Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Hendikep ji donutil podnikat. Dnes radí hotelům, jak být lepší
vložila 23.2.2016
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Hendikep ji donutil podnikat. Dnes radí hotelům, jak být lepší

Petra Gryczová žije s dcerou v Praze a soukromě podniká - radí malým a středně velkým hotelům jako hotelový poradce a konzultant. Než začala před rokem a půl podnikat, vedla 11 let rodinný hotel Luník v Praze na Vinohradech, který založila její prababička a byla 3x nominovaná na Hoteliéra roku. Také více jak 5 let vedla Pražskou krajskou sekci Asociace hotelů a restaurací. 

„Už jsem nemohla vést hotel 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Mám zkrátka období, kdy potřebuji pracovat o něco méně. A jako živnostník se můžu zařídit jak potřebuji,“ říká Petra Gryczová. 

Kromě práce hotelového poradce a práci pro Business Professional Women (BPW) se hodně věnuje networkingu a je mentorkou pro dospívající z dětských domovů v projektu Your chance - Začni správně.

Co přesně dělá hotelový konzultant?

Zaměřuji se na ubytovací část a efektivitu provozu a práci s cenou. Do hotelů pomáhám implementovat revenue management – prodej, se kterým se člověk běžně setkává u letenek. Když je zájem, tak je letenka dražší, když není, má cenu nižší. Zároveň čím později objednáte, tím je to dražší. Také hotelům radím, jak se mají zaměstnanci chovat a jak má hotel vypadat. S jedním hotelem pracuji tři, čtyři měsíce – podle potřeby.

Co obnáší práce podnikatele bez zaměstnanců, který jede sám na sebe?

Základ je, že jste zodpovědná úplně za všechno – příjem peněz, výdej peněz, vlastní čas. To samé jsem měla, když jsem dělala ředitelku hotelu, mezi tím není žádný velký rozdíl. Zaměstnanec může spoléhat na ostatní spolupracovníky nebo procesy, které jsou ve firmě nastavené. Podnikatel bez zaměstnanců musí spoléhat sám na sebe.

Jste v organizačním týmu akce Equal Pay Day, který pořádá BPW. Pro jaké ženy akce je?

Pro všechny, ale hlavně pro ty, které jsou na začátku kariéry či podnikání a potřebují poradit s tím, jak dál. Na akci se jim předávají zkušenosti prostřednictvím konference a kulatých mentoringových stolů. Když jsem dělala před dvěma lety mentorku, řešila jsem se ženami především komunikaci v rámci rodinného byznysu a také to, jak oddělit osobní rodinný život od toho pracovního.

Jste známá networkerka. V čem je podle vás networking přínosný a co byste poradila ženám, které třeba váhají?

Pro mě je networking jedna z nejlepších propagací, mám z něj nejvíc klientů a hodně mě baví. Networkovat se snažím minimálně jednou týdně. Pro začínající podnikatelky je to ideální způsob jak získat nové klienty a nové zkušenosti. Navíc my ženy jsme přirozeně povídavé a umíme věci říci lépe a je to pro nás jednoduché. Poradila bych jim nebát se! Základ je umět pojmenovat svou službu co nejjednodušeji, pomoci může tzv. elevator speech. A taky poslouchat, co říkají ostatní a přemýšlet, co chtějí slyšet. Na základě toho pak nabízet jen službu, u které cítíme, že je pro ně. No a nezapomenout předat své kontaktní údaje. 

Máte nějaké rady do začátku podnikání?

Spoléhat sama na sebe a zároveň se nebát říct si o pomoc nebo zkušenosti třeba i konkurenci. Když je konkurence v pohodě, tak se ráda se o poznatky podělí, má totiž zájem o kvalitu celého oboru. Taky je důležité spolupracovat s lidmi, se kterými se cítíte dobře. A samozřejmě si hned od začátku hlídat svoje cash-flow. Je potřeba hodně se sebevzdělávat, a ne spoléhat pouze na zkušenosti.

Jak relaxujete, když si potřebujete odpočinout?

Hodně spím a trávím čas s dcerou. Hlavu si perfektně vyčistím také s přáteli, např. s kamarádkami chodíme háčkovat a korálkovat.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také