top of page
Vyhledat

Nanotechnologie pomáhá, když běžné prostředky nestačí

Téměř každá z nás v sobě má smysl pro čistotu a pořádek. Svůj domov i vlastní kancelář rády udržujeme a celkově si zakládáme na jejich vzhledu. Některé z nás mají rády jednoduchý a čistý moderní design bez zbytečných ozdob, jiné preferují útulné prostory s nábytkem nadčasového klasického designu a rozmanitými doplňky. A další zase nedají dopustit na starožitné kousky pocházející z rodinného dědictví nebo pracně sehnané v bazarech. Všechny ale víme, jakou nelibost v nás vyvolá, když návštěva nechtěně potřísní potah našeho oblíbeného křesla čajem či kávou.


Zarputilé skvrny jsou často neodstranitelné

Skvrna často nejde zcela odstranit ani při okamžitém zásahu. A čokoláda nebo karamely, kterými děti v nestřežené chvíli omatlaly polstrování gauče, jsou u některých materiálů naprostou pohromou. Podobně je tomu i u koleček, která zanechávají na deskách stolů mokré skleničky a hrnečky. Naštěstí máme k dispozici moderní nanotechnologie, které nám dokáží výrazně usnadnit život, ušetřit námahu a udržet celý náš dům, byt či pracoviště v naprosté čistotě.


Jak nanotechnologie fungují?

Nanotechnologie spojuje poznatky z matematiky, fyziky, chemie, molekulární biologie a robotiky. Pracuje přímo s atomy, z nichž cíleně vytváří látky a materiály se zcela novými vlastnostmi. Do praktického života se z laboratoří výzkumných center a univerzit dostala relativně nedávno. Zatím sice můžeme využívat jen některé z jejích možností, i ty nám ale výrazně pomáhají. Nanotechnologie totiž dokáží vytvořit na povrchu materiálu neviditelný ochranný film.


Chemická nanotechnologie chrání textilie i povrchy z ostatních materiálů

I když je pro většinu z nás chemie v opozici s přírodou, chemická nanotechnologie se přímo inspirovala ochrannou, kterou disponují povrchy řady rostlin i brouků. Nejtypičtějším představitelem takové rostliny je lotos, který si, ač vyrůstá přímo z bahna, hravě zachovává zářivou čistotu. Mezi vědci se dokonce vžilo označení „efekt lotosového květu nebo „samočistící efekt“. A právě lotos se stal hlavním zdrojem inspirace pro to odvětví nanotechnologie, které se zabývá ochranou povrchů před vnějšími vlivy. Ty jsou po aplikaci vhodného přípravku výrazně odolnější vůči prachu, nečistotám, vlhkostí, dešti i ostatním rozmarům počasí. Podobně jako květy lotosu mají i povrchy ošetřené nanotechnologií samočistící vlastnosti. Odpuzující efekt totiž účinně brání kontaktu materiálu s vodou, mastnotou, vodním kamenem a dalšími nečistotami.


Kde lze přípravky na bázi moderní nanotechnologie použít?

Běžná populace nejčastěji používá nano impregnaci a prostředky, které chrání povrchy materiálů. Nano impregnaci lze použít na kůži í textil. Nejen, že nás venku ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy a srážkami. I čalounění našeho nábytku se stane odolné vůči skvrnám. A bydlíme-li v rušné ulici, pomůže nám nano impregnace udržet záclony po dlouhou dobu sněhově bílé. A také se postará o naprosté sucho v našem stanu. Dostupná je i impregnace dřeva, betonu, kamene a dlažby. Nanotechnologie dokáže ochránit i skleněné a keramické povrchy, kovové nerezové plochy či lak, ráfky a skla automobilů. Vděčíme jí také za extrémně odolné fasádní barvy. Možnosti využití nanotechnologií v praktickém životě jsou opravdu široké.


Kdo vyrábí opravdu kvalitní přípravky na bázi nanotechnologie?

Špičkou v oboru je německá firma NanoConcept, která se zaměřuje právě na úpravu povrchových vlastností materiálů. Její výrobky jsou opravdu kvalitní a skutečně zajistí dokonalý „efekt lotosového květu“. Mezi zákazníky firmy NanoConcept patří i tak významné instituce a společnosti jako Skupina ČEZ, Dřevojas, Dara bags nebo Juta.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page