O ženách, které dělají to, co milují
Podnikat začala i s hypotékou na krku. Zvládnete to, když musíte, říká mladá fotografka
vložila 23.7.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikat začala i s hypotékou na krku. Zvládnete to, když musíte, říká mladá fotografka

Edita Bízová je portrétní a fine art fotografka. Podnikáním sama na sebe se naplno živí tři roky. Velkou motivací ke změně ze zaměstnance na podnikatele jí byl malý syn, se kterým chtěla trávit víc než jen večery. Kromě toho, že ji podnikání činí šťastnou, protože má absolutní svobodu a dělá to, co ji naplňuje, získala díky němu i kýženou flexibilitu.

Dříve Edita pracovala na plný úvazek v několika firmách, a i když ji práce bavila, nikdy jí neposkytla dostatek svobody a motivace. Dnes lituje, že se do podnikání pouštěla postupně. „Roky jsem pracovala na plný úvazek a focení jsem měla jako občasnou bokovku. Jenže tak jsem neměla motivaci si focením vydělat víc a učit se všechny ty věci, které člověk k podnikání potřebuje. Skutečná motivace přišla až na mateřské,“ popisuje dnes Edita.

Fotografka Edita Bízová při focení v Římě

Z hlavy si musela vyhnat myšlenku, že bez velkého korporátu jako zaměstnavatele to nejde. Jde, ale člověk pro to musí hodně udělat. „Pustila jsem se do toho a fotila a fotila. Muselo to fungovat, jinak by nebylo na hypotéku. Postupně jsem vybudovala ateliér, nafotila hromadu známých a nechala jsem se od nich doporučovat dál, taky jsem se naučila hodně o marketingu a prodeji, bez toho se člověk neobejde. Nejdůležitější ale zdaleka bylo uvědomit si, že to dokážu,“ říká Edita Bízová, které se navíc podařilo objevit mezeru na trhu – fotky tiskne v nejvyšší kvalitě na muzejní papír, což nikdy jiný nenabízí. Takové fotky vydrží i pro další generace.

Velmi těžké pro ni bylo a stále je říct si o peníze za svou práci, v této oblasti v sobě měla spoustu bloků. „Kolikrát jsem byla v situaci, že si zákazníci vybrali fotky za poměrně vysokou částku a já nebyla schopná ji ani vyslovit nahlas. To v sobě pořád mám a bojuju s tím každý den. Musela jsem si hlavně sama v sobě srovnat, že tím, že dělám ty fotografie, které mají hodnotu, si můžu určit svoje vlastní ceny, které jsou odlišné od zbytku trhu. Ve finále je to spíš vnitřní boj sama se sebou než cokoliv jiného. Jakmile si to nastavíte sama v sobě, začne to fungovat správně a nikdo vaši odměnu nezpochybňuje,“ vysvětluje Bízová.

Z dílny fotografky Edity Bízové

Edity práce je všechno, jen ne stereotyp. Každý její podnikatelský den je jiný, ale téměř vždy pracuje ve dne v noci. Tři dny v týdnu dává syna do školky a pracuje ve fotoateliéru, kde připravuje si scénáře k focení nebo rovnou fotí. „Každé focení je i s vizážistkou, takže je to taková ženská párty, kde společně „kecáme“ a proměňujeme u toho obyčejnou ženu v královnu. Vidět, jak rozkvete, je něco, co mě jen tak bavit nepřestane,“ popisuje Edita. Zbytek pracovního času věnuje kromě focení i úpravě fotografií, jejich tisku a dalším projektům, které plánuje. Časem by chtěla vybudovat fotoateliér v zahraničí, vzdělávat fotografy díky svým kurzům a zaměřit se více na umělecké projekty.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také