Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Silvie s Klárou zlepšují IT gramotnost dětí v ČR. Jde to i zábavnou formou
vložila 22.3.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Silvie s Klárou zlepšují IT gramotnost dětí v ČR. Jde to i zábavnou formou

Dvě ženy se rozhodly začít podnikat v oboru zábavných a interaktivních programovacích kurzů pro děti ve věku 8 -12 let a teenagery ve věku 13 -18 let s přesahem do soft skills. Silvie s Klárou považují tuto práci za koníčka, kterému se věnují, jak jen to jde. „Obě pracujeme na plný úvazek jinde a snažíme se skloubit obojí,“ shodují se. Ke spuštění kurzů je vedlo především chybějící systematické vzdělávání dětí v technologické oblasti a dále nedostatečná výuka soft skills ve školách.

Chtějí, aby se děti naučily kreativně myslet, přicházet s novými nápady, být schopné je odprezentovat a obhájit. K tomu potřebují systematickou výuku. Toto téma je natolik spojilo, že se rozhodly založit agenturu makeITtoday, která pořádá pololetní kurzy v nejrozšířenějším a nejoblíbenějším programovacím jazyce pro děti – ve Scratchi.

Kurzy probíhají zábavnou formou ve skupince maximálně deseti dětí a vedeny jsou v neformálním prostředí. Všichni si mezi sebou tykají a děti si už na konci první hodiny zvládnou vytvořit jednoduchý animovaný příběh. „Chceme, aby se naučily kreativně přemýšlet. Aby se nebály dělat chyby a zkoušet nová řešení,“ vysvětluje Silva a upozorňuje na víkendové kurzy s robotikou – například s malými robůtky Ozoboty. „Od října také nově otevíráme kurzy pro děti 13 – 18 let v Pythonu,“ dodává.

Na otázku, co je na jejich práci nejvíce baví, odpovídají obě shodně. „Nejvíc nás potěší, když vidíme, že děti nechtějí odejít. A pak ty nadšené emaily od rodičů, kteří nám děkují za to, jak moc to děti bavilo a jak jim o kurzu barvitě vyprávěly. To je ta největší odměna.“

Klára se Silvií se svému podnikání věnují samy. „Naše práce obnáší úplně všechno - od běžné denní operativy, jako například komunikace s rodiči a lektory, řešení plateb, správu sociálních sítí, až po strategické věci, kterými jsou schůzky s partnery, strategické plány, business development a další,“ popisuje Silvie hlavní náplň.

Silvie by ženám, které chtějí začít podnikat, jednoznačně doporučila, ať se do realizace svých snů vrhnou. „Nesmí se bát do toho jít, i když věci nepůjdou 100% podle plánu. Pokud něčemu věříte a máte někoho, kdo sdílí vaše nadšení, tak je to naprosto ideální. Já sama za sebe mohu říci, že ve dvou nám to šlape skvěle,“ vysvětluje.

Business rada, která Silvii hodně pomohla, zní: „Pomocnou ruku vždy najdeš na konci své paže.“ Do budoucna mají obě ženy plány především ohledně větších prostor. „Naše kurzy jsou teď z většiny plně obsazené, chceme tedy větší místnosti, které by nám kapacitně stačily. Mimo to bychom chtěly vybudovat technologických hub pro děti a mládež od 8 - 18 let,“ říká Silvie s nadšením.

Nad rámec kurzů programování, designu, robotiky, víkendových akcí a přednášek by rády vytvořily ještě prostor, kde se budou děti se stejnými zájmy potkávat. Kde budou mít možnost pracovat na společných projektech, i za pomoci mentorů a budou mít přístup k nejnovějším technologiím. A nezbývá než jim držet palce.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také