Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Lucie Marková navrhla roušky jako bonbony. Do nemocnic díky nim vrací radost
vložila 10.2.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Lucie Marková navrhla roušky jako bonbony. Do nemocnic díky nim vrací radost

Lucie se připravovala na první schůzku v porodnici na Vinohradech, a ač to bylo její druhé dítě, bylo první, kdy vše absolvovala s rouškou. A teď ji čekal i rouškový porod. A když kolem sebe viděla ostatní maminky, kterým se také v normálních rouškách velmi špatně dýchalo, rozhodla se to změnit. A tak navrhla roušky, ve kterých se bude dýchat vesele. A s úsměvem na tváři.

 S úsměvem na tváři, i když není vidět

Už při tvorbě roušek nemyslela jen na praktičnost, ale i na možnost ovlivnit emoce lidí. Zkrátka je rozveselit. Zejména v prostředí, kde na svět přicházejí miminka, pohybují se děti, je pozitivních emocí potřeba. „Protože jsem se upřímně děsila porodu v klasické roušce, vytvořila jsem před návštěvou porodnice roušku z vysoce kvalitní bavlny, ve které se dá i dýchat. Pobyt v porodnici mě přesvědčil, že ji nepotřebuji jen já. A tak se zrodila kolekce Le Bon-bon, která svým tvarem připomíná oblíbené cukrovinky.“ vzpomíná na zrod roušek mladá česká návrhářka Lucie Marková.  Použila na ně zcela nový materiál české výroby ze 100% bavlny se speciální příměsí stříbrných částic, který prokazatelně funguje proti virům. Tento materiál oproti běžným bavlnám umožňuje snazší dýchání. Rouška je oboustranná, tvořena dvěma vrstvami s prostorem na vložení filtru pro ještě větší bezpečnost.

„Chodila jsem 14 dní po Praze se vzorkovou rouškou, abych co nejlépe doladila střih. Byl na ní ovšem vzor koček. Musím přiznat, že to už bylo asi moc, protože i ve školce se na mě paní učitelky dívaly zvláštně. Ale když jsem jim pak donesla hotové roušky z finální látky, byly nadšené.“ 

 A s podobným duchem přemýšlela i nad barvami. A jelikož „Bon-bonky“ také vyrábí jako dárky pro porodnice, dětská oddělení a školky, barevnost byla jasná. „Černou z praktických důvodů a ostatní tak, aby působily přátelsky. Jsou oboustranné, takže si vlastně najednou kupujete dvě barvy. Pro sestřičky do nemocnic jsou primárně plánované ty s jemnými růžovými a modrými proužky.“ Nad barvou se asi u Luciiných roušek nepozastavíte, ale nad tvarem ano. Veselé, úsměvné, cute a neskutečně pohodlné a prodyšné. Přesně to byl Luciin cíl a dle reakcí lidí, byl splněn. „Ze všech stran chodí stejná reakce - dobře se v nich dýchá a také rozesmějí děti. Když na sobě máte velký Bon-bon, lidi kolem vás se nemohou neusmát. Rozveselí tedy velice, což byl po prodyšnosti a bezpečí ten největší záměr. Protože se jedná o kvalitní bavlnu, je rouška také ekologická a dobře se v ní dýchá. Nabízíme nejen velké kusy, ale také variantu „mini“, která není tak extravagantní.“ mluví o svých rouškách s nadšením Lucie. Ale nebylo tomu tak vždy. Nadšení a úsměv na rtech, zejména v době pandemie, zmizel i z její tváře.

Covid nebyl problém, ale já

Samozřejmě i na její podnikání v oblasti módy měla vliv pandemie koronaviru a vládní omezení, ale víc než s Covidem Lucie bojovala sama se sebou.Rozhodně jsem byla sama sobě největší překážkou, než jsem pochopila, že to nejsou okolnosti, ale já sama, kdo má zásadní vliv na to, co se děje. Covid není ten největší problém. U mě je to vlastně naopak. Dobře se mi to sešlo s dobou, kdy jsem porodila druhou holčičku, takže bych stejně nemohla pracovat na 100 %.“ říká Lucie o době, kdy si uvědomila, že sice nezvládne všechno, ale může alespoň svou prací pomoci. A tak dělala, co je jí blízké a začala pomáhat. Vytvořila charitativní projekt, kterého se může koupí roušky zúčastnit každý. „Chceme pomoct porodnicím a dětským oddělením a vyrobit pro ně roušky, které můžou nosit mimo nemocnici nebo na dětském oddělení, aby dětem zlepšily náladu. Přispět může úplně každý, kdo si roušku z kolekce Le Bon-bon zakoupí na webu www.luciemarkova.cz. Stačí jen uvést do poznámky heslo „dárek“. Druhou roušku zašleme automaticky zdarma do nějaké nemocnice, porodnice nebo školky.“ A některé už jsou jejími vlastníky a pro další se šije. Spolupracuje s několika textilními dílnami, které šijí roušky přímo pro nemocnice, kde jsou potřeba.

Funkční, praktické a krásné

To jsou tři věci, které u značky Lucie by Design najdete a které od oblečení Lucie chce a potřebuje. „Mám dvě děti, nemám prostor nosit oblečení, které nic nevydrží nebo potřebuje speciální péči. Pracuji tak, abych nad tím, co mám na sobě, nemusela přes den přemýšlet. A tak přistupuji i k tvorbě mých kolekcí. Myslím, že i proto jsou mým bestsellerem kabáty Jack. Splňují totiž všechny tyhle podmínky. Můžete je nosit jak do práce, tak i třeba do divadla nebo na obyčejnou procházku. Nepromoknou, neprofouknou, jsou prodyšné a velice variabilní. Takže ideálně do proměnlivého počasí ať už na jaře, nebo de facto v jakoukoliv roční dobu. Materiál se nemačká, proto ho není třeba žehlit.“ popisuje své kabáty, které ona sama miluje, zejména teď s dětmi. Ve svých návrzích ale nezapomíná ani na ženskost.

Snažím se, aby mé modely podtrhly ženskost, krásně tvarovaly postavu. Aby se v nich každá žena cítila příjemně, sebevědomě, zkrátka dobře. 

Proto například u některých jejích šatů najdete na zadním díle coby designový i funkční prvek elastické šněrování. Jiné jsou zase lehounké, vzdušné, z kvalitního úpletu a potiskem rozkvetlé louky. A třeba taky z praktickými kapsami na bocích, kam můžete založit ruce, když nevíte, co s nimi. V čem jsou její modely zajímavé, specifické, jiné? V materiálech. „Pracuji jen s těmi nejkvalitnějšími a často sportovními, vyvinutými pro špičkové sportovce a horolezce.“ Lucie ví, co od svých modelů chce a co mají přinést zákazníkovi. Nápady jí nechybí, čas se dvěma dětmi někdy ano. Ale i přesto teď pracuje na pánské kolekci a o dětské přemýšlí. „Abych zvládla všechno, co mám v hlavě, musela bych se rozkrájet. Stojím si za tím, že méně je někdy více. Raději tedy méně věcí, ale dobře provedených.“

 

 

Foto: archiv Lucie Marková

 

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také