Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Lásku k textilu Lucie zdědila, v podnikání jí pomohlo i mateřství
vložila 24.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Lásku k textilu Lucie zdědila, v podnikání jí pomohlo i mateřství

Láska k textilu se v rodině Lucie Erin Laštůvkové dědí z generaci na generaci. Babička měla za první republiky úspěšný obchod s látkami, maminka šila oblečení pro celou rodinu. Volba životní cesty pro Lucii nebyla složitá. Dnes má dvě firmy a dává práci více než dvěma desítkám lidí.

Lucie vystudovala návrhářství a chtěla pracovat v oboru. Když se však po škole začala poohlížet po vhodném zaměstnání, neměla štěstí. „Nakonec jsem ve 24 letech jsem začala podnikat, protože se mi nedařilo najít vysněné místo. Hledala jsem kreativitu, tvoření, šití, vymýšlení a volnost, možnost vlastního rozhodnutí něco, co mi žádná z prací předtím nedávala,“ vysvětluje Lucie. Ze začátku se bála velké zodpovědnosti, dnes svého rozhodnutí nelituje.

Skromné začátky a velký úspěch

S hromádkou látek a dvěma šicími stroji si v roce 2011 pronajala malou kancelář. Takto jednoduše vznikla firma Black Mountain, která se zaměřuje na dámskou konfekci. „Probdělé noci a obavy, co bude dál. Nejistota toho, zda zvládnu další den… Tohle jsem zpočátku prožívala denně. Jenže jsem to nechtěla vzdát, i když to vždy nebylo dvakrát pohodlné. Snažila jsem se a časem se mi to začalo vracet. Lidé se o nás pomalu dozvídali,“ vzpomíná na své skromné začátky Lucie.

Vytrvalost se vyplatila. Black Mountain si našla své stálé zákazníky a dnes je vyhledávaným výrobcem jedinečného dámského oblečení. I díky úspěchu Black Mountain se začal rodit nápad na založení další firmy. „Pořád jsem řešila, kde sehnat hezké a originální látky. Motivy z běžné nabídky prodejen s látkami mi totiž nevyhovovaly. Tak jsem si nové látky postupně začala navrhovat sama,“ popisuje Lucie.

První reakce na její motivy byly skvělé. A tak se zrodila Tufka, firma, která vyrábí látky s originálními, nápaditými a hravými potisky. Vyrábí jak tkaniny, tak i silné a slabé pleteniny anebo látky se speciálními úpravami. Mají nespočet využití. Ať už jako bytové dekorace, polštáře či povlečení, tak i samozřejmě na šití oblečení.

Mateřství jí s podnikáním pomohlo

Dnes má Lucie plné ruce práce. V obou firmách pracuje přes dvacet stálých zaměstnanců a řada brigádníků. V Liberci má Tufka otevřený ateliér, kde pořádá oblíbené dny otevřených dveří. Loni se svou firmou slavila úspěch na Dyzajn Marketu v Praze, kde vyhrála v soutěži Ztělesni Dyzajn s křeslem potaženým látkou z jejího sortimentu. A před Vánoci se Tufka objevila na třídenním veletrhu v Holešovicích.

A to se Lucii do rozjezdu Tufky narodil malý syn. „On mě naučil, jak v podnikání efektivně fungovat, jak lépe plánovat čas – využívat čas vymezený k práci naplno a naopak čas, kdy jsem s ním, plně věnovat jemu. Taky často tvoří se mnou.“ V obou firmách i v péči o syna tvoří Lucie sehranou dvojici i s manželem.

Lucie otevřeně říká, že jí s podnikáním pomohla účast v soutěži pro začínající podnikatele T-Mobile Rozjezdy. Některé rady, které v soutěži od mentorů dostala, měly na její podnikání zlomový efekt. „Hlavně mi ale pomohla jejich podpora a víra odborníků v to, že moje podnikání má smysl. Výhra v soutěži hodně změnila a přišla právě v okamžik, kdy jsme ji nejvíce potřebovali,“ uzavírá Lucie.

Foto: archiv Lucie Erin Laštůvkové

Autorka: Markéta Kaclová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také