O ženách, které dělají to, co milují
Když firmu převzala, nebyl v ní ani internet. Teď míří s přikrývkami z Beskyd do Evropy
vložila 17.7.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Když firmu převzala, nebyl v ní ani internet. Teď míří s přikrývkami z Beskyd do Evropy

Kvůli vlněným přikrývkám Besky nemusí trpět zvířata ani příroda. Na to je Zuzana Bílková obzvlášť hrdá. Obdiv si ale zaslouží i ona sama. Zachránila výrobu v rodné vesnici v Beskydech a dnes má prosperující firmu, se kterou se chce prosadit v celé Evropě.

 

Čím vás tak okouzlily vlněné přikrývky, že jste se rozhodla před 10 lety koupit místní manufakturu na jejich výrobu?

Tehdy jsem neměla ani potuchy, co obnáší podnikání ve výrobě. Věděla jsem však zcela jistě, že vlněné přikrývky sice vypadají jako ty obyčejné z dutých vláken, ale spí se pod nimi nesrovnatelně lépe. U nás v Beskydech dobře sloužily po celé generace, proto mi přišlo líto, že by se vlněné přikrývky v mé rodné vesnici měly přestat vyrábět. Vlna by tím vyklidila pole hromadám plastu, kterým se začaly lůžkoviny všemožně plnit. Řekla jsem si, že má smysl se zabejčit a pokusit se zašlou slávu přikrývek s náplní z ovčí vlny oživit. To bylo před deseti lety. Dnes už si naštěstí mnohem víc lidí uvědomuje, že umělohmotné duté vlákno je sice zaručeně sterilní a levné, ale zároveň ne právě ideální do přikrývek, pod nimiž trávíme třetinu života. Vlna se mnohem lépe vyrovnává s tělesnou vlhkostí a na rozdíl od peří není ani pohostinná k roztočům. Je to dokonalý přírodní materiál, který je přirozeně obnovitelný díky dobře opečovaným a venku chovaným ovečkám. Kvůli vlněným přikrývkám nemusí trpět zvířata ani příroda. Proto mě to stále tak baví a naplňuje.

 

Co jste ve firmě musela změnit, aby se od hrozícího krachu dostala zpátky do černých čísel?

Když jsem na počátku hodnotila situaci svým zapáleným pohledem, v úplně první změně jsem měla jasno: Zavést ve firmě internet a nastolit tak online režim. Potom jsem si vzala na paškál ty úkoly, které nevyžadovaly velké investice, a přitom měly zásadní vliv na navýšení obratu. Založila jsem eshop a zaměřila se na prodej, oslovování potenciálních odběratelů a zákazníků. S holkama jsme vymýšlely nové výrobky nebo vylepšovaly ty stávající a snažily se tím odlišit od konkurence. Začali jsme pravidelně jezdit na farmářské trhy, které pořádaly okolní města za účelem podpory lokálních výrobců kvalitního zboží. Pěkně jsme jimi vykryli prostoje ve výrobě a hlavně jsme měli okamžitou zpětnou vazbu na naše inovace.

 

Svůj podnik jste budovala za ekonomické krize, vzala jste si z té doby něco, co se vám bude hodit třeba i v současné složité situaci?

Hlavně jsem se naučila hospodařit úsporně a opatrně. Po uhrazení všech závazku vůči zaměstnancům a dodavatelům mi tehdy peníze rozhodně nenadbývaly. Musela jsem hodně zvažovat, co je důležité a co ještě musí počkat, protože každá špatná investice nám mohla zlomit vaz. A hospodárného stylu řízení se držím stále. Snažím se tvořit rezervy a investovat jen do těch projektů, které mají pro Besky jasný přínos.

 

Jak se vám daří teď? Zasáhla vás nějak nouzová opatření?

Pokaždé, když se mi v podnikání nebo i v osobním životě děje něco, v čem se necítím příliš komfortně, beru to jako výzvu věci přehodnotit a nastavit jinak a líp. Podobně to probíhalo i když jsem se dozvěděla, že musíme zavřít prodejnu kvůli šíření koronaviru. S holkami na dílně jsme si hned řekly, že můžeme pomoci šitím látkových roušek. Začali jsme je vyrábět zdarma pro naše zákazníky a instituce v okolí. To mělo nečekaně obrovský ohlas i online. Prodeje přes náš eshop CeskePrikryvky.cz šly strmě nahoru. Ukázalo se totiž, že lidé zavření doma kvůli omezení vycházení vítají naše tradiční a nadčasové vlněné přikrývky coby vítané spojení s přírodou. O práci jsme tedy naštěstí nouzi neměly, spíše naopak, aktuálně hledáme posily do výroby i na prodejnu.

 

Jsou i nějaké další věci, ze kterých můžete v současné situaci těžit?

Vnímám, že lidé v této globální koronavirové krizi víc než kdy jindy oceňují lokální výrobce, jako jsme my. U nás v Besky nejenže navazujeme na dlouholetou tradici zpracování ovčí vlny v Beskydech a vlnu vykupujeme od desítek, nebo dnes už spíš stovek beskydských chovatelů a farmářů, ale pracuje u nás i stabilní tým místních švadlenek. Některé dokonce už bezmála 30 let! V ekologickém podnikání, které udržuje smysluplné tradice, přináší jistotu, stabilitu, podporuje a reprezentuje svůj region, jednoznačně vidím budoucnost.

 

Máte nějaký podnikatelský cíl nebo alespoň milník, ke kterému se teď upínáte?

Dalším velkým projektem, na který se chystám, až naše malé děti trošku povyrostou, je vlastní celoevropský eshop. Do zahraničí sice už naše výrobky posíláme, ale zatím je to hlavně přes dámskou šeptandu. Láká mě oslovit přes internet přímo zákazníky a partnery, kteří jsou naladěni na stejné vlně jako my.  

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také