Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Květy, mech i ulity zalévá Denisa do pryskyřice. Práce je to náročná, ale výsledek stojí za to
vložila 21.8.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Květy, mech i ulity zalévá Denisa do pryskyřice. Práce je to náročná, ale výsledek stojí za to

Přestože Denisa Vášová vystudovala zahradní tvorbu na ČZU, tento obor ji nikdy neživil. Vyzkoušela si práci v administrativě i managementu, aby se nakonec oklikou stejně vrátila k práci s květinami, jen trochu v jiné podobě. Před pěti lety ji na internetu zaujaly obrázky pravých květů zalitých v pryskyřici, a jak sama říká, byla to láska na první pohled. Musela si to vyzkoušet taky. Květiny začala lisovat a objednala první várku epoxidové pryskyřice, ze které postupně tvořila šperky. Práce je to náročná a delikátní, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Z hobby se stalo podnikání

„Moje práce byla z počátku jen koníčkem a kdyby mi tenkrát někdo řekl, že mě to jednou bude živit, nevěřila bych mu ani náhodou. I po pěti letech ve však stále mám co učit,“ říká Denisa, které dlouho trvalo, než získala odvahu podělit se o své výrobky s ostatními. Podnikání ji však lákalo již delší dobu. „S kamarády jsme zkoušeli e-shop s módními doplňky, a když jsme poprvé vyjeli na market, vzala jsem s sebou i pár svých vlastních šperků, které jsem tehdy vyráběla jen ve volném čase,“ říká. „Když se prodalo víc mých šperků než doplňků z e-shopu, dodalo mi to rozhodující odvahu“.

Ve svém tehdejším zaměstnání nebyla spokojená, měla něco našetřeno, a tak se rozhodla, že zkusí uspět v tom co ji baví. „Zpočátku jsem si nedělala velké naděje. Prostě jsem si řekla, že když to nevyjde, najdu si jinou práci,“ vysvětluje. Pod značkou Nature ID začala vyrábět šperky z pravých květů a dalších přírodních materiálů zalitých v pryskyřici. „Ráda vyrábím také šperky na zakázku, které si lidé často objednávají, aby jim připomínaly nějaký krásný zážitek. Zalévám tak do pryskyřice kousky svatební kytice, první ustřižený pramínek vlasů, mušličky a písek z dovolené, osobní talismany ke křtinám a mnoho dalšího,“ popisuje Denisa svou pestrou pracovní náplň.

Vyrábí šperky na zakázku a prodává vlastní kolekce přes e-shop

Kromě zakázkové výroby prodává své šperky prostřednictvím vlastního e-shopu, na trzích s lokální módou nebo v obchodech s českou autorskou tvorbou.

Denisa přiznává, že začátky byly hodně pozvolné a trvalo dlouho, než se touto prací dokázala uživit. „Nebylo to ze dne na den, že bych si jen tak řekla, že od zítra budu podnikat. Zpočátku jsem byla plná energie a euforie z toho, že si najedou můžu řídit vše podle sebe, ale rázem přišlo vystřízlivění a strach z toho, jestli jsem zvolila správnou cestu,“ svěřuje se. Zároveň ale dodává, že člověk se nesmí nechat strachem paralyzovat a musí jít dál bez ohledu na nejistotu a příliš neřešit, jestli je všední den nebo víkend, či jestli zrovna vyděláváte hodně nebo méně.

Největší odměnou je radost zákazníků

Veškerou práci včetně propagace si připravuje sama. „S každým dalším rokem podnikání se učím lépe si rozložit čas a výrobu tak, aby to pokrylo i nečekanou poptávku. Když je ale nejhůře, přijde mi vždycky někdo na pomoc, třeba moje babička,“ usmívá se. Na své práci nejvíce miluje rozmanitost a kreativitu. Nabíjí ji kontakt se zákazníky a největší odměnou je pro ni jejich radost a úžas nad hotovým výrobkem. „Posouvá to moji práci neustále dopředu. Poznávám nové lidi a s mnoha klienty zůstávám v přátelském kontaktu. Krásné a spokojené vzkazy od zákazníků jsou pak už jen třešinka na dortu,“ uzavírá Denisa.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také