Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Daňový paušál: Úleva pro živnostníky, nebo další zbytečné výdaje?
vložila 21.10.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Daňový paušál: Úleva pro živnostníky, nebo další zbytečné výdaje?

Původním tématem tohoto týdne měly být rostoucí zálohy pro živnostníky na zdravotním a sociálním pojištění. Nově se však zaměřujeme na aktuálnější téma, a to návrh paušální daně pro živnostníky.

V současné době jsou živnostníci zatěžování přílišným papírováním a administrativou v podobě hrazení celé řady jednotlivých poplatků. To by se však mohlo již v dohledné době změnit. Ministerstvo financí společně s ministerstvem průmyslu a obchodu navrhují změnu, která by zavedla jednotný paušál pro zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu. Tento paušál by mohli uplatnit živnostníci s výší ročního příjmu do jednoho milionu korun. Návrh zároveň počítá s tím, že by celý tento systém fungoval na dobrovolné bázi – každý by si tak mohl vybrat. Politici si od toho návrhu slibují hlavně ušetření živnostníků od zbytečného papírování a nutnosti vyplňovat několik jednotlivých formulářů.

Ovšem co už se nejeví tak lákavě, je dopad zavedení tohoto paušálu na ty úplně nejmenší živnostníky. Zatímco dnes mohou uplatnit slevu na poplatníka, která činí 24.840,- Kč ročně, podle navrhovaného paušálu by se jim žádné slevy nedostalo a daň by tak museli platit v plné výši paušálu. Situace by pak byla opačná u živnostníků s vyšším příjmem. Ti by za určitých okolností mohli s novým paušálem i značně ušetřit.

Daňový paušál hodlá vláda společnými silami dokončit a během příštího roku předložit poslanecké sněmovně. Uvést ji v život mají ministryně Schillerová a ministr Havlíček v plánu na začátku roku 2021.

Tyto informace z oblasti práva pro Vás připravila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. 

Právní zpravodaj je rozesílán jednou za 14 dní. Na vyžádání je možné zaslat předchozí články. Kontakt pro Vaše dotazy: amsp@amsp.cz

Odborný obsah byl připraven ve spolupráci s CEE Attorneys Tomíček Legal s.r.o., advokátní kanceláří.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také