Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
PODNIKAVÁ ŽENA ROKU: Mackovíková Monika (9)
vložila 13.9.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

PODNIKAVÁ ŽENA ROKU: Mackovíková Monika (9)

Monika Mackovíková se na prahu svých 45. narozenin a po letech strávených jako zaměstnanec pustila do odvážného rozhodnutí a začala podnikat ve zcela jiném oboru, než původně pracovala. Začala vyrábět tradiční koláče a buchty z poctivých surovin a rozváží je zákazníkům do domu a do firem. Spustila také první výhradně buchtový e-shop v ČR. I když podniká teprve krátce (od ledna 2018), má velmi dobré ohlasy a velké plány do budoucna. 

Více o podnikání Moniky najdete tadyHlasovat pro ni můžete zde.

Jak může Raiffeisenbank podpořit i vaše podnikání se dozvíte tady.

3 otázky pro Moniku Mackovíkovou

1.) Na co byste použila výhru 10 000 korun?

Vždy jsem ráda motivovala a morálně podporovala šikovné lidi kolem sebe, ať už studenty, nebo kolegy. No a teď za dobu mého podnikání často slyším, že jsem odvážná, že by někteří taky rádi začali podnikat nebo změnili zaměstnání, ale nemají tolik odvahy… Tak mě napadlo, dát jim prostor. Mám totiž jednak pro to dostatečné prostory, jednak mám kolem sebe spoustu podnikavých žen, které by se takto mohly realizovat. Ty ženy jsou velmi šikovné a kreativní v různých oborech, ve volných chvílích např. vyrábějí šperky, marmelády, pečené čaje, háčkují, vyrábějí dekorace k různým příležitostem apod. A jejich výrobky jsou nádherné, originální nebo velmi chutné. Takže mě napadlo, dát jim prostor, ať už ve Venkovské škole vaření, nebo tzv. Rukodělných dnech. Oboje mám ve fázi konceptu. Vždy by byl u nás na vesnici (Bělkovice-Lašťany u Olomouce) konkrétní kurz pro veřejnost, který by byl nějak tematicky zaměřen, ať už např. česká kuchyně, výroba šperků, výroba adventních věnců, šípkový den (dekorace, pečené čaje a marmelády apod.). Součástí kurzů by byla nejen tvorba, ale i krátká motivační přednáška vždy na nějaké téma (prezentace, komunikace s novináři, prodej, networking, apod.), aby se ženy seznámily i s těmito důležitými částmi podnikání. A třeba postupně zjistí, že je to naplňuje více a troufnou si rozjet vlastní podnikání, byť třeba zpočátku na vedlejší činnost. Případnou výhru bych investovala na zvelebení prostoru pro tyto kurzy a setkávání (výmalba, základní vybavení – stoly, židle), kde bychom se mohly s ostatními ženami z regionu setkávat a společně tvořit, vařit apod. a při tom si vyměňovat i zkušenosti ohledně podnikání.

2.) Jakou největší překážku jste musela ve svém podnikání překonat?

Podnikání je neustále o překonávání menších a větších překážek. To je jak v životě. Zdolám jednu překážku, za chvíli se objeví další. Ale asi největší překážka, resp. nejvíc překážek, jsem musela zdolat v období půl roku před samotným spuštěním podnikání. To bylo hodně vyřizování, obíhání úřadů, ale bylo to taky o hlavě, přemýšlení a rozlišování jestli do toho jít nebo ne. Nicméně všechny překážky byly zdolány, cesta byla volná, bylo možné do toho jít. Teď v podnikání to jde dál. Někdy si připadám jak sportovec, protože někdy jsou větší výhry, někdy menší, někdy prohry (zatím naštěstí drobné), a je to hlavně, stejně jako všude, o vytrvalosti, disciplíně a psychické odolnosti.

3.) Co byste poradila ženě, která o podnikání uvažuje?

Všechno si důkladně promyslet, propočítat, aby to bylo aspoň trochu postavené na reálných základech. No a následně je důležitá odvaha, udělat to rozhodnutí a začít. Nebát se. Tak jsem to měla i já. Co se horšího může stát, než že to skončí neúspěchem? Ale žít pak s pocitem vnitřních výčitek, že jsem to nezkusila a promarnila příležitost? Některé ženy se pak třeba celý život trápí v zaměstnání, které je vlastně vůbec nebaví. Pro mě osobně by bylo horší nezkusit to. I když je to vždycky spojené s nějakým diskomfortem, nejistotou nebo třeba i menším rizikem. Ale bez toho, aniž by člověk začal podnikat, to nezjistí…

Hlasovat pro Moniku můžete ve dnech 15. 9. - 5. 10. 2018 pod pořadovým číslem 9. Z jednoho emailu se započítává jeden platný hlas. Z dvaceti žen bude vybráno TOP 10 nejúspěšnějších PODNIKAVÝCH ŽEN ROKU s nejvyšším počtem hlasů. Peněžní prostředky jsou poskytnuty z Grantového programu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR ve spolupráci se ŽENAMI s.r.o. a Raiffesenbank. Slavnostní předání proběhne 10. 10. 2018 v rámci Dne podnikatelů ČR.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také