sebedojemněji a už nikdy bezhlavě a bez prověření nikomu nepomáhat a neinvestovat svou energii, jméno značky a své kontakty. Takže hlavní rada by byla: "nevěř lidem vše, co říkají, a už vůbec ne to, co ti naslibují."
 
Jak dnes vypadá váš běžný podnikatelský den? 
 
Nejdříve podniknu vypravení dětí do školy, potom obvykle pěší výlet z Braníka do Podolí do showroomu, což miluju, poslouchám hudbu, jdu strašně rychle a přitom vymýšlím šaty. Potom do odpoledne pracuju na zakázkách nebo mám den schůzek, kdy se jen věnuji zákaznicím. Okolo třetí odpoledne vyrážím pro mladšího syna do školy a odpoledne už režim “happy house wife”, tedy běžná péče o domácnost a rodinu. V těch vytíženějších obdobích vstávám kolem páté i dříve a maluju ještě než všichni vstanou, má to svou skvělou atmosféru a miluju tyhle rána. 
 
V novém showroomu Anna Anna jsou i ručně malované doplňky, boty a kabelky
 
 
Jaká byla vaše cesta k vysněnému showroomu, který jste nedávno otevřela? Na co jste nejvíc hrdá? 
 
Po letech práce u malého stolu doma a s hulákáním dětí za zády je to pro mě luxus, kterého si vážím. Kromě všech vystavených šatů mohou zákaznice nahlédnout i do zákulisí výroby, všechno maluju přímo zde. Lidé dnes hodně oceňují řemeslo, což mě těší. Asi víc než hrdost cítím vděčnost, bez milující rodiny a bez úžasných a věrných zákaznic a zákazníků bych se nikdy nedostala tam kde jsem. Některé byznys vztahy přerostly i v přátelství, vztahů obecně si cením nade vše, v rodině i práci. Budu šťastná a vděčná, když to tak vydrží.
Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také