Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Itálie jim chybí! Studenty tam jazykovka bere online a zvládá tak zavřené učebny.
vložila 30.11.0001
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Itálie jim chybí! Studenty tam jazykovka bere online a zvládá tak zavřené učebny.

 

Kdo se učí italsky, nejspíš si zamiloval Itálii. Má rád víno, lasagne i moře a tisíciletou historii. V pražské jazykové škole Lingua nostra se takoví nadšenci scházejí už od roku 2012. Majitelka školy Renata Skoupá to ví. Zájemcům obvykle nabízí výlety do Itálie, návštěvu italské opery nebo hodiny s ochutnávkami italských pochutin. Teď je škola zavřená, setkání zrušená. Škola ale musí fungovat dál. A tak se přesunula na internet. A přichází i s novými nápady, které posouvají firmu dál.

 

Jaká byla vaše první myšlenka poté, co nouzový stav zasáhl váš byznys?

 “Už je to tady, musíme reagovat.” Když jsem viděla, že se postupně všechno zavírá, už mi bylo jasné, že se to bude zhoršovat. Varianty byly dvě – buď přerušit kurzy a pokračovat až se situace vrátí k normálu, a nebo přejít se všemi kurzy na online výuku. Nakonec jsem prošla naše obchodní podmínky a po konzultaci s právníkem jsem zjistila, že můžeme probíhající předplacené skupinové kurzy převést do online výuky. A že naši klienti nemají moc na výběr, budou to muset akceptovat. A opravdu kromě výjimek, které bych spočítala na prstech jedné ruky, jsou rádi, že výuka italštiny i v této době probíhá. Od začátku jsem byla klidná a přesvědčená, že to zvládneme.

 

Co jste musela změnit, aby škola mohla fungovat při současných omezeních?

My jsme si týden udělali prázdniny, abychom se s kolegy připravili na online výuku. Měli jsme na to školení, to bylo určitě užitečné. Pak jsme si to na sobě vzájemně zkoušeli. Ono se to ve finále od té prezenční výuky zas tolik neliší. V programu Zoom, ve kterém učíme, se dá i psát na tabuli. Samozřejmě někteří firemní klienti, kterých se tahle situace dotkla a museli začít hned šetřit, výuku zrušili. A další změna je, že jsme zrušili všechny plánované akce na jaře – víkendové kurzy mimo Prahu i cesty do Itálie. Místo toho jsme začali nabízet nové online kurzy – třeba intenzivní výuku pro začátečníky, protože jsem si říkala, že hodně lidí se bude snažit v téhle situaci nějak zabavit. A skutečně jsme otevřeli několik takových lekcí navíc.

 

Co bylo na tom přechodu nejtěžší? 

Z počátku byl malý problém přesvědčit některé studenty, kteří online výuku nechtěli. Nebylo jich naštěstí moc. Často to byli studenti, kteří měli pocit, že si nezvládnou nainstalovat ten program, ve kterém učíme. S tímhle technickým začátkem jsem jim pomohla, vyzkoušeli jsme si to spolu. Zjistili, že to není nějaká z nouze ctnost a že je to plnohodnotná výuka. Nejtěžší ale je, že nemáme se studenty osobní kontakt. 

 

 Je něco, co jste teď zavedla, co budete dělat i až se budete moct vrátit k normálnímu provozu?

Prezenční kurzy snad od léta zase poběží, ale zjistili jsme, že online se nám vlastně taky líbí. Není to tak sterilní jak jsme si mysleli. Máme i mimopražské studenty, co s námi třeba jezdí na víkendové kurzy. A na pravidelnou online výuku se začali hlásit hned jak zjistili, že ji pořádáme. Další novinka, která se moc líbí studentům i mně, jsou virtuální procházky s naší lektorkou Costanzou. Je to průvodkyně v Praze, ale ví hodně i o umění, architektuře a historii italských měst. A po nich teď studenty provádí a používá k tomu Google Street View. Naši studenti jezdí do Itálie moc rádi a někteří opravdu často a už se jim hrozně stýská. A tohle je způsob, jak cestovat i teď. 

 

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také