O ženách, které dělají to, co milují
V péči o chrup lidé nejčastěji chybují v tom, na co u čištění zubů myslí, říká hygienistka Bára
vložila 11.3.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

V péči o chrup lidé nejčastěji chybují v tom, na co u čištění zubů myslí, říká hygienistka Bára

K dentální hygieně se Barbora Svobodová dostala oklikou přes fyzioterapii, které se věnovala 13 let. Po narození dvou dětí tuto fyzicky náročnou práci opustila a vystudovala dentální hygienu. "Tím nechci říct, že je to lehká práce, to vůbec ne. Ale vím, že to pro moje ruce není taková zátěž," vysvětluje Barbora. Ordinaci má na teď na Praze 5 poblíž stanice metra Anděl. A její úsměv jí rozhodně dělá výbornou reklamu.


Proč jste se rozhodla začít pracovat sama na sebe a pronajmout si ordinaci?

Celý život jsem pracovala sama na sebe a tato forma práce je mi blízká. Ráda si dělám věci po svém a myslím, že není nad to být pánem svého času. Až po vystudování dentální hygieny jsem začala pracovat jako zaměstnanec na částečný úvazek pod dvěma lékaři. Děti povyrostly a přišla možnost opět pracovat víc. Proto jsem zbylé dny začala pracovat opět jako OSVČ a budovat si vlastní klientelu. Díky velké důvěře a pěknému vztahu mezi mnou a lékaři, mám opět tuto možnost, za kterou jsem jim vděčná.


Pohybujete se ve zdravotnických službách už přes 10 let, mění se nějak přístup Čechů k péči o sebe?

Určitě ano. Zájem udržet si zdravé tělo i mysl je vidět. Lidé si to více uvědomují, a proto také do svého zdraví investují. Dříve bylo vše „zadarmo“, dnes k tomu musíte přispět a být v tomto ohledu sami aktivní. Třeba právě dentální hygiena je krásným příkladem fungující prevence.

Ošetření je relativně drahé, ale předpokládám, že se v delším horizontu vyplatí?

Kdo není z oboru nevidí, jaké náklady stojí vybavení ordinace, materiál, co vše se v ceně skrývá. Ale mnohem podstatnější je, že investujete do svého zdraví. Dentální hygienou předcházíme onemocněním, která později stojí trápení, bolest i nemalé peníze. Když si vezmete cenu jednoho implantátu a cenu dvou návštěv 2x do roka, rozhodně není co řešit. Máte vlastní zuby, o které se pečuje snadněji než o korunky, můstky či umělé protézy. S nimi si už topinku jen tak nedáte. Málokdo ví, že jakýmkoliv onemocněním v dutině ústní (zánět dásní, parodontitida a zejména kaz, který je infekčním onemocněním) se bakterie roznášejí krevním řečištěm do celého těla. To vše zvyšuje riziko systémových onemocnění, jako jsou kardiovaskulární poruchy (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda) respirační infekce, cukrovka, atd. Vše je propojeno. Pak už jen záleží na každém z nás, jakou cestou se vydá a do čeho investuje.


Projevila se nějak pandemie koronaviru i v oblasti dentální hygieny? Chodí lidé méně?

Ze začátku se rušila asi polovina lidí, ale během měsíce se to opět srovnalo a dodnes máme víceméně stále plno. Tím, že se dodržují všechna preventivní a hygienická opatření, včetně ochranných pomůcek, dezinfekce, větrání, mají pacienti pocit bezpečí a nadále nám důvěřují.


Co lidé nejčastěji podceňují při péči o chrup?

Myslím, že většina lidí při čištění zubů myslí na jiné věci, jen ne na to, jakým způsobem zuby čistí. Proto mají na zubech stále plak, který později mineralizuje v zubní kámen, dochází k zánětu dásní, či mají odhalené a citlivé krčky, kazy, atd. Technika čištění zubů je proto velice důležitá. Dále čas a mezizubní pomůcky. Víte, že pokud nečistíte mezizubní prostory, nečistíte téměř 40% plochy zubů? Potom je jasné, že pouze kartáček nestačí. Vždy říkám, berte kartáček (manuální či elektrický) jako robota, který za vás pracuje. Ale pozor, tak jak vy ho nastavíte, tak vám uklidí. Může krásně vyčistit, ale také poškodit!

Na Facebooku jste se teď hodně věnovala i péči o zuby dětí, proč? Chodí děti včas?

Jak jsem na začátku zmínila, mám dvě děti ve věku 5 a 8 let. Je Vám asi jasné, že se u nás doma prostě čistí☺! Téma dětské zuby a jejich prořezávání, Zoubková víla, rovnátka, vytrhnutí prvního zoubku, dočišťování, to je u nás věčné téma. Na dentální hygienu za mnou chodí hodně dětí od 4 let a výše. Když někdy vidím, kam to špatné čištění může zajít, tak si říkám, že téma dětské zuby si o nějakou tu fotku a komentář říkají. Čím dříve se do podvědomí dětí péče o zuby dostane, tím lépe. Také zmizí obava ze zubaře, protože nemají hned špatnou zkušenost. Pokud přijdou poprvé a hned jim trháte zub, je vymalováno. Hraji s dětmi hru „Na pravdu“. Rozkoušou fialovou tabletku a ta jim obarví plak na zubech. Baví mě je v tu chvíli pozorovat, jak zatají dech. Ukáže jim to místa, kde špatně čistí, a i rodiče vidí, co tam neviděli. Hygiena je v tu chvíli pro ně zábava, a ještě jdou domů s růžovým jazykem. Kdo to má, že? Když se ale pak děti dostanou do období puberty, a ještě mají třeba rovnátka na stálo, je výhra, když jsou naučeny, jak se o zuby starat.
Obecně platí, že dentální hygienistka musí být i tak trochu psycholog. Nestačí totiž jednou za půl roku perfektně vyčistit zuby. Snažím se všechny své klienty přesvědčit o tom, že péče o zuby je především na nich samotných.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také