Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Když ženě auto “chcípne”, je to obrovský stres. Vím, jak se ho zbavit, říká lektorka autoškoly pro ženy
vložila 6.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Když ženě auto “chcípne”, je to obrovský stres. Vím, jak se ho zbavit, říká lektorka autoškoly pro ženy

Nejlepší reklama je spokojený klient. V tomto případě klientka. "Dobrý den Slávko, chci se pochlubit: Mých první 1500 km, které jsem ujela úplně sama," napsala Slávce Nejedlé do hodnocení jedna z žen, které prošly jejími kondičními jízdami. Projekt Jedu sama má řidičkám dodat sebevědomí na silnici a pomoct jim nabrat potřebné zkušenosti. Zatím působí v Písku, Příbrami a Českých Budějovících. Intenzivní kurzy ale nabízí i v dalších městech.

 

V čem jsou vámi nabízené kondiční hodiny jiné než u ostatních autoškol?  

Od počátku se specializuji na kondiční jízdy pro ženy. Byla a jsem přesvědčena, že k výuce žen začátečnic je nutné přistupovat jinak, než se často děje v praxi. Každé klientce nastavuji výuku na míru, přesně podle jejích potřeb a podle jejího osobnostního nastavení. Po každé jízdě si navíc dělám podrobné poznámky, kde budeme příště ve výuce pokračovat a co konkrétně je nutné procvičovat. Používám i různé názorné pomůcky, aby klientka dobře pochopila, proč a jak manévrovat v obtížnějších situacích. Celou dobu jsem na klientku napojená, opravuji, vysvětluji, povzbuzuji, chválím. Někdy začínáme skoro od nuly, někdy si klientka jen sama o sobě myslí, že bude začínat od nuly, i když to není pravda. Řidičské sebevědomí u žen, které začínají jezdit po dvaceti i více letech, se vytváří hodně pozvolna.

Proč se ženy bojí řídit?

Mnohé ženy se po získání řidičského průkazu z různých důvodů vůbec nerozjezdí. Nemají k dispozici auto, nemají potřebu řídit, případně řídí jen manžel/partner, kterého žena jen dvakrát, třikrát do roka doveze domů z oslavy:). Jako častý důvod ženy také uvádějí hyperkritického partnera, komentujícího každý jejich manévr výtkami nebo křikem. Tohle chování je ale krátkozraké a neprozíravé. Ve zralejším věku se často stane, že manžel/partner onemocní a řídit už nemůže. A pokud žena v průběhu života pravidelně a samostatně řídila, snadno pak partnera odveze, kam je třeba, snadno sama nakoupí, dojede k lékaři nebo na chatu. Pokud pravidelně neřídila, nastává velký problém. Žena nemá a ani nemůže mít řidičské sebevědomí a nevěří, že někdy bude samostatně řídit. A proto jsem tu já a služby JEDU SAMA, abych ženám pomohla překonat prvních pár týdnů či měsíců za volantem, které jsou nejtěžší.

Jaké chyby nejčastěji v řízení dělají? 

Většinou začátečnické chyby, které souvisí s nedostatkem praxe. A dostatečnou praxí se také dají odstranit. S chybami je třeba počítat a nebát se jich. Případným větším chybám zabráním já a drobnějšími chybami se řidič - začátečník nejlépe učí. Takže chyba je kámoš.

Jak se vám daří jejich obavy překonávat? Máte na to nějaký trik?

Nejde ani tak o triky, jako o přirozené techniky. Poukazuji na každý pokrok, na každý zvládnutý manévr, krok i krůček. Účinné je i opakování problematického manévru. 

Pokud se klientka nadměrně obává, že jí auto např. někde „chcípne“, necháme ho prostě v různých situacích několikrát „chcípnout“. Poprvé je to pro ni obrovský stres, podruhé trochu menší a potřetí nebo po čtvrté prostě nastartuje, jede dál. Hodně se také při jízdách nasmějeme a klientky na závěr často litují, že už nebudeme ve společných jízdách pokračovat. 

Jak vás napadlo, že je to cesta pro vaše podnikání?

Když mi odrostly děti, toužila jsem začít dělat něco, co mě bude bavit, co umím a při čem si budu moct organizovat čas podle svých potřeb. A k tomu, že mým posláním budou kondiční jízdy pro ženy, jsem došla poměrně rychle, díky dávným osobním zkušenostem s autoškolou, i díky několika čerstvým zkušenostem mladších žen z rodiny. Tím rozhodně nechci říct, že autoškoly obecně mají s výukou žen nebo s kondičními jízdami problém. Chci říct jen tolik, že některé autoškoly se v tomto směru posunuly k lepšímu více a některé méně.

Čeho jste se v podnikání nejvíc bála vy?  

Že svůj podnikatelský záměr nedotáhnu do konce. Ale po krůčcích jsem to dala. Také jsem měla obavu, že nápad je to sice zajímavý, ale nevyzkoušený, a že nakonec nebude ekonomicky rentabilní. Tak se k tomu totiž stavěli i někteří nejbližší. Naštěstí se ukázalo, že tři čtvrtiny z roku funguje. Další obavu jsem vlastně původně neměla, protože mě v začátcích ani nenapadla. Dlouhá léta jsem pracovala v neziskovém sektoru a regionální média nám vždy vycházela vstříc. Informace o veřejně prospěšných akcích vesměs propagovala zdarma. Takže jsem vůbec nebyla připravena na částky, které souvisí s propagací. Dnes už naštěstí výborně funguje přirozená propagace na základě doporučení klientek, které doporučují mé služby dál, svým kamarádkám a známým. A já mám i díky tomu zpětnou vazbu, že svou práci dělám dobře.

 

FOTO: Slávka Nejdelá, Jedu sama

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také