O ženách, které dělají to, co milují
Kalhotky ušité z bambusu jsou nejen pohodlné, ale i mnohem zdravější, říká majitelka e-shopu s bambusovým prádlem
vložila 29.12.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Kalhotky ušité z bambusu jsou nejen pohodlné, ale i mnohem zdravější, říká majitelka e-shopu s bambusovým prádlem

O podnikání snila Radka Novosadová už na vysoké škole. Vystudovala sice obor sociální pedagogika a poradentství, záhy však zjistila, že ji tento směr nenaplňuje natolik, aby se tomu věnovala celý život. Při studiu si často přivydělávala tím, že prodávala své oblečení, které neunosila. Obrovský zájem byl o krajkové braletky (něco mezi podprsenkou a topem). Braletky šly doslova na dračku a Radce se v hlavě rodil podnikatelský záměr. 

Radko, máte svůj e-shop se spodním prádlem z bambusu. Popište začátky svého podnikání, které se vám velmi úspěšně rozjelo.

Dlouho jsem přemýšlela, jestli se zaměřit na podprsenky, kalhotky, sety spodního prádla nebo veškeré oblečení. Před několika lety mi moje babička darovala na Vánoce bambusové kalhotky. Pamatuji si, že do té doby jsem nenosila klasický střih kalhotek, který mi babička darovala. Tento materiál mě vyloženě okouzlil a tyto kalhotky se staly mými nejoblíbenějšími. Jsou velmi pohodlné, vydrží spoustu let a navíc je bambus prodyšný. Už dříve jsem se setkala s doporučením bambusového prádla také od gynekologů. A tak jsem o tom začala přemýšlet a také tyto kalhotky více nosit. Pořád mi ale chyběly bambusové kalhotky např. brazilského střihu, který nosím nejraději nejen já, ale i mé kamarádky. A tak se zrodil nápad, že začnu šít různé střihy bambusových kalhotek tak, aby splňovaly jak nárok estetický, tak zároveň funkční. Zkrátka jsem chtěla, aby kalhotky plnily funkci, kdy se bude žena cítit hezky i pohodlně, ale zároveň kalhotky nebudou škodit zdraví, ale právě naopak.

Takže jste začala šít bambusové kalhotky a založila e-shop?

Ne, já se nevěnuji šití kalhotek, ale řídím vše okolo značky i e-shopu. Značku Maïa jsem založila sama a spolupracuji s některými externisty, např. s grafiky, UX designérkou, copywriterkou, ale v podstatě e-shop řídím téměř samostatně. Navrhuji veškeré oblečení a řídím následný vývoj a výrobu. Kalhotky mi šijí švadlenky z okolí, konkrétně ve Valašském Meziříčí v šicí dílně, kde se kalhotky ručně stříhají i šijí.  

Jaké druhy kalhotek nabízíte?

Aktuálně nabízíme 6 různých střihů a čtyři základní barvy – v blízké době plánuji ještě další. Jak jsem již zmiňovala, chtěla jsem vytvořit kalhotky, které budou splňovat svou funkci – budou pohodlné, prodyšné a nebudou škodit zdraví. Proto třeba nešijeme tanga z bambusové viskózy, protože nejsou „zdravotně“ vhodná. Na druhou stranu jsem chtěla, aby takové funkční kalhotky stále vytvářely hezkou postavu, proto jsem zařadila také brazilský střih, který není u bambusového prádla běžný. 

Jaké přednosti má podle vás bambus?

Bambusové vlákno má nespočet výhod oproti bavlně. Je přirozeně antibakteriální, kalhotky jsou prodyšné a velmi příjemné na dotyk – lze přirovnat k hedvábí. Odvádí vlhkost až 4x více ve srovnání s bavlnou a pohlcují zápach. Plní také termoregulační funkci, kdy v létě příjemně chladí a v zimě naopak materiál hřeje. Jsou tak ideálním spodním prádlem pro sport, cestování, při sedavém i fyzicky náročném zaměstnání, na procházky, jógu, běh, … Řekla bych, že naopak nenajdeme nevýhody.

Další velkou výhodou je, že bambus můžeme zařadit do skupiny udržitelných materiálů, protože při pěstování není zapotřebí hnojiv ani pesticidů. Bambus také velmi rychle roste a potřebuje k růstu jen minimum vody. Už pracujeme také na využití a zpracování zbylého odpadu látek. 

Udržitelnost je pro vás hodně důležitá. Využíváte tedy nějak i „odpad“, který vzniká po ušití kalhotek?

Ano, udržitelnost pro mě hraje důležitou roli. Dbám na to, aby byl každý větší kousek látky nějakým způsobem využitý. Občas při stříhání kalhotek zůstane poměrně velký kus látky, který není použitelný a je také běžné, že na roli bambusu je zkrátka nějaká vada, která vylučuje použití většího kusu látky pro ušití kalhotek. Tento kousek však lze vystřihnout a vznikne tak menší kus látky, který je dále použitelný, třeba právě pro ušití látkové gumičky. A protože gumiček do vlasů není nikdy dost, a našimi zákaznicemi jsou převážně ženy, tak jsem se rozhodla věnovat šití gumiček. Koupila jsem si tedy svůj šicí stroj a naučila jsem se šít úplně od začátku. Nikdy jsem do té doby na šicím stroji nešila. Snažím se tak redukovat odpad z výroby na minimum a zároveň přispět novými produkty.

Jaké byly vaše podnikatelské začátky a jaké překážky byly nejhorší?

Pravděpodobně jako u většiny začínajících podnikatelů zde figuroval strach a obavy, také málo zkušeností, v některých oblastech dokonce nulové. Všechna negativa však vyvažuje radost z práce, která má smysl. Když si člověk uvědomí, proč to dělá, a že tohle je to, co ho opravdu naplňuje, tak všechny překážky stojí za to překonat. Pro mě osobně je prioritou, aby mě práce bavila. Přece jen se říká, že cesta je cíl.

Kde sbíráte inspiraci pro svou práci?

Nemám vyhraněnou činnost nebo místo, při které bych sbírala inspiraci, nechávám tomu spíše volný průběh. Řekla bych, že mám svůj styl, kterým se sama inspiruji a který bych chtěla předávat i dále. 

Jaké máte plány do budoucna, kam byste se chtěla posunout? Plánujete své služby ještě rozšířit?

Sortiment rozhodně plánuji rozšířit, nyní již pracujeme na vývoji další kategorie spodního prádla, u kterého bych prozatím ráda zůstala. Každý vývoj nového produktu však zabere spoustu času a nechtěla bych nic uspěchat na úkor kvality provedení. Bude tak ještě chvíli trvat, než nové produkty představíme.  

Ještě se musím zeptat, jak moc ovlivnil koronavirus vaše podnikání?

Abych řekla pravdu, tak v mém podnikání se tato krize projevila pozitivně. Lidé se přizpůsobili a přesunuli své nákupy, včetně těch vánočních, právě do on-line prostředí, což prospělo mnoha e-shopům. Najednou bylo více času na všechno, včetně nakupování z domu. Také si všímám, že lidé v poslední době dbají čím dál více na kvalitu než kvantitu a častěji tak nakupují kvalitní výrobky například u lokálních firem, což je skvělé, protože tím podporují českou ekonomiku. 

Fotografie: Radka Novosadová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také