Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Kreativní tvorba Lence vrátila pocit rovnováhy po náročném porodu dvojčat. Dnes navrhuje vlastní šperky a oblečení
vložila 25.8.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Kreativní tvorba Lence vrátila pocit rovnováhy po náročném porodu dvojčat. Dnes navrhuje vlastní šperky a oblečení

Být výtvarnicí toužila Lenka Kubů od útlého dětství. Dostat se na výtvarnou školu není jednoduché. Lence vyšly hned dva obory – Restaurování a Filosofická fakulta. Protože jsou obě školy náročné, nakonec se rozhodla pro obor Pedagogicko-psychologické poradenství. Po dokončení magisterského studia hledala zaměstnání v andragogice, se kterou měla v té době již bohaté zkušenosti. Poté začala pracovat pro firmu, která zajišťovala lékařské obory a e-learning. K umění už to měla kousek, protože ilustrovala několik knih. Jenže pak otěhotněla a s kariérou byl konec. Tedy dočasně.

Táta měl během mého těhotenství dvě mrtvice. To mě natolik vystresovalo, že jsem skončila na rizikovém těhotenství. Když se narodila první dcera, udělala jsem si živnosťák a rozhodla se, že se začnu trochu více podílet na rodinném rozpočtu,“ vzpomíná Lenka.

Kreslení mi pomohlo vrátit psychickou rovnováhu

Když byl její dcerce rok, dostala nabídku učit výtvarku místo kamaráda, který odcházel z Domu dětí a mládeže. Pak ale přišlo druhé těhotenství s dvojčaty, během kterého se u ní rozvinula preeklampsie. Přestože to ona i děti nakonec zvládly, trauma v Lence zůstalo už napořád. „Každou volnou chvilku jsem kreslila, a to mi pomohlo vrátit pocit štěstí a rovnováhy do mého života,“ pokračuje Lenka, která vytvářela obrazy svého vnitřního světa, bolesti a zmatku.

V tu chvíli věděla, že je to přesně to, čemu se chce věnovat. Své podnikání tedy zaměřila na řemeslnou výrobu a navrhování předmětů. „Jedná se především o šperky, oděvy a dekorace,“ popisuje Lenka svou kreativní činnost, kterou rozvinula postupně. Dnes vlastní několik produktových řad. „Šperky, které vyrábím jsou z Českých korálků, které mají speciální úpravu a září pod UV světlem. Dále pak tvořím šperky v kombinaci ocel a pryskyřice, které jsou ručně malované. Nově zavádím výrobu oděvů, které jsou velmi univerzální a jsou charakteristické velkou pohodlností a střihovou variabilitou. Háčkované interiérové dekorace vyrábějí především moje kolegyně, vysvětluje.

V lásce a ani v umění se nedá opisovat

Uvědomuje si, že je důležité být ve své práci jedinečná a výjimečná. „Jdu si svou vlastní cestou. Mé výrobky jsou unikátní. Hledám materiály, které nejsou na trhu až tak obvyklé, a tím se odlišuji od konkurence. Zásadní je také vysoký podíl ruční práce především u sběratelských objektů a evidentní odlišnost od jiných výrobců,“ dodává. Inspiraci hledá především sama v sobě. „Hodně mi pomáhá, když nakoupím různé typy materiálu a hraji si s nimi,“ říká.

Podnikání se Lenka věnuje už řadu let a skloubit práci s rodinou zvládá poměrně efektivně.
Dokud byly děti hodně malé, bylo velmi náročné ustát vše energeticky, nedostatek spánku a odpočinku si vybíral svoji daň. Velký support mi poskytují také moji rodiče, kteří děti hlídají, pokud já nebo můj manžel nestíháme, když je nejhůře, tak pomohou i přátelé,“ říká.

Práci si Lenka plánuje dopředu a na každý rok stanovuje cíle, kterých by chtěla dosáhnout. „Pro tento rok se zaměřují hodně na oděvy a na malosériové zakázky,“ uzavírá.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také