Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Co obnáší práce krajkářky: Výrobu šperků z ručně paličkované krajky, kterým nelze odolat
vložila 17.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Co obnáší práce krajkářky: Výrobu šperků z ručně paličkované krajky, kterým nelze odolat

Jiřina Rejentová vystudovala obor ruční krajkářka a poté pracovala 10 let ve Vamberecké krajce. Po rodičovské dovolené, když se chtěla vrátit do práce, zjistila, že podmínky se ve firmě změnily a její pozice je nejistá. Rozhodla se vzít osud do svých rukou a pokračovat v oboru jako podnikatelka. Tehdy se psal rok 1993 a podnikání u žen nebylo běžné.

Do práce se po rodičovské už nevrátila

Mé podnikání nejprve probíhalo ve stylu spolupráce s jinými krajkářkami a to tak trvalo několik let. Stále to však nebylo tak, že bych se mohla sama rozhodovat a kreativně rozmáchnout,“ popisuje své podnikatelské začátky Jiřina. Nakonec se veškerá spolupráce rozpadla a Jiřina zůstala sama. V hlavě měla spoustu nápadů, a tak se rozhodla jít s kůží na trh a začít podnikat na vlastní pěst.

Začala navrhovat šperky z krajky na vlastní pěst

Šperky pro mě byla jasná volba. Jsem profesionál v tomto oboru a je to má srdcovka, tak proč bych dělala něco jiného, když jsem tohle řemeslo vystudovala. Začala jsem navrhovat, kreslit a realizovat vlastní šperky z ručně paličkované krajky,“ říká. Činností, které musela obstarat, bylo hodně. „Sháněla jsem výrobce krabiček na šperky, musela nechat natisknout na ně logo, postupně se prezentovat na sociálních sítích, zařídit si firemní Facebook. Šperky bylo třeba nafotit. Nakonec jsem vše zvládla sama a s webovkami mi pomohl můj syn,“ vysvětluje.

Jiřina přiznává, že má velkou podporu ve své rodině a za to je moc vděčná. Šperky navrhuje a vyrábí sama, a to je její hlavní přednost. Všechny kousky jsou ruční práce a s úsměvem říká, že někdy působí také jako módní návrhářka. „Když přijde zákaznice za mnou do ateliéru a přiveze si šaty, ke kterým chce vyrobit šperk na míru, musím si umět poradit. Společně pak vybíráme materiál a další doplňky,“ dodává.

Největší odměnou jsou spokojené zákaznice

Na práci ji nejvíce baví svoboda a možnost rozhodovat sama za sebe. „Na druhou stranu musím dodržovat disciplínu a řád, donutit se k něčemu, i když se mi třeba nechce. Pracovat doma není tak snadné, ale přiznám se, že i když mám něco naplánované, může se to změnit a pak je to fofr. To k tomu ale patří a já jsem za svou práci moc vděčná. A největší odměnou je pro mě podpora a uznání zákaznic, které se ke mně rády vrací a dávají mi krásné recenze,“ říká s úsměvem Jiřina.

Úspěch a nové zákazníky jsem získala například na velvyslanectví ve Vídni a letos jsem vycestovala dokonce mimo Evropu, do Číny na mezinárodní veletrh NorthEast Asia EXPO, což byla obrovská zkušenost,“ dodává.

Ve volném čase je pro ni důležité oprostit se od práce a věnovat se jiné činnosti. „Miluju saunu, je to můj životní styl už 30 let. Také mám ráda pohyb, jakmile je to možné, nechám auto v garáži a sáhnu raději po kole nebo jdu pěšky. S manželem rádi zajdeme do kavárny nebo do kina,“ uzavírá.

Foto: archiv Jiřiny Rejentové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také