Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Klára učí talentované kreativce orientovat se ve fashion byznysu
vložila 11.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Klára učí talentované kreativce orientovat se ve fashion byznysu

Kreslení bavilo Kláru Haunerovou od malička. Sama říká, že kreslit začala dřív než mluvit. Když se po škole rozhodovala co dál, zaujala ji kniha o módním návrhářství. Podala přihlášku na střední průmyslovou školu oděvní a začala se věnovat módě. Tento obor zvolila i na vysoké škole, a to nejen v Česku, ale později i v Miláně a v Londýně. Sama dnes říká, že přestože se jí v osobním životě tolik nedařilo, v tom pracovním rostla každým dnem.

Svět fashion byznysu se stal Kláře osudným

Je to už 10 let co připravujeme společně s profesionálním týmem návrhářů nadějné talenty do zahraničí a učíme je orientovat se ve světě fashion byznysu. Současně se založením Institutu módní tvorby jsem strávila následující léta cestováním po celém světě a to mě přimělo ke změně dosavadního přístupu k životu,“ říká Klára, která se začala věnovat tématům, jako je ekologie, osobní rozvoj a minimalismus.

V roce 2010 založila Klára Haunerová Institut módní tvorby. „Nabízíme oděvní kurzy se zaměřením na komplexní vzdělání v módním sektoru. Ateliér přináší plnohodnotné vzdělání v oboru módní industrie bez ohledu na předchozí zkušenosti nebo vzdělání. Uplatnění absolventů je široké a důraz je kladen na individualitu každého studujícího,“ upřesňuje. Právě v tom vnímá největší výhodu. Každý, kdo přijde se zájmem o módu, ji může studovat. Na konci loňského roku jí vyšla kniha Méně mít, více žít aneb Najděte si vlastní cestu k minimalismu. V knize motivuje čtenáře ke změně a ukazuje jim pohled na svět skrze minimalismus.

Do kurzu se může přihlásit každý, koho láká móda

V kurzech máme maximálně 5 studujících, v seminářích 6. Když jsem začínala před 10 lety, neměla jsem konkurenci a zájemci museli čekat až půl roku na volné místo v kurzu. Nyní nám samozřejmě konkurence vyrostla a kurzů s oděvním zaměřením je na náš malý trh hodně, ale naštěstí těžíme z naší historie a úspěchů našich absolventů. A protože se snažíme poskytovat maximální kvalitu výuky a zaměstnáváme ty nejlepší odborníky a designery z praxe, stále máme kurzy obsazené,“ dodává Klára.

Sama dnes přiznává, že když se v osmé třídě základní školy rozhodovala pro studium oděvní školy, vůbec netušila, že je to vlastně životní volba a jak to moc ovlivní její další počínání. „Šla jsem si za svým a dnes už můžu říct, že se mi to vyplatilo. Stálo mě to hodně úsilí, peněz a v závěru i osobní život. Ale když jsem chtěla uspět, musela jsem makat. Institut jsem si vybudovala úplně od začátku pouze z financí, které jsem si vydělala na brigádách při škole. Jedinou korunu jsem nedostala, a možná proto si svého byznysu vážím a stále jsem jeho součástí,“ říká mladá podnikatelka.

Byla to dřina, ale vyplatilo se

Podnikání s sebou vždy přináší určitá úskalí. Klára vnímá jako největší překážku čas a finance. Když módní institut zakládala, současně ještě studovala management a marketing. Aby vše zvládla i po finanční stránce, musela po večerech pracovat, aby měla z čeho našetřit. „Zpočátku jsem si vše dělala sama, ale postupně jsem přijala lektorky, protože bych to sama už nezvládala. Dnes mi pomáhá ještě asistentka a spolupracuji s patnácti lektory. Jsem také moc ráda, že jsem si mohla splnit svůj další sen a napsat motivační knihu,“ uzavírá.

Foto: Eva Koželoužková, Jáchym Belcher

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také