Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
PODNIKAVÁ ŽENA ROKU: Hlasovali jste pro Martinu Jiříkovou (11)
vložila 3.10.2016
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

PODNIKAVÁ ŽENA ROKU: Hlasovali jste pro Martinu Jiříkovou (11)

Martina Jiříková pracovala více než 20 let na celní správě. Pak „teplé místečko“ i přes údiv okolí opustila. Čekala jí kompletní vnitřní inventura, během které vše přehodnotila a vrhla se na podnikání. Dnes je majitelkou prosperující vzdělávací agentury a ve svém podnikání uplatňuje všechno to, co se za celý svůj profesní život naučila. V podnikání považuje za nejdůležitější víru v sebe sama.

 

3 otázky pro podnikatelku Martinu Jiříkovou

1.) Co byste udělala s výhrou?

Steve Jobs v nemocniční posteli, když cítil, že se blíží dech boha smrti, řekl: Teď už vím, že když nakumulujeme dostatečné bohatství, aby nám vydrželo po zbytek života, měli bychom usilovat i o něco dalšího, co s bohatstvím nesouvisí. Mělo by to být něco mnohem důležitějšího: možná vztahy, nebo umění, snad sen z mládí… Co se umění týče, tak to jsem levá jak šavle. Slyším, vidím, vnímám…., ale tvořit nedokážu. Sen z mládí si plním svým aktuálním podnikáním – učím a podle svých studentů a klientů jsem FAKT DOBRÁ UČITELKA! Takže na řadě jsou vztahy. A výhru bych použila právě na ně.

Mám kamarádku nebo spíš skorosestru. Nemocnou. Smrtelně. Cystická fibróza je svině. Obvykle zabíjí do 30 let. Vlaďce je dnes 35 a je nejstarší pacientkou s touto diagnózou u nás. Bojuje. Směje se a doufá, že ji má Pán Bůh rád a dá jí tady prožít ještě hodně, hodně let. Její humor a hlášky jsou nesmrtelné: „Afro, vždyť já už nevrhám ani stín a já bych tak ráda vrhala. “ Má to ale háček. Z invalidního důchodu, který jí posudkový lékař pravidelně odebírá a soud zas vrací, si tak tak zaplatí nájem, léky, inhalace, úlevné procedury, inhalátory a právníky. Moře nebo horský vzduch, který potřebuje jak sůl, by si mohla bez permanentní podpory rodičů a přátel akorát tak namalovat. Jenže je taky hrdá a milodary nebere. Když jí to plíce dovolí, přivydělává si administrativní prací v rámci home office. Na všelijaké tabulky je expert. A já nutně, fakt nutně potřebuji předělat databázi klientů, kterou mám dost zabordelenou. Výhru bych dala Vlaďce výměnou za pořádek v klientech. Vím, že to není systémové a s tím naším zparchantělým zdravotnickým systémem (nebo spíš nesystémem) to ani nehne, ale moje srdce a svědomí mi napovídají, že dělat správné věci je důležitější, než dělat správně ty špatné. Slovy Steva Jobse: Bůh nám dal smysly a možnost cítit lásku v srdci každého, ne iluzi, kterou přináší bohatství.

2.) Co byste chtěla v podnikání dokázat?

Mou posedlostí je učit lidi. Vzdělávat. Rozšiřovat jejich obzory. Hledat talenty. Objevovat nadání. Rozvíjet schopnosti a dovednosti. Zprostředkovávat zkušenosti. Zvedat lidem sebevědomí. Žasnout, jak vědomostmi krásní. A chtěla bych být aspoň pro někoho inspirací, múzou, bohyní, láskou, nadějí, štěstím - tou muškou jenom zlatou, světýlkem v tmách, majákem v nebezpečných vodách, vzduchem k  hlubokému nadechnutí, cestou, která vede k cíli… Že to nesouvisí s podnikáním? Ale souvisí. Ani netušíte, jak moc.

Je to velký, možná nadlidský cíl. Nebo spíš sen. Ale já musím snít, abych si měla co plnit. A jak to konkrétně dělám? Jsou jen dva dny, kdy se nedá nic udělat. Jeden se jmenuje VČERA a ten druhý ZÍTRA. Já věřím na DNEŠEK. DNES je ten správný den na práci, lásku, naději, víru a především život.

3.) Jakou radu byste dala ženě, která chce začít podnikat?

Mějte víru v sebe sama. Pokud ji nemáte... nepodnikejte. Bez ní nikdy nepůjdete dopředu, ale budete couvat. Nikdo a nic vám ji nezasupluje. Ani v podnikání a ani v životě. Úspěch, a o ten jde v podnikání v prvé řadě, se odvíjí jen a jen od ní. Každý, pravda, považuje za úspěch něco jiného. Já osobně měřím úspěch štěstím.

Více o Martině najdete tady.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také