Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
PODNIKAVÁ ŽENA ROKU: Jana Kuntošová (5)
vložila 8.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

PODNIKAVÁ ŽENA ROKU: Jana Kuntošová (5)

Jana Kuntošová začala podnikat na rodičovské dovolené. Vše začalo tím, že chtěla využít starý rodinný sad, který plodí jablka, švestky, broskve a spoustu dalšího ovoce. Nejprve zkoušela, co všechno lze vyrobit a o co bude zájem. Za sedm let od první skleničky džemu se dopracovala k širokému sortimentu džemů, chutney, bylinkových a ovocných sirupů, pečených čajů a omáček. Ačkoliv každý rok říká, že sortiment už asi rozšiřovat nebude, vždy přibude něco nového. Letošní rok byl ve znamení ovocných sirupů. Jana stále vše zpracovává sama, ale velkou pomocí je jí manžel, především při trhání ovoce a péči o sad a pole. Její výrobky najdete pod značkou Vesnické dobroty.

Více o podnikání Jany naleznete tady. Hlasovat pro janu můžete ZDE.

4 otázky pro Janu Kuntošovou

1. Proč jste se rozhodla podnikat?

Už před mateřskou dovolenou jsem věděla, že se z časových důvodů nebudu moci vrátit do korporátu. Také jsem si uvědomovala, že je velká škoda, abych všechno to ovoce, které rodí náš sad, prostě buď dala za pár halířů do výkupu, nebo nechala popadat. Napadla mě myšlenka, že bychom ovoce začali zpracovávat. Nic moc jsem o tom nevěděla, i když jsme doma vařili džemy a měla jsem malou sušičku na ovoce. Vše přicházelo postupně. Ptala jsem se zákazníků, sledovala, co nabízí trh. Vždy jsem něco nového zkusila a dala tomu rok na otestování. 

2. Jakou největší překážku jste musela ve svém podnikání překonat?

Překážky přichází pořád. Asi to nikdy nebyla nějaká obrovská překážka, kdy bychom řešili zda pokračovat, nebo to vzdát. Těžké bylo hlavně skloubit podnikání s rodinou. Žádná žena nechce ochudit své děti, ale podnikání je také potřeba se věnovat. Ovoce sice chvíli počká, ale i tak je potřeba několik hodin klidu na práci. Dnes už jsem naštěstí v situaci, kdy děti chodí do školy a školky a já vím, že po tu dobu je prostě čas na práci.

3. Co byste poradila ženě, která o podnikání uvažuje?

Poradila bych jí, aby se nebála, ale byla obezřetná a hlavně k sobě upřímná. Aby věděla, kde má silné stránky, nebála se říct si o pomoc a obklopit se kolem sebe lidmi, kteří jsou dobří v tom, co dělají. Ať bere konkurenci jako výzvu a ne boj. Každá jsme jedinečná a tu jedinečnost je dobré dát i do svého podnikání. 

4. Pokud byste uspěla, na co byste využila PR podporu, kterou můžete získat?

PR podporu bych ráda využila k šíření povědomí o naší farmě Vesnické dobroty. Aby více lidí vědělo, že existují výrobci, kteří vyrábí například jahodový džem jen z jahod, které si sami vypěstují a že džem nemusí být přeslazený. Protože mlsat se dá i zdravě a lokálně.


 

Hlasovat pro Janu můžete pod pořadovým číslem 5.

Z jednoho e-mailu se započítává jeden platný hlas. Z dvaceti žen bude vybráno TOP 5 nejúspěšnějších PODNIKAVÝCH ŽEN ROKU s nejvyšším počtem hlasů.

Slavnostní vyhlášení proběhne v rámci Dne podnikatelů ČR, termín bude upřesněn. 

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také