Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Nápad na podnikání si přivezla z Londýna. Pak už stačil jen úvěr a spousta práce
vložila 16.1.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Nápad na podnikání si přivezla z Londýna. Pak už stačil jen úvěr a spousta práce

Hana Maryšková je mladá a odvážná podnikatelka, která se pustila do realizace svého snu. Všechno přitom začalo docela nevinně, když při návštěvě Londýna v roce 2013 ochutnala svůj první cupcake v životě a rozhodla se, že je začne vyrábět v Čechách.

Dnes říká, že když si vzpomene na své začátky, musí se smát. Studovala vysokou a pečení bylo spíš koníček než obživa. Celou značku Cakeland Cupcakes budovala svépomocí, zapřáhla kamarádky a občas musela hodně improvizovat. „Hodně mi pomáhala i maminka. Webovky byly dělané horkou jehlou, logo mi kreslila kamarádka a první trhy jsem absolvovala s půjčeným stanem, který mi půjčila paní od vedlejšího stánku, dokud jsem si nevydělala na vlastní,“ osvětluje své začátky Maryšková.

Od roku 2013 uběhlo pět let, během kterých Hanka dostudovala vysokou a pustila se do skutečného byznysu, zařídila si půjčku a vybudovala vlastní výrobnu. Vypadá to idylicky, ale zrovna zprovoznění výrobny prý bylo jako noční můra. „Nejtěžší byla rekonstrukce prostor, půl roku jsem probrečela. Původní rozpočet jsem překročila o polovinu a finanční prostředky jsem měla jen podle původního plánu, na který mi banka poskytla úvěr. Po studiích jsem navíc neměla žádné velké úspory, takže mi bylo opravdu strašně,“ popisuje Hanka zatím nejtěžší období, které ve svém podnikání prožila. I to ale zdárně zvládla. Když máte cílevědomost, vytrvalost, chuť překonávat překážky a podnikáte s láskou, máte podle ní všechno, co do podnikání potřebujete.

Cupcaky jsou podle Hanky ideálním prodejním artiklem a těší se velké oblíbenosti u dětí i dospělých. Stále jsou celkem neobvyklé, dobře chutnají a díky krásnému zdobení lehce zaujmou. „Našimi zákazníky jsou i velké firmy, které si cupcaky objednávají na firemní večírky či porady. Další velkou skupinou jsou i nevěsty,“ říká mladá podnikatelka.

Hanka Maryšková nikdy nepracovala jako klasický zaměstnanec a rovnou po vysoké začala podnikat, takže nemůže úplně porovnávat, ale podnikání vnímá jistě pozitivněji než zaměstnání. Za velkou výhodu považuje, že člověk může dělat, co miluje. A pokud je ochotný dřít, může si vydělat dost peněz. „V podnikání máte ale velkou zodpovědnost a pracujete nepřetržitě. Každou dovolenou si desetkrát rozmyslím, a když konečně odjedu, stejně mi pořád běží hlavou, jestli se něco nepokazilo,“ vypráví Maryšková.

Plánovat v podnikání podle ní úplně nejde, plány se zkrátka musí přizpůsobit aktuální situaci. „Je skvělé mít cíl, ale cesta se pravděpodobně bude měnit. V tomto roce bych chtěla podnikání co nejvíce stabilizovat, doladit všechny drobnosti, co jsou třeba na výrobně a pokud to bude šlapat, ráda bych začala koukat po prostorách pro vlastní prodejnu,“ uzavírá Hanka optimisticky.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také