top of page
Vyhledat

eŽena roku 2021: Lenka Fouňová (3)

Aktualizováno: 13. 6. 2022

Hlasovat pro Lenku můžete pod pořadovým číslem 3 ZDE. Hlasování probíhá od 1. 10. do 31. 10. 2021 a z jednoho e-mailu se započítává jeden platný hlas.

VÍCE O PODNIKÁNÍ LENKY

Webové stránky: www.interde.cz Začátek podnikání: 2020 Obor podnikání: prodej ekologických a přírodních dekorací a bytových doplňků

PODNIKATELSKÝ PŘÍBĚH

Co byl Váš důvod pro vstup do podnikání?

Důvodů bylo více a uzrávaly ve mně mnoho let.

Jsem kreativní duše, ale přesto jsem se 20 let pohybovala v obchodní sféře. Začala jsem proto hledat možnost, jak spojit obchod a tvůrčí aktivity, jako je focení, grafika a bytový design. Chtěla jsem vytvořit obchůdek s ekologickými a přírodními dekoracemi a bytovými doplňky, dopřát lidem možnost vytvořit si svůj domov tak, aby odrážel jejich vlastní osobnost, aby je uklidňoval, hýčkal, ochraňoval, nabíjel je novou energií a propojoval je více s přírodou. Domov by nemělo být pouze místo k bydlení, ale oáza klidu a pohody, kde člověk najde své útočiště před vnějším shonem a stresem, kde se cítí bezpečně, útulně a může být sám sebou.

Dalším důvodem byla touha vzít život do svých vlastních rukou a žít ho podle svých představ. To mi podnikání splnilo do puntíku. Je to také hodně o poznání sama sebe, kam až můžu dojít a co už je nad moje síly, co mohu ovlivnit a kdy spíše ustoupit a být trpělivá.

Měla jste při startu svého podnikání podporu rodiny či nejbližšího okolí?

Od samého počátku mě podporuje můj partner. Sleduje každý krok, pomáhá, jak může a dává mi možnost soustředit se na svůj sen. Bez něj bych si ho nikdy nesplnila.

Moje rodina mi přeje štěstí a byla by ráda, kdyby se vše dařilo. Přesto by mě raději viděla ve stálém zaměstnání, s pevnou pracovní dobou a každý měsíc s jistou výplatou. Rozumím jejich obavám, takže je svým podnikáním příliš nezatěžuji. Pokud se na něco zeptají, ráda odpovím, ale jinak se na toto téma příliš nebavíme.

Jaké momenty byly pro Vás nejtěžší a jakých úspěchů si nejvíce vážíte?

Nejtěžší bylo překonat strach z neúspěchu a z finanční nejistoty. Vystoupit ze své komfortní zóny, přestat se ohlížet a prostě začít. Navíc, sotva jsme spustili e-shop, přišel Covid-19 a vše bylo najednou vzhůru nohama. Nikdo nevěděl, co bude, jak dlouho se to bude dít, co to přinese. Takže za svůj největší úspěch považuji to, že stále fungujeme. Stále věřím svým snům, stále jsem z nich nadšená, jdu za nimi a jsem šťastná i ve chvílích, kdy překračuji další překážku. Už si dnes nedokážu představit, že bych měla dělat něco jiného.

Jakých chyb byste se nyní již vyvarovala a co byste rozhodně ve svém podnikání neměnila a všem doporučila?

Měla jsem zatím asi štěstí, ale o žádných zásadní chybách nevím. Alespoň zatím, tak snad se něco neukáže.

Na druhou stranu, od prvního okamžiku se stále učím a spoustu věcí mi díky tomu trvalo déle, než bylo nutné. Mohla bych proto říct, že pokud bych chtěla dnes rozjet další projekt, asi bych se na to dopředu lépe připravila, zjistila si podstatné informace apod. Jenže ne vždy to jde, některé situace zkrátka musíte řešit za pochodu. Takže nevím, jestli bych nakonec nepostupovala stejně.

A co bych neměnila? Rozhoduji o svém volném čase, o své práci, o svých projektech, kombinuji vše tak, abych měla čas na sebe i partnera, na rodinu, vnoučata i svůj vlastní domov. Když děláte práci, která vás baví, vlastně příliš neřešíte, jestli pracujete o víkendu nebo dlouho do noci a ráno si naopak můžete přispat. Nepočítáte hodiny, které trávíte prací, protože vás to nabíjí novou energií a baví vás to. A pokud vás to navíc uživí, je to požehnání.

34 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page