Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
7 způsobů, jak udělat zásadní změnu v kariéře, i když máte nulové zkušenosti
vložila 22.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

7 způsobů, jak udělat zásadní změnu v kariéře, i když máte nulové zkušenosti

Ukázalo se, že vysokoškolský titul, na který jste mnoho let dřely vás vedl jen k nevýrazné kariéře a nyní chcete ve svém životě změnu? Problémem je, že obor, kterému se chcete věnovat, je pro vás naprosto nový a brzdí vás v něm nedostatek zkušeností. Nepropadejte panice! Vaše zkušenosti, úsudek nebo schopnost vyjít s lidmi ve starém zaměstnání snadno můžete zužitkovat i v novém oboru. 

Samozřejmě pokud práci, o kterou se nově ucházíte vyžaduje doktorát z mikrobiologie a vy máte „jen“ bakalářský titul z českého jazyka, můžete mít problém. Musíte být realističtí, ale vaše schopnosti kriticky myslet, zvládat více úkolů najednou, dodržovat termíny a řídit lidi nebo rozpočty z vás dělá kandidáta pro jakoukoliv práci. 

Chcete-li zvýšit sázky na vaši osobu, existuje mnoho kroků, které můžete podniknout, abyste uspěli i v novém vysněném zaměstnání. 

Tady je sedm kroků, kterých je potřeba se držet:

Průzkum, průzkum, průzkum

Říká se, že nezáleží na tom, co víte, ale koho znáte. A toto rčení může být o to pravdivější, když se snažíte proniknout do nového oboru, ve kterém nemáte žádné zkušenosti. Když znáte v novém oboru lidi, mohou se za vás zaručit. Jako vaši mentoři tak mohou poukázat na vaši pracovní morálku a snadno tak přidat kredibilitu vašim schopnostem.

Pracujte jako dobrovolník

Možná nemáte v daném oboru, kde se ucházíte o práci zkušenosti, ale do životopisu si je snadno můžete zařadit právě díky dobrovolnictví. Například pokud budete usilovat o práci ve finančním sektoru, ale s čísly zatím nemáte žádné zkušenosti, přihlaste se jako stážistka nebo dobrovolnice pokladníka místní charitativní organizace. Nejenže se seznámíte s oborem, ale ještě budete mít u pohovoru v nové práci, kdy se šéf zeptá, jestli máte zkušenosti s rozpočty, téma k diskuzi a vaše odpověď bude kladná.

Zaměřte se na své přenositelné dovednosti

Řekněme, že chcete přejít z fundraisingu k prodeji. To, že jste nikdy neměli práci jako prodejčí ještě neznamená, že nemáte pro tento segment dovednosti. Při fundrisingu musíte mít skvělé komunikační, řečnické a vyjednávací schopnosti a toto jsou přesně nástroje, které potřebujete i jako prodejci. Najděte společnou nit mezi aktuální a novou prací a zvýrazněte je v celém svém životopise nebo v motivačním dopisu.

Investujte do online kurzu

Možná nemáte titul a zkušenosti z požadovaného oboru, ale to neznamená, že se sami nemůžete vzdělávat. Ve svém průvodním dopise a během rozhovorů s náborovým manažerem můžete říci, že i když nemáte zkušenosti s prací v tomto oboru, za poslední rok jste absolvovali tři kurzy, které se tímto oborem zabývají. 

Budujte si svoji kredibilitu na sociálních sítích

Možná považujete Facebook, Instagram nebo Twitter za zdroje zábavy, ale snadno se mohou stát i důkazem o vašich úspěších v práci. Na svých sociálních sítích můžete projevit zájem o novou pracovní oblast sdílením zajímavých článků nebo virtuálním propojením s insidery v oboru. Všechny tyto akce ukazují, že máme zájem a vášeň pro svou novou kariéru. 

Zjistěte, co vám chybí

Absolutně nikdo nemůže být úspěšný ve všech částech pohovoru o nové práci bez ohledu na jeho zkušenosti. Ale vaším posláním je minimalizovat všechny mezery vašich znalostí nového oboru a upozornění na vaše silné stránky. Navíc snadno tak můžete novému šéfovi vyplnit mezery, o kterých ani nevěděl, že existují. Vezměte si tento příklad: hlásíte se na pozici v oboru public relations, ale pracovali jste ve financích. Můžete přidat ke svým povinnostem například starost o finanční rozpočty kampaní a doporučit klientům, jak ušetřit. 

Foto: archiv

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také