Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak objevit svůj talent a žít šťastnější život podle Jana Mühlfeita
vložila 19.7.2017
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak objevit svůj talent a žít šťastnější život podle Jana Mühlfeita

Talenty jsou v každém z nás už od narození. Jak s nimi ale pracovat, aby se z nich staly silné stránky? „Aby se z talentu stala silná stránka, tak do něj musíme investovat, tj. používat ho a rozvíjet. Platí rovnice, že silná stránka rovná se talent krát investice do něj,“ popisuje Jan Mühlfeit, světově uznávaný kouč top managerů a autor knihy Pozitivní leader, která vyšla v nakladatelství Albatros.

Učte se od dětí

Děti vědí velmi dobře, na co mají talent. Zcela intuitivně pak podle toho volí činnosti, kterým se věnovat. „Dokážou přesně rozlišit, co jim energii dává, a co jim ji naopak bere. Proto jsou tak kreativní. V 6 letech vykazuje podle Nasa vysokou kreativitu 98 % dětí, v 10 letech je to 30 % a u dospělých jen 2 %. I s tím se ale dá pracovat. Stačí, když člověk zjistí, co byly jeho přirozené talenty a začne je používat,“ říká k tomu Mühlfeit.

Jak na to?

Pokud své talenty ještě neznáte, existuje hned několik metod, jak je rozpoznat. „Silné stránky se v zásadě dají zjistit testy, jako je třeba StrenghtsFinder, ten používám já, ale jsou i jiné testy, jako Values in Action a další. Nebo si na takové té základní úrovni říct, co mi dává energii (silné stránky a talenty) a co mi energii bere (slabiny). Vymyslel jsem na to jednoduchou zkratku - když je nějaká činnost, u které dosahujeme dobrých výsledků (v) a kdy to děláme intuitivně (i), kde přitom dosahujeme růstu (r) a zároveň jakmile to doděláme, máme potřebu (p) dělat to znovu," upozorňuje Jan Muhlfeit a dodává: "Když zjistíme, co jsou naše silné stránky, naše talenty, tak je důležité co nejvíce je používat, číst o tom, dívat se na lidi, kteří podobné silné stránky už mají, ptát se ostatních, zda u nás tyto silné stránky a talenty pozorují a každý den si do kalendáře ke každé činnosti napsat jednu až dvě silné stránky, které budeme používat."

Proč to všechno?

Lidé, kteří se naučili rozpoznat své talenty a silné stránky, jsou spokojenější nejen v práci, ale celkově. "Člověk, který využívá v převážné většině života svoje talenty, žije autentický život. A lidé, kteří jsou autentičtí a využívají to, co jim bylo dáno do vínku, jsou nejen ekonomicky úspěšnější, ale také šťastní, protože to jsou skutečně oni," vysvětluje Mühlfeit. Přitom podle průzkumu společnosti Gallup využívá své silné stránky a talenty jen 13 % lidí. 

"Ve své knize Pozitivní leader hovořím o třech kruzích a jejich průsečíku, kde je možné najít smysl života. První kruh jsou ty silné stránky, druhý kruh je naše osobní nadšení – to, co nás zapaluje, to, co můžeme dělat 24 hodin denně. No a třetí kruh je kruh našich osobních hodnot a ty zpravidla odrážejí to, co obdivujeme na jiných lidech. Tam, kde se ty tři kruhy protnou, to je zpravidla smysl našeho života, naše osobní mise, a na té je dobré pracovat," uzavírá Mühlfeit.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také