top of page
Vyhledat

Nenechávejte peníze ležet v bance. Před inflací je dnes ochrání jedině zlato

Aktualizováno: 19. 8. 2022

Přemýšlíte, jestli bylo k něčemu, chovat se spořivě, neutrácet, odkládat investice a šetřit na dovolených, jen aby vám na bankovním účtu zůstávala dostatečná jistota v podobě slušných úspor? Dnes bývají nezbytné, když si bereme hypotéku na byt či dům. Hodí se při výpadku příjmu v zaměstnání, ale mnohdy si takto odkládáme peníze třeba i na důchod. Důchodové spoření mnohým z nás připadá spíše ubohou almužnou, o samotném důchodu nemluvě. Jenomže teď se nám do peněz nastěhoval „inflační mol“.


Včera jsme měly na nákup vysněné chalupy v hotovosti, dnes bychom si musely pomoci hypotékou. Ale měly bychom vůbec odvahu do ní a do následné rekonstrukce jít? Cena stavebního materiálu závratně roste, stejně tak stavebních prací. Řada lidí začíná od investic do nemovitostí rychle couvat, zachraňuje, co se dá, pokud už má předschválenou hypotéku. Ta dnes totiž obvykle na původní stavební záměr nestačí. Situace se skokově změnila. Ani odborníci přes investice již neradí nemovitosti.


Do čeho tedy investovat vzhledem k dlouhodobé perspektivě?

To, že nemůžeme nechat ležet ladem peníze na bankovním účtu, je nám všem jasné. Ale různé finanční produkty akciových trhů nemusí být řešením. Rozhodně dnešní dobu nelze považovat za stabilní, takže ne všem investičním směrům se dá důvěřovat. Zejména, pokud nejsme finanční dobrodruzi, a pouze nechceme přijít o vydělané a nastřádané peníze. V tomto případě je nejlepším tipem dlouhodobě osvědčené zlato. Ano, měly jsme jej nakoupit před covidovou pandemií, to by byl kauf. Ale ani odborníci na finance se o osud zlata nebojí a radí nakupovat i nyní. Jeho cena klesat nebude. Rozhodně představuje stabilitu ve finančním portfoliu a je tradičním prostředkem, jak uchovat dlouhodobě hodnotu svého majetku téměř bez jakýchkoliv rizik.


Do zlata se samozřejmě musí investovat správně

Přestože existují různé spořicí programy do zlata, akcie zlato těžících firem či spekulativní obchody zaměřené na pokles či nárůst ceny zlata vůči významným měnám, nic z toho se jako obrana proti inflaci nedoporučuje. Jistotou je pouze fyzicky vlastněné zlato ve správné formě – tedy jako investiční zlaté slitky (též zlaté cihly) a investiční zlaté mince. Pozor na stříbro a jiné drahé kovy. Jedině zlato je totiž osvobozeno od DPH a nakupujete jej tak ihned se zvýhodněním.


Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořicí programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká Pavel Trtík, jeden z největších odborníků na investiční zlato u nás.


Investice do zlata už není jen pro milionáře

Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali, a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Trtík ze společnosti Zlaté mince. Ta má tři kamenné pobočky – v pražském Obecním domě, ve Vsetíně a v Bratislavě (Slovensko, Dunajská ulice 68). Provozuje též e-shop Zlate-mince.cz.


Jak tedy investovat do zlata?

Nakupujte výhradně investiční zlato – investiční zlaté slitky (cihly) nebo investiční zlaté mince.

Vyberte si osvědčeného prodejce. Nemusíte se však bát nakupovat slitky ani online. Je to dnes bezpečný standard. Pro nakupování slitků po menších částkách, třeba z každé výplaty, se hodí slitky o velikostech 1 až 5 g.


Pokud chcete investovat více a své úspory na bankovním účtu proměnit na zlato, můžete kupovat větší zlaté cihly. Pro zajímavost, kilogramová cihla dnes stojí zhruba 1,3 milionu korun. Vhodné jsou však i menší cihly o hmotnosti 1 unce (cca 31 gramů), nebo 50g zlaté cihly.


Oplatí se vybrat si dobře značku. To pak zjednodušuje prodej slitku či mincí. Vhodné jsou především švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus a rakouské zlaté investiční mince Wiener Philharmoniker. Obě tyto značky mají velkou tradici jak u nás, tak jsou celosvětově žádané.


TIP: Jako investiční zlato se běžně nedoporučují numismatické mince. Nejde o tradiční investiční zlato osvobozeno od DPH. Navíc jejich hodnota se odvíjí od více faktorů – od sběratelské, umělecké či historické hodnoty. Obvykle se tedy jako investice hodí spíše pro numismatiky. I když výjimky existují. Těmi jsou svatováclavské dukáty, které začal razit Karel IV. Ve stejné podobě, ryzosti a velikosti se jako sběratelské unikáty razí i dnes. Vždy pouze v limitovaných edicích, díky čemuž jsou sběratelsky velice zajímavé a jsou hitem i mezi českými patrioty.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page