Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
K podnikání ji inspirovala maminka. Šárka založila před sedmi lety poradenskou firmu jako studentka bez zkušeností
vložila 30.7.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

K podnikání ji inspirovala maminka. Šárka založila před sedmi lety poradenskou firmu jako studentka bez zkušeností

Šárka Pelikánová se věnuje oboru, o kterém mnoho lidí říká, že jim z něj vyskakuje vyrážka. Její poradenská společnost Connect Economic Group poskytuje služby v oblasti účetnictví, daní a mezd. Ona a dalších 15 lidí, se kterými pracuje, přitom svou práci milují a jsou skutečnými špičkami ve svém oboru. Pro jejich odbornost a profesionalitu se na ně obrací i lidé z oboru, které školí a publikují pro ně odborné knihy.

Jak se Šárčina firma liší od ostatních poradenských společností? Především tím, že jsou rodinná firma, což se promítá do celého firemního systému práce s lidmi. „Rodina je pro nás nejsilnější hodnota, na které je celá firma založená. Kdokoliv to s námi zkusil, stal se také součástí naší rodiny. Pracujeme totiž s našimi lidmi tak, abychom jim pomohli dosahovat jejich odborných i osobních cílů. Po odborné stránce se lidé uvnitř CEG rozvíjejí především díky nepřeberným znalostem a zkušenostem mé mámy Anny Pelikánové, která je mimo jiné také jednou z největších odbornic na účetnictví a daně neziskového sektoru v ČR,“ vysvětluje mladá podnikatelka.

Podnikatelka Šárka Pelikánová

Právě maminka přitom Šárku k podnikání inspirovala. Ač byla uznávanou odbornicí v oboru, z práce nechodila šťastná. Proto se Šárka ve 22 letech rozhodla založit vlastní společnost. „Máma má znalosti jako málokdo v našem oboru. Vždy měla velký respekt a dobrou pověst u svých podřízených, a navíc byla odhodlaná dělat vše po svém. Ale v žádném zaměstnání jí nebylo umožněno využívat všech jejích talentů, naopak byla brzděna neochotou bývalých zaměstnavatelů inovovat a poskytovat nadstandartní servis. Když vidíte svoji mámu chodit každý den smutnou z práce, často v depresích, začnete přemýšlet co s tím udělat. Řekla jsem si, že nic neriskuju a prostě zkusím mámě splnit její sen udělat z účetnictví kvalitní řemeslo,“ popisuje své podnikatelské začátky Šárka.

Poradenství má tu výhodu, že na začátku nejsou třeba žádné velké investice. Potřeba jsou „jen“ kvalitní odborníci. Šárka měla maminku a kolegu Filipa a začínali jako klasická obýváková firma. Jídelní stůl se změnil v pracovní, další nábytek posloužil k vytvoření domácího openspace. Nejtěžší a nejdůležitější ale bylo sehnat klienty, což bylo právě na Šárce. „Studovala jsem, měla k tomu tři brigády, žádné jiné podnikatele jsem neznala a neměla jsem žádné zkušenosti s podnikáním ani nabízením služeb. Za to jsem měla neskutečnou chuť firmu rozjet a vidět mámu šťastnou,“ vysvětluje Pelikánová.

V té době jí hodně pomohlo vědět, že na to není sama. Že existují i další podnikatelé, kteří řeší podobné problémy. A že vždycky existuje řešení. „Stala jsem se členkou podnikatelského klubu BforB a začala se potkávat s ostatními a zajímala se, jak se jim podařilo vybudovat to, co mají, a s čím naopak zápasí,“ radí dnes. Právě tak získala mnoho inspirace a začala si sestavovat vlastní strategie pro budování své firmy CEG.

Šárka a její spolupracovníci

Kromě toho musela překonat i počáteční nesoulad s maminkou, který trval téměř 5 let. Firmu založila proto, aby mámě splnila sen, ale pořád se jen hádaly. „Ani jedna z nás nebyla šťastná a já měla pocit, že jsem selhala. Byla jsem připravená z firmy odejít, přenechat jí mámě a najít si zaměstnání.Naštěstí jsme tehdy obě dvě našly sílu si naposledy o všem promluvit, a hlavně si říci, co od firmy a od sebe navzájem očekáváme. Tehdy jsme pochopily, že nám jde o to stejné, že jsme si to akorát nebyly schopny přes všechny ty emoce a 20 let staré výčitky říci. A tehdy to začalo - začaly jsme opravdu spolupracovat a podporovat se,“ popisuje Šárka jednu z největších podnikatelských výzev, kterou se jim podařilo vyřešit.

Za další velký úspěch považuje koupi a přestavbu vlastních prostor v minulém roce, i když to byl velmi těžký krok a všude poslouchala, že je moc mladá na to, aby se zadlužila a investovala do vybavení a přestavby finance a čas. „Je pro mě důležité, že firma vykročila tím správným směrem a že jsme na novém místě všichni šťastní. Můžeme tu pořádat naše populární semináře pro podnikatele, a střešní terasa s výhledem na Prahu zároveň nabídla možnost pořádat akce pro naši CEG rodinu,“ uzavírá podnikatelka.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také