O ženách, které dělají to, co milují
Kosmetika i lék z přírody. Bylinky Růženku naučila znát babička, jejich sílu teď ukazuje na kurzech
vložila 23.8.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Kosmetika i lék z přírody. Bylinky Růženku naučila znát babička, jejich sílu teď ukazuje na kurzech

Její babička se jmenovala Růženka a když spolu chodily na bylinky, sousedé z vesnice jim říkali Růženky. Odtud má blondýnka, která má jinak v občance napsáno Markéta, svoje bylinkářské jméno. Její workshopy jsou plné vůní a staleté moudrosti. Růženka se jí snaží přenášet do našeho současného života. Citlivě ale bez patosu, jen s respektem k přírodě a její síle. Teď v říjnu s ní můžete vyrazit třeba na procházku "Zpátky ke kořenům", kde se naučíte hodně o síle přírody i vy.

K bylinkaření vás kdysi přivedla babička Růženka, co vás na tom uchvátilo?

Od dětství mám ráda přírodu, rostliny, zvířata. Příroda je mi inspirací i podmětem k přemýšlení. Obdivuji rovnováhu, do které se příroda neustále navrací. A protože jsem člověk zvídavý, bylinky pro mne představují skvělou příležitost, jak přírodu zkoumat a experimentovat s ní.

 

Přírodní a domácí kosmetika je dnes velmi oblíbená, jaké má výhody proti té průmyslově vyrobené?

Nespornou výhodou domácí kosmetiky je to, že víte, co v ní je. A hlavně, víte, co tam není. Dnes snadno koupíte suroviny a v domácích podmínkách vyrobíte výrobky plné nežádoucí průmyslové chemie, takže není domácí jako domácí.

A má i nějaké nevýhody?

Určitě. Jednou z nich je ve srovnání s běžnou kosmetikou krátká trvanlivost, ta je způsobená absencí konzervantů. Druhou nevýhodou je časová náročnost výroby. Nejde o to, že samotná výroba by byla dlouhá, finální výroba zabere často jen minuty. Časově náročný je sběr bylin, jejich příprava, případná macerace, a tak obyčejný krém může vznikat i měsíce.

Jaké zásady je potřeba při výrobě dodržovat? Zvládne to každý i doma?

Ano, zvládneZákladní pomůcky najdete v kuchyni, suroviny a obaly jsou dostupné v obchodech s potravinami, lékárně, drogerii, na internetu jsou k dostání i speciální ingredience. Nejdůležitější při výrobě je zachovat čistotu. Začátečníkům bych doporučila se připojit ke kurzu, kde se seznámí se základními postupy.

Jaké bylinky jsou teď na podzim ideální? Na pleť nebo i pro tělo zevnitř.

Čeká nás přechod do chladné části roku, krátké dny a s tím změna jídelníčku. Určitě bude potřeba podpořit trávenípsychiku a imunituDoporučila bych čaje, heřmánkový, meduňkový pro klid v duši a lepší spánek. Mátový, fenyklový nebo mateřídouškový pro lepší zažívání. Imunitu je vhodné podpořit třapatkou, nebo heřmánkem a šalvějí. Pleť oživí přípravky z levandule. Sama s oblibou používám levandulovou vodu a levandulové bambucké máslo.

A co se teď v přírodě sbírá, za čím se vypravíte v rámci procházek za bylinkami, které pořádáte?

V babím létě je možné sbírat ještě mnoho bylinek, za méně známé jmenuji celík zlatobýl, který zpevňuje ochablou pokožku, stahuje póry a dodává pleti zdravý vzhled, blahodárně působí i při ekzémech. Na říjen chystám procházky zaměřené na sběr a zpracování kořenů s názvem Zpět ke kořenům.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také