Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Když uděláte chybu, napravit ji můžete až další rok, říká zakladatelka květinové farmy
vložila 8.1.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Když uděláte chybu, napravit ji můžete až další rok, říká zakladatelka květinové farmy

Karol Hábová založila květinovou farmu Loukykvět kousek za Prahou před pěti lety. Chtěli s manželem dodávat především na farmářské trhy lokální květiny, které tehdy nebyly skoro vůbec dostupné. Loukykvět se ale nakonec vydal trochu jiným směrem. Lokálnost a květiny vypěstované s láskou zůstaly, přibyly kytice na míru, svatební floristika, netradiční květinové předplatné, workshopy nebo poslední přírůstek, e-shop s cibulovinami a hlízami.

„Ještě nedávno jsme prodávali jen řezané květiny, v loňském roce jsme ale otevřeli obchod s cibulemi tulipánů a narcisů, protože nám hodně lidí psalo a ptali se po druzích, se kterými pracujeme. Na prodej jsme si vyhradili 10 000 kusů a já jsem si dost dobře nedokázala představit, že se taková suma může vůbec někdy prodat. Všechno se prodalo do týdne,“ vypráví Karol Hábová.

Před pěti lety, kdy s podnikáním začínala, to byl opravdu „punk“. S manželem neměli vybavení ani znalosti, zato měli dostatek odhodlání, díky kterému se podařilo firmu nastartovat. „Doteď je mi záhadou, jak jsme zvládli první sezóny vůbec přežít. Punk je to stále, ale snažíme se, aby byla každá sezóna o 1000 % lepší,“ vysvětluje Karol, které se v byznysu zatím nejvíce osvědčila poctivost, upřímnost, otevřenost, prozákaznický přístup a také vážit si svých zaměstnanců.

Práce na květinové farmě začíná denně v 8:30 a je i pro její zakladatelku každý den jiná, stereotyp tady nehrozí. Nejvíce se samozřejmě mění spolu s obdobími roku. „Na jaře pomáhám s prací na farmě, musí se totiž vysít tisíce semen a zasázet stovka záhonů. Jakmile se začne sklízet, přesouvám se do vazárny a stává se ze mě floristka. Mám taky na starosti svatby, takže hodně komunikuji s nevěstami. Ke konci roku pak rozjíždíme nové projekty, připravujeme vylepšení na farmě a já vybírám, co budeme pěstovat, takže trávím hodně času u počítače,“ popisuje Hábová.

Podnikat v Čechách jako farmář a být úspěšný je podle ní velká dřina. Hodně pomohlo, že měla na začátku neotřelý nápad, ale zbytek je prachsprostá tvrdá práce. Je potřeba zefektivňovat činnosti, všechno dvakrát přepočítat, být rychlí. Navíc v oblasti farmaření musíte umět hodně dobře plánovat. „Většina věcí, které děláme teď, nás ovlivní za půl roku až rok. Teď třeba plánujeme výsevy, které budou na jaře a plně se projeví až v létě. Jestli jsme to udělali správně, zjistíme až v červenci. Když uděláme chybu, můžeme ji napravit zase až za rok,“ vysvětluje mladá farmářka.

Loukykvět zatím funguje výhradně online a na objednávku, díky tomu jsou všechny květiny co nejčerstvější. Do budoucna by si manželé přáli, aby byly květiny vypěstované v ČR stále dostupnější. Také chtějí nadále nabízet nové a netradiční druhy květin, které jsou v běžných květinářstvích nedostupné.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také