Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jaké jsou vaše kariérní cíle: jak nejlépe odpovědět na tuto otázku při pracovním pohovoru?
vložila 17.5.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jaké jsou vaše kariérní cíle: jak nejlépe odpovědět na tuto otázku při pracovním pohovoru?

Pokud jste ještě nepřemýšleli o tom, jakým směrem se má vaše kariéra ubírat, je dobré se nad tím zamyslet předtím, než vyrazíte na pracovní pohovor. Garantujeme vám, že to bude jedna z otázek, na kterou se váš potencionální nový zaměstnavatel zeptá! A nebo ji bude formulovat podobně jako: „Kde se vidíte za dalších pět let?“ či „Jaké jsou vaše cíle do budoucna?“ 

Co tazatel opravdu chce vědět 

Tazatelé chtějí vědět, zda plánujete ve společnosti nějakou dobu zůstat, nebo je pravděpodobné, že odejdete při první možné příležitosti. Kladení otázek zaměřených na budoucnost během rozhovorů je velmi běžné. Zaměstnavateli tato taktika pomůže odhalit, zda máte nějaké dlouhodobé vize či plány. Důvodem může být například to, že školit zaměstnance je velmi nákladné a má efekt jen z dlouhodobého hlediska. Tazatel se tak chce ujistit, že ve společnosti hodláte chvíli zůstat.  

Proto zde jsou 3 tipy na zodpovědní otázky o profesních cílech, díky kterým úspěšně projdete tímto testem:

 

Ukázková odpověď číslo 1:

V krátkodobém horizontu doufám, že budu pracovat jako obchodní zástupce pro společnost, jako je ta vaše - s misí založenou na vynikajícím zákaznickém servisu a péči. Práce obchodního zástupce pro společnost, ve kterou věřím, mě připraví na převzetí rozšíření odpovědností za vedení týmu v budoucnosti, jakmile budu mít možnost takovou pozici v této společnosti získat.

Proč to funguje:

Žadatel ve své odpovědi na otázku odkazuje na společnost, u nichž se uchází o práci, a dává vědět, že by byl rád, aby ho společnost najala a rád by v ní nějakou dobu zůstal. 

Ukázková odpověď číslo 2:

Mým současným krátkodobým cílem je rozvíjet a využívat své marketingové a komunikační dovednosti v práci, jako je tato. Nakonec se však chci vyvinout do pozice, která mi umožní pokračovat v používání těchto dovedností a zároveň řídit celou marketingovou skupinu. Na tento cíl se připravím bych se ráda připravila prostřednictvím školení a účasti na konferencích, jako je například ta, kterou pravidelně pořádá vaše společnost.

Proč to funguje:

Tato odpověď funguje hned ze dvou důvodů. Žadatel zaprvé uvádí, že jeho krátkodobé cíle lze dosáhnout prací ve společnosti, pro kterou absolvuje pohovor a zadruhé, spojuje svůj dlouhodobý cíl s výroční konferenci pořádanou společností, takže má přehled o aktivitách firmy a chce být její součástí.

Ukázková odpověď číslo 3:

I když jsem právě dokončila školení s certifikací, mým dlouhodobým cílem je posunout ošetřovatelskou kariéru na nejvyšší úroveň tím, že si studium budu nadále rozšiřovat. Mým plánem je v příštích několika letech pracovat na plný úvazek v prostředí dlouhodobé péče nebo v nemocnici, což mi poskytne zkušenosti, které budu potřebovat, abych mohla odborné studium úspěšně dokončit.

Proč to funguje:

Vzhledem k tomu, že žadatelka zjevně vede pohovor v nemocnici nebo v prostředí dlouhodobé péče, spojuje dlouhodobé cíle se stejný prostředím. Tím jasně potencionálnímu zaměstnavateli nastiňuje, že chce ve společnosti pracovat dlouhodobě a navíc na sobě neustále pracovat.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také