Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Ženské podnikání před sto lety. Na šaty od legendární Hany Podolské se čekalo i půl roku
vložila 27.10.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Ženské podnikání před sto lety. Na šaty od legendární Hany Podolské se čekalo i půl roku

Právem se jí přezdívá česká Coco Chanel, vždyť stejně jako ona neuznávala konvence, přišla o muže, kterého milovala, a i přesto se stala velmi úspěšnou podnikatelkou. Její podnik sídlil v samém centru Prahy a navštěvovaly ho nejen filmové hvězdy. Stálými zákaznicemi byly třeba Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo manželka prezidenta Beneše Hana.

Cesta jejího úspěchu přitom nebyla úplně přímočará. Když po hádce se svou mistrovou odešla z učení na švadlenu, málokdo by jí předpovídal takový úspěch. Jenže Hana Podolská byla velmi talentovaná a pracovitá. Začala samostatně šít po domech a později si díky finanční injekci od svého manžela mohla otevřít první vlastní salón v Nuslích. Právě tak začala její podnikatelská cesta.

Proslulé modely Hany Podolské, k vidění až do 20. 1 2019 v UPM Praha

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a Podolská si mohla otevřít podnik na ještě lepší adrese, přímo v centru Prahy, na rohu Vodičkovy ulice. V paláci Lucerna, kde s manželem a dvěma syny začala bydlet, si navíc otevřela i módní ateliér, který se postupem času stal luxusním a vyhlášeným modelovým domem. Pořádala zde i vůbec první české módní přehlídky, na které najímala profesionální manekýny.

O svůj úspěch se zasloužila kromě nekonvenčního přístupu i tím, že byla velmi profesionální. Každý den byla v práci od pěti hodin ráno, aby mohla osobně asistovat u všech zkoušek. Střihy, které ve svém salonu zákaznicím nabízela, byly světové úrovně, velmi nadčasové a kultivované. Pro nápady si pravidelně jezdila do Paříže, i když poplatek za návštěvu tamních módních přehlídek byl doslova horentní. Brala s sebou navíc i svou kreslířku, která během přehlídek odcházela na toaletu překreslovat nejzajímavější modely. Na své modely používala jen nejkvalitnější látky – krajkovinu, samet, satén nebo hedvábný brokát. Čekací doba na modely od Hany Podolské se pohybovala kolem půl roku. 

V podnikání se stala velmi úspěšnou, v osobním životě se s ní osud příliš nemazlil. Její manžel tragicky zahynul v roce 1926, kdy ho nešťastnou náhodou zastřelil jeho vlastní řidič při čistění pušky během honu. Manžela následoval i starší syn Miloš, který zemřel na otravu krve. Obě ztráty Podolskou zdrtily, jednu chvíli dokonce přestala i pracovat, pak se však do svého salónu vrátila.

Poté ovšem přišla další velká překážka v podobě nástupu komunistického režimu. Jejímu mladšímu synovi se po letech věznění i práce v uranových dolech konečně podařila vytoužená emigrace, ale za cenu toho, že už se s maminkou nikdy neviděl. Ta se už na emigraci cítila příliš stará a chtěla dožít v Čechách. Zemřela na začátku 70. let sama v Praze. Velký odkaz, který po sobě módnímu světu zanechala, však žije dodnes. Její šaty mají své čestné místo například ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a až do 20. ledna 2019 si je můžete prohlédnout na výstavě věnované právě Haně Podolské.

Zdroj fotografií: Pinterest, www.upm.cz

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také