Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Michaela pomáhá ženám, pro které je nákup spodního prádla noční můrou
vložila 17.12.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Michaela pomáhá ženám, pro které je nákup spodního prádla noční můrou

Michaela Vlčková začala podnikat v roce 1993, kdy založila společnost La Marque specializující se na kvalitní a především dokonale padnoucí spodní prádlo. Od té doby se firma nebývale rozrostla, otevřela 2 velké kamenné obchody v Praze a oficiálně zastupuje desítky světových značek. Michaeliným snem je obsloužit každého zákazníka, který k ní přichází nespokojen se svým prádlem, což se jí daří do puntíku naplňovat.

Jak vedla vaše cesta k podnikání?

Původně jsem vystudovala chemickou průmyslovou školu a maturovala jako nejlepší v ročníku, takže jsem se přihlásila na Vysokou školu chemických technologií v Praze. Jenže tam jsem nebyla přijata z politických důvodů, takže jsem nastoupila jako laborantka do potravinářské laboratoře. V roce 1985 se mi narodil první syn, o 5 let později druhý. Mezi mateřskými jsem dokonce 2 roky pracovala jako vedoucí školní jídelny. Zvrat přišel v roce 1992, kdy jsem se rozvedla a musela jsem rychle začít pracovat, abych se s dětmi uživila. Velmi mně lákalo být samostatná a podnikat. Obor spodního prádla mi vlastně přišel do cesty náhodou, ale móda a fashion mě zajímaly vždy.

A jak jste se tedy dostala právě k podnikání v oblasti spodního prádla?

Náhoda mě nasměrovala do sortimentu, který jsem vždy osobně velmi řešila. Nemohla jsem na sebe nikdy sehnat správnou podprsenku. Nakoupené prádlo jsem si i přešívala, abych se v něm dobře cítila. Takže když přišla nabídka zastupovat značku Lejaby na našem trhu, začala jsem si plnit svůj sen. V roce 1993 jsem založila firmu a otevřela první prodejnu. Od začátku pro mě bylo důležité zákaznicím dobře poradit se správnou velikostí. Vzhledem k tomu, že v té době byl výběr spodního prádla a zákaznický servis výjimkou, se moje firma rychle rozrůstala. V průběhu dalších let jsem vybrala do našeho portfolia značky Marie Jo, Prima Donna, Marlies Dekkers, Empreinte a výběr plavek rozšířila například o značky Maryan Mehlhorn, Charmline. Všechny jsou velmi kvalitní, každá je jiná, a tak můžeme nabídnout správnou velikost každé naší zákaznici.

Michaela Vlčková s tváří Ma Marque Anetou Krejčíkovou

V průběhu podnikání jste vážně onemocněla, v čem vás nemoc po pracovní stránce změnila nejvíce? Co vás „naučila“?

Moje onemocnění mi zcela změnilo pohled na život. Uvědomila jsem si, co je v životě důležité a co ne. Zjistila jsem, kdo jsou opravdoví přátelé. Největší oporou mi po celou dobu mé nemoci byli a stále jsou moji dva synové. V době mého onemocnění jim bylo 16 a 11 let a byli to právě oni, kdo mi pomohli tuto těžkou dobu překonat. Moje nemoc mě naučila, že se o sebe musím postarat sama, a v tom mi nejvíce pomohla moje firma. Po roce v pracovní neschopnosti jsem skončila v plném invalidního důchodu, se kterým bych nebyla schopná uživit svoje syny. Zároveň mi práce ve firmě pomohla, abych se nesoustředila na problémy, kterým jsem čelila.

Jak pro vás bylo těžké sehnat investora do podnikání, které jste díky tomu mohla výrazně posunout?

Nikdy jsem nesháněla investora do podnikání, ale v roce 2018 si moji společnost našel investor sám a já jsem v tom roce svoji firmu prodala. V současné době pracuji na pozici ředitelky společnosti a využívám tak všeho, co jsem se v podnikání naučila i dále.

Díky čemu jste to vše vydržela a nakonec i po nemoci v podnikání pokračovala?

Díky lásce a odpovědnosti k mým synům. Od roku 1992 jsem své syny vychovávala sama, a tudíž jsem vlastně neměla na výběr. Chtěla jsem jim dát vše, co jsem nemohla mít já, a především jim ukázat, že nás nic nezastaví. V tomto směru jsem se svým životem a posláním matky spokojená, protože se mi podařilo vše, co jsem si předsevzala, a moji synové mi dělají jenom radost. Jsou a vždy budou mým hnacím motorem, i když jsou již dospělí.

V čem je podle vás největší rozdíl – podnikat sama, nebo podnikat s někým?

Vždy jsem podnikala sama, takže nedokážu posoudit rozdíl. Vše jsem mohla rozhodovat sama, ale zároveň jsem měla sama za vše odpovědnost.

A v čem si myslíte, že může mít výhodu žena jako podnikatelka oproti mužům?

V tomto směru ženy nemají výhody. V pracovním poměru to mají ženy na stejné pozici jako muži stále ještě složitější nebo jsou hůře ohodnocené. Díky podnikání jsem se tomuto srovnávání vyhnula. Jako zajímavost uvedu, že když jsem začala podnikat a jezdit na prezentace nových kolekcí do Francie, byla jsem jednou z mála žen jako zástupkyně nějakého trhu či země. Většinou se i v tomto oboru na stejných pozicích pohybovali muži. Své postavení jsem si musela vybudovat na základě našich úspěchů. Byla to dlouhá cesta, ale já mám ráda výzvy a plnění svých snů a cílů.

Máte spoustu přátel v zahraničí, hodně cestujete. Co jste okoukala ve světě a doporučila byste nám, podnikatelům a podnikatelkám tady v ČR?

V zahraničí jsem se od svých obchodních partnerů i svých přátel naučila, že nejdůležitější je dělat vše poctivě a s nasazením všech sil, nebát se výzev a stále hledat nové možnosti k dosažení cílů. Zároveň jsem pochopila, že je důležité chválit za každý dobře splněný úkol, za každou spokojenou zákaznici. Vždy, když dostanu nějakou pochvalu od našich dodavatelů, velmi ráda se o ni podělím s celým týmem. Díky přátelům a obchodním partnerům vím, že svoji práci dělám dobře a něco se mi podařilo v životě dokázat. Ať již v soukromé či pracovní sféře. Jedinou mojí radou pro podnikatele v ČR je, aby se stále vzdělávali ve svém oboru, svých koníčcích a vyšetřili si čas pro odpočinek. To poslední se teprve začínám učit a není to jednoduché. Z rychlíku se těžko vystupuje.

Foto: archiv Michaely Vlčkové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také