Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Se slzami opouštěla práci ve velké firmě, našla se v šití metrových zvířátek.
vložila 11.8.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Se slzami opouštěla práci ve velké firmě, našla se v šití metrových zvířátek.

Marta Hanušová se narodila ve Zlíně a slovo podnikatel jí jako malé znělo spíš jako nadávka. Po letech ve velké korporaci se ale sama rozhodla pustit se do vlastního projektu. Dnes šije přes metr vysoká zvířátka, kterým dává jména i jedinečný vzhled. A sní o tom, že je budou znát děti v celém Česku.

 

Jak jste se dostala k podnikání? Byl to vždycky váš sen?

Určitě nemůžu říct, že to byl vždy můj sen podnikat. Jako malá jsem snila o těch opravdových dětský snech, jako třeba mít psa (směje se). Sama jsem začala podnikat jednoho dne před třemi roky. Pracovala jsem 11 let v jedné finanční instituci s nasazením jako by byla má vlastní. Práce se hrnula a hrnula, až už se stalo neúnosné pokračovat stejným tempem. Dala jsem výpověď, vyčerpaná a se slzami v očích opouštěla dlouholetou práci a netušila, zda neopouštím současně i svou profesi a co bude dál.

Do Google jsem zadala vyhledat “úřad práce” a zařadila se toho času mezi nezaměstnané. Netrvalo dlouho a po pár dnech přišla dcera a řekla jednu větu: “Mami, ušiješ mi lišku?” A tak jsem ušila první lišku Pampelišku na starém šlapacím stroji po babičce. Ušila jsem jí i šaty a kabátek. Když jsem ušila několikáté zvířátko, myšlenka mého vlastního projektu se začala utvářet. Podotýkám, že život ani tento není pohádka, tedy ani nyní nejsem žádný podnikatel natož další Tomáš Baťa, jsem pouze další OSVČ a tvorba pro lidi mi dělá obrovskou radost, dává mi velké naplnění i když mě a mé dvě děti dál živí má původní profese, bez které by pampáci nebyli.

 

Co vlastně nabízíte? 

Vyrábím zvířata, říkám jim pampáci, lišky, zajíce, ovce, labutě a plameňáky. Jsou oblečeni do šatů, svetříku, kalhot, sukní a kabátků. Mají dlouhé končetiny, a proto můžou kdekoliv usednout na pohovku či polici, dát nožku přes nožku nebo založit ruce. Pampáci vám svými gesty budou připomínat, lidské bytosti. Někoho překvapí jejich celková výška přibližně 130 cm. Každý je originál stejně jako je to u nás lidí. Mají své jméno i příběh. Nabízím také individuální lekce šití všem, co potřebuji poradit, jak začít nebo i těm, kteří začínají po několikáté a stále znovu a znovu se zlobí se svým šicím strojem.

 

Kdo jsou vaši zákazníci?

Mými zákazníky jsou převážně ženy 30-50 let, které si kupují pampe pro radost, jako designovou dekoraci do svého domu, bytu či chalupy. Jedna moje zákaznice, mi říkala, že ho mají posazeného v hale na komodě a vždy když se vrací domů, vítá celou rodinu. Stěhování z pokoje do pokoje a dohadování čí je skončilo. (smích) Další skupinou zákazníků jsou maminky, které kupují pampáky svým dětem jako nového kamaráda, se kterým děti vyrůstají od malička a je jejich parťákem všude, doma, u babičky, na výletě i na cestách. Každý snad máme tu svou hračku, se kterou jsme prožili půl dětství. 

 

Dotkla se vás nějak současná koronavirová krize?

Koronavirová krize se dotkla snad úplně všech, mě nevyjímaje. Myslím, že nikoho asi před tím nenapadlo, že se něčeho podobného dožijeme. Tato koronavirová situace mi i hodně dala. Více než vzala. Za sebe musím říct, že jsem si čas se svými dětmi doma neskutečně užila. Věnovala sem se jim o mnoho více, a to nemám na mysli zrovna netradiční domácí výuku. Druhou stránkou krize bylo, bohužel pro mě, zrušení veškeré možnosti prodeje a prezentace pampáků na trzích a marketech. Ale za to byl čas věnovat se tvorbě nového e-shopu.

 

Jak se bude textilnímu designu dařit dál? Uslyší Češi na českou kvalitu víc než dřív?

Čas od času šiji i oblečky také na nás “velké holky” a tak vím, že z důvodu udržitelnosti rozvoje a otázky ekologie, stále více slyšíme na to, zda oděv je z materiálu šetrného k přírodě. Já osobně si myslím, že lidé by měli vždy přemýšlet nad celým životním cyklem oděvu. Nemít vždy výčitky při pořízení nového kousku vůči environmentální doporučení ale vzít v potaz to, jak se o něj staráme a udržujeme ho. Nehodnotit pouze zpracovávání materiálů ale hodnotit i chování samotného spotřebitele. Zda pereme v pračce a na kolik stupňů, sušíme v sušičce, je potřeba pokaždé žehlit nebo rychle schne a nemusí se žehlit. Dívat se i z pohledu snížení spotřeby energie a zatížení přírody chemickými látkami a doby užívání oděvu.

 

A jaké jsou vaše další plány?

Je to pár dnů, co jsem konečně spustila vlastní e-shop, takže lidé ze všech koutů republiky si konečně mohou prohlédnout pampáky a zakoupit on-line na WWW.PAMPE.CZ. Vím, že v době onlinu má pár let zpoždění, ale nikdy není pozdě začít. (smích)

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také