Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
PODNIKAVÁ ŽENA ROKU: Lenka Bláhová (13)
vložila 8.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

PODNIKAVÁ ŽENA ROKU: Lenka Bláhová (13)

Lenka Bláhová je, jak sama říká, maminka dvou úžasných dětí a manželka skvělého chlapa. V neposlední řadě je ale také podnikatelkou. Podnikání jí a její rodině přišlo do cesty náhle a rychle. Nebyli spokojení s kvalitou lyofilizovaných potravin, které se na českém trhu objevují, začali je tedy sami vyrábět. Jejich rodinná firma Lyopotraviny s.r.o. se zabývá lyofilizací potravin, což je zjednodušeně řečeno sušení potravin mrazem. Potraviny si tak zachovají živiny a vitamíny. Vedle péče o dvouletého syna je tedy Lenka i administrátorkou, designerkou, influencerkou, manažerkou, marketingovou specialistkou, kontrolorkou kvality, dělnicí, fotografkou a zkrátka vším, co je třeba pro zajištění chodu firmy. I když prý spoustu pojmů si musela vyhledat, aby vůbec věděla, co to má vlastně dělat. Tak už to ale v malých rodinných firmách chodí. Důležitá je vzájemná podpora a opora a tu má Lenka ve svém manželovi. V rámci podnikání se snaží podporovat české zemědělství. Jejich dodavatelé pocházejí ze všech koutů naší republiky a jde především o zahrádkáře, malé farmáře a menší sady. Sortiment firmy proto tvoří především ovoce a zelenina typické pro Českou republiku. Okrajově také exotické ovoce, které bylo zařazeno na přání zákazníků, ale i zde zachovávají filozofii dozrávání v původní krajině. Ačkoliv i lyofilizace má své limity, snaží se být Lenčina firma flexibilní a jsou schopni lyofilizovat téměř cokoliv.

Více o podnikání Lenky naleznete tady.  Hlasovat pro Lenku můžete ZDE.

4 otázky pro Lenku Bláhovou

1. Proč jste se rozhodla podnikat?

Mé rozhodnutí podpořil manžel, který přišel s nápadem vybudovat vlastní firmu. Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale jedinečná příležitost se nemusela už nikdy opakovat. Vidina vlastní časové flexibility, času pro rodinu a finanční nezávislosti, byly jasným tahounem v rozhodování. Postupně se k tomu přidala i vlastní filozofie firmy. Už nejde jen o to vše zvládat financovat, ale směřujeme za naším cílem, kterým je udávat kvalitu lyofilizovaných potravin na českém trhu.

2. Jakou největší překážku jste musela ve svém podnikání překonat?

Bylo pár okamžiků, které byly opravdu finančně, psychicky i fyzicky náročné. Nenazvala bych tuto část historie naší firmy jako překážku, ale období, kdy jsme firmu budovali vyloženě od podlahy ke stropu, oběhávali veškeré úřady, vše uváděli v realitu a zároveň jsme čekali naše druhé dítě. Těsně po jeho narození jsem spustila e-shop a začalo učiněné peklo v podobě vánočních objednávek, ladění nedostatků e-shopu, dopravců, nedostatečné kapacity výroby, ale i počtu rukou. Prvním, velmi důležitým mezníkem, byl rakytník řešetlákový a jeho lyofilizace. Díky této zkušenosti víme, že nyní dovedeme lyofilizovat téměř cokoli. Náš lyofilizovaný rakytník je na nejvyšší možné úrovni mezi "stejnými" produkty, troufám si říct, z celé Evropy, možná i celého světa. 

3. Co byste poradila ženě, která o podnikání uvažuje?

Věř si! Počítej s mnohem vyššími náklady, než si myslíš, že budeš do začátku potřebovat. Nenech se odradit lidmi, kteří se bojí realizovat své sny. Měj přítele na telefonu, který tě vždy podpoří a nebojí se ti říct svůj postoj, byť se s tím tvým neshoduje. Rad je spoustu. Pro každou z nás je přínosnější nějaká jiná. A hlavně, nebuď na vše sama, nemusíš umět vše. 

4. Pokud byste uspěla, na co byste využila PR podporu, kterou můžete získat?

To je mým snem už od počátku spuštění e-shopu, využít PR agenturu, která ví, co dělá. Určitě bychom propagovali nejen náš e-shop, ale hlavně i náš příběh. Propojila bych náš business s užitečnou věcí a podpořila Vzácnou Izabelku a její rodinu a snad bych jim přivedla tímto způsobem větší pomoc, než jsme sami schopni poskytnout. Snažila bych se toho od agentury co nejvíce naučit a využít v praxi. Vytvořila bych s její koncept, který by se už jen dál rozvíjel. 

 

Hlasovat pro Lenku můžete pod pořadovým číslem 13.

Z jednoho e-mailu se započítává jeden platný hlas. Z dvaceti žen bude vybráno TOP 5 nejúspěšnějších PODNIKAVÝCH ŽEN ROKU s nejvyšším počtem hlasů.

Slavnostní vyhlášení proběhne v rámci Dne podnikatelů ČR, termín bude upřesněn. 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také