O ženách, které dělají to, co milují
Jen to nejlepší pro naše nejmenší přináší Helena a její maminka na český trh již dvacet let
vložila 17.8.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jen to nejlepší pro naše nejmenší přináší Helena a její maminka na český trh již dvacet let

Helena Hůrková vyrábí Věcičky pro malé lidičky, které je skvěle vybaví na cestu životem. Pod značkou Little Things tak najdete široký sortiment oblečení, které je snadno kombinovatelné a vyráběné s láskou v Čechách. Rodinná firma si drží své místo na trhu již dvacet let a z jejích produktů je znát pečlivost, s jakou každý návrh připravují včetně výběru materiálu.

Jaké produkty u Vás nalezneme a čím se odlišují?

Nabízíme rodičům možnost obléknout u nás svoje děti „od hlavičky po patičky“ do pohodlných, funkčních a dokonale sladěných věciček. Pod značkou Little Things vyrábíme kojenecké a dětské oblečení, které prodáváme ve vlastním e-shopu a prodejnách spolu s pečlivě vybraným doplňkovým sortimentem. Zákazníci se u nás mohou spolehnout na kvalitu a při výběru řešit jen otázku, který design se jim líbí nejvíce.

Výjimečnost našich věciček je v šíři sortimentu (doslova „od hlavičky po patičky“) při zachování úrovně kvality a také v možnosti vše skvěle zkombinovat a doladit. Naše „věcičky“ navíc vyrábíme v České republice, v Pardubicích, a to v rodinné firmě. Všechny oblečky navrhuje moje maminka, která také dohlíží na celou výrobu.

Komu jsou Vaše výrobky určeny?

Jsou pro rodiče, kteří chtějí oblečení pro svoje děti věnovat takovou pozornost, jakou si zaslouží. To znamená hezky si užít nákup a výběr, spolehnout se na kvalitní zpracování i materiály, lehce sladit šatník a tím zjednodušit ranní výběr oblečení, nakoupit vše potřebné na jednom místě, vědět, že oblečení něco vydrží a snadno se udržuje, a mít v dětském šatníku „tak akorát“ kousků, ne víc. A také vědět, že se k nám mohou obrátit pro radu, jak dítko obléknout nebo jak věcičky zkombinovat.

Co pro Vás bylo impulzem vrhnout se do podnikání?

Považuji u sebe začátek podnikání za přirozený vývoj. Věcičky založila moje maminka, já jsem jí začala nejdříve trochu pomáhat a postupně převzala celou obchodní část firmy. Samozřejmě to pár let trvalo, Věcičky nedávno oslavily 20 let, takže se od jejich založení událo ledacos. Rodinná firma mi každopádně pořád dává smysl – mohu pracovat s lidmi, které mám ráda, na věcech, které mě baví, a způsobem, jaký mi vyhovuje.

Které vlastnosti považujete za důležité pro podnikání?

Věčný optimismus a schopnost vidět v lidech i situacích to nejlepší. A také umění spolupracovat, což pro mě znamená zejména dobře si spolupracovníky vybrat a dát jim důvěru, že svou práci odvedou nejlépe, jak umí. Věřím také v autenticitu a férové jednání. Je samozřejmě spousta dalších důležitých vlastností, bez kterých se podniká těžko, ale výše zmíněné jsou pro mě předpokladem k tomu, abych z podnikání (a vlastně z celého života) měla dobrý pocit.

Jak vypadá běžný den Heleny podnikatelky?

Běžný den podnikatelky u mě začíná poté, co skončí běžné ráno maminky. Takže tím, že si po obstarání a předání dětí konečně v klidu sednu k počítači a můžu se soustředit. Zpravidla se snažím dopoledne věnovat činnostem, které firmu z dlouhodobého pohledu zlepšují a posouvají, naopak řešení provozních záležitostí nechávám na odpoledne. Ne vždy se to ovšem daří, na překvapení a změny plánu musí být podnikatelka stále připravena! Díky různorodosti své práce si můžu užít jak kreativní práce, tak i trochu rutiny, když si potřebuji odpočinout.

Máte sama zkušenost jako klasický zaměstnanec? V čem se podle Vás podnikání liší?

Kromě pár studentských brigád zaměstnaneckou zkušenost nemám, takže si musím vystačit se zprostředkovanými zkušenostmi. Podnikatel bere vlastní podnikání jako neoddělitelnou součást svojí osobnosti, u zaměstnance jde práce od osobního života oddělit. I když uznávám, že to mohou mít různí lidé různě.

Co Vás na podnikání nejvíc baví a co považujete za nejtěžší?

Nejvíc mě baví svoboda v rozhodování a možnost dělat věci po svém, samozřejmě s plným vědomím zodpovědnosti, která jde se svobodou ruku v ruce. Nejtěžší je umět říct sama sobě „ne“: Ne, nemusím všechno udělat já, i když bych to zvládla nejlépe či nejefektivněji. Ne, nemusím se pouštět do nových věcí hned, i když se bojím, že další příležitost už nepřijde. Ne, opravdu mi nic neuteče, když večer nepustím notebook.

Jaký byl zatím Váš největší podnikatelský úspěch?

Asi se tady čeká jedna velká věc, ocenění, nový produkt, otevření důležité pobočky apod. Ale když zhodnotím ty roky podnikání, tak za největší úspěch považuji naopak souhrn malých úspěchů - spoustu odvedené každodenní práce, neustálé zlepšování se v různých oblastech, poučení se z nezdarů, otevřenost novým věcem. A hlavně skutečnost, že to všechno Věcičkám ještě vydrželo.

Měla jste někdy pocit, že chcete se vším tzv. seknout?

Někdy i několikrát za týden! Ale vážně, vlastně jen v období, když se mi narodilo třetí dítko a zároveň jsem se pustila kromě Věciček ještě do jednoho projektu. Měla jsem pocit, že ani v jedné roli nedělám to nejlepší, co bych mohla, a když pro firmu nedělám to nejlepší, měla bych ji předat, abych nebránila jejímu rozvoji. Potom jsem ale úplně sobecky usoudila, že mě Věcičky pořád natolik baví, že se jich nevzdám.

Kde vidíte své podnikání za rok či za pět let?

Věřím, že stále na té správné cestě. Možná nedělám dobře, ale nekladu si „smart“ cíle. Protože beru podnikání jako součást svého života, přistupuji k němu podobně – žiju a podnikám tak, abych měla dobrý pocit.

Máte nějaký podnikatelský sen, který byste si chtěla splnit?

Můj osobní podnikatelský sen je mít možnost dělit se o svoje zkušenosti, předávat je dál a pomáhat tak ostatním právě s jejich podnikáním. A také dosáhnout rovnováhy a mít tolik práce, abych se cítila užitečná, ale přitom nezahlcená. Takže mám o zábavu postaráno na celý život.

 

Připravil CzechInvest, Regionální kancelář pro Pardubický kraj

Foto: archiv Heleny Hůrkové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také