Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
eNeschopenka: Základní info pro OSVČ
vložila 16.12.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

eNeschopenka: Základní info pro OSVČ

Od 1.1.2020 se zásadním způsobem změní vystavování tzv. neschopenek na straně lékaře a zpracování podkladů pro OSSZ k výplatě dávky. OSVČ již o nemocenské nežádá, ale po ukončení dočasné pracovní neschopnosti (III. díl uvedeného tiskopisu, který lékař odesílá také elektronicky) musí sama ohlásit OSSZ den, kdy začala opětovně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost (do 31. 12. 2019 se toto oznámení provádělo prostřednictvím papírové "neschopenky"). Oznámení OSVČ učiní prostřednictvím formuláře "Hlášení zaměstnavatele/osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti", který lze nalézt na ePortálu ČSSZ, případně jej lze získat na OSSZ. Bez doložení tohoto hlášení nelze vyplatit poslední dávku nemocenského! Podání lze uskutečnit osobně, elektronicky nebo poštou, kdy předmětné tiskopisy budou k dispozici po zavedení eNeschopenky, tj. od 1. 1. 2020.

Více informací ZDE.

Tyto informace z oblasti práva pro Vás připravila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. 

Právní zpravodaj je rozesílán jednou za 14 dní. Na vyžádání je možné zaslat předchozí články. Kontakt pro Vaše dotazy: amsp@amsp.cz

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také